Úvodní stránka Blog Za hlasem benátských gondoliérů

Za hlasem benátských gondoliérů

Milujete rej karnevalových masek, nedáte dopustit na italskou kuchyni nebo toužíte po romantice na lodičkách? Pak Benátky jsou místem, které snoubí všechna tři zmíněná přání.

Nebe je plné hvězd, ticho narušují jen tesklivé tóny piana a šplouchání vody okolo boků gondoly. Mladý pár sleduje zaplavené uličky “města na kůlech”. Vydali se na Mezinárodní filmový festival do Benátek a samozřejmě nemohli vynechat ani romantický večer na Canal Grande. Zatímco gondolu unáší pomalý proud, pojďme se společně projít po pevninské části Benátek.

Město v obležení turistů

Nebude to snadná procházka. Ne snad proto, že by větší část města zabírala laguna s propletenou   sítí kanálů. To vyřešíte elegantně vodním taxíkem nebo plavbou na gondole. Ale Benátky (italsky Venezia) jsou jedním z nejnavštěvovanějších měst v Itálii. Ročně se sem sjede na 25 milionů turistů z celého světa. Není to jenom kvůli karnevalům a festivalu, které se tady konají pravidelně od roku 1932.

Svoji roli jistě hraje i Biennale di Venezia, prestižní přehlídka současného výtvarného umění. Ta se ale koná pouze v každém lichém roce. Pokud se vám nechce čekat, nemusíte, Benátky vás nezklamou ani tak. Kdo by odolal italským památkám ve spojení s chutnou kuchyní plnou oliv, pizzy, těstovin a dobrého vína?!

Svatý Marek nejsou jen všudypřítomní holubi

Taky se vám vybaví hejna holubů, když někdo vyřkne snad nejznámější benátské náměstí sv. Marka? Ale omyl, tento symbol města je úžasnou galerií architektonických a uměleckých pokladů, které spadají až do 9. století. Už tehdy před kostelem sv. Marka vzniklo malé volné prostranství, kde se konaly různé slavnosti, shromáždění i lidové zábavy. 

Svoji dnešní podobu získalo náměstí až díky stavbám vybudovaných v letech 1200 až 1600. “Novodobé Benátky” poznal i Napoleon Bonaparte. Víte, co o tomto městě prohlásil? “Náměstí sv. Marka je nejkrásnějším salónem Evropy, jehož důstojným stropem může být pouze nebe.” Souhlasíme, platí to i dneska.

Bohužel po Napoleonově pádu připadly Benátky rakouskému císaři. Další okupace po té turecké se dříve bohatým Benátčanům nelíbila a přirozeně protestovali. Tady vstupují dokonce české dějiny na italskou scénu. Ostřelováním města tehdy zdánlivě nastolil “pořádek“ český maršál Jan Radecký z Radče. Poté v roce 1866 se město připojilo k tehdy sjednocené Itálii. Tak tomu zůstalo doposud.

Holoubci vás doprovodí na Piazzette

Ale zpět k holoubkům. Jistě, na ně tady narazíte i dnes. Nejeden turista se zastaví a odhodí jim nějaký ten drobek. My však popojdeme o kousek dál  - až na náměstí Piazzetta. Zdejší prostranství se otevírá k moři a umožňuje tak nádherný vstup do centra města, ale současně je i nejzranitelnějším místem při povodních. V tomto období voda z laguny zaplavuje celou pěší zónu. Náměstí otevřené do moře nemá šanci.

V průběhu staletí se všechno významné odehrávalo právě tady, a to včetně oslnivých slavností a karnevalového veselí. To tady ostatně probíhá v únorových dnech dodnes. Samotná symbolika náměstí je patrná stále. Posviťme si na ni. Rozhlédneme-li se po náměstí, nachází se tu chrám sv. Marka, Dóžecí palác, knihovna a mincovna. Tyto budovy postupně představují víru, státní moc, duchovno a samozřejmě peníze. Všechno je provázáno se vším.

 

Ať už vás Benátky okouzlily pro romantický nádech, nebo milujete rej karnevalových masek, doma nezůstávejte. Holoubci na náměstí sv. Marka čekají i na český rohlík. Co byste řekli na návštěvu Benátek s přídavkem ostrovů Murano a Burano?!