Ukrajina: Ocitněte se na místě černobylské jaderné katastrofy
Úvodní stránka Blog Ukrajina: Ocitněte se na místě černobylské jaderné katastrofy

Ukrajina: Ocitněte se na místě černobylské jaderné katastrofy

Ukrajina v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Nabízí krásnou přírodu i města s tradiční kulturou a jedinečnou architekturou. Skrývá v sobě však i nebezpečné události.

Města se stopami pravoslaví a poutavou historií

Jedním ze zajímavých měst na Ukrajině je nepochybně Kyjev, který je zároveň hlavním městem. Jeho historické centrum je právoplatně zapsané na seznamu UNESCO. K vidění je tady ale i mnoho dalších zajímavých památek. Ať je to chrám sv. Žofie, tajemné podzemí kláštera Pečorská lávra, Dům s chimérami nebo třeba botanické zahrady. Kyjev ale především upoutá zlatými kupolemi, které se blyští v záři slunce a městu dodávají neskutečný dojem.

Dalším významným městem je Lvov – město kultury a ekonomiky západní Ukrajiny. Lvov utvářely vlivy Polska a Rakouska-Uherska, a taky je to na první pohled znát. Typické prvky najdete hlavně v architektuře. Historické centrum je také zapsané na seznamu UNESCO. Lvov vás zaujme svým kouzlem a úzkými uličkami provoněnými kvalitní kávou. Město jsou typické umělecké galerie, které najdete téměř na každém kroku.

Blízko hranic se Slovenskem se nachází Užhorod, ve kterém naleznete nejstarší zakarpatskou univerzitu.  Místní dominantou je nepochybně Užocký zámek velkolepě se tyčící nad městem, který byl postaven už v 9. století našeho letopočtu.

Navštivte slavný „tunel lásky“

Romantičtější a krásnější místo byste na Ukrajině snad ani nenašli. Zarostlé jednokolejné tratě, průchod nekonečnou zelení a neskutečně uvolňující atmosféra. Toto místo láká spoustu fotografů, ale i obyčejných lidí z celého světa.

Tříkilometrový tunel nebyl ale záměrem, vysazené stromy totiž postupně samy jako by srostly a vytvořily tento jedinečný úkaz.

Černobyl – katastrofa, která otřásla dějinami

Černobyl. Při vyslovení tohoto názvu se určitě každému vybaví ne zrovna příjemné události. Rok 1986 se stal červeným vykřičníkem v dějinách lidstva. Tato nejhorší černobylská jaderná havárie v dějinách měla vliv na životy mnoha lidí, a to nejen těch, kteří nacházeli v bezprostřední blízkosti výbuchu.

V noci z 25. dubna na 26. dubna 1986 probíhala zkouška testování reaktoru ve 4. bloku, při které nebyly dodrženy parametry testu. Vlivem přehřátí došlo k obrovskému výbuchu způsobeným výbušnou směsí vodíku a kyslíku. Na místo byly povolány všechny hasičské jednotky. Nikdo však netušil o smrtící radiaci a už po pár hodinách začali mít zúčastnění zdravotní problémy.

Do vzduchu se rozšířily radioaktivní částice, které zasáhly velké území Sovětského svazu. Dostaly se dokonce až na území většiny evropských zemí včetně Československa. Vláda se ale snažila katastrofu utajit, proto nikdo z obyvatel netušil, co jim hrozí.

Oblast v bezprostřední blízkosti elektrárny byla smrtelnou radiací zamořena přímo katastrofálně. Blízké město Pripjať se zhruba 50 000 obyvateli muselo být kvůli nečekanému výbuchu okamžitě evakuováno. Lidé byli nuceni rychle opustit svoje domovy, aniž by si stihli zabalit. Dnes je Pripjať městem duchů – zeje děsivou prázdnotou.

  • Tak, jak lidé svoje domovy opustili, tak i zůstaly. Na pískovišti leží dětské hračky a bábovičky, v obchodech najdete potraviny, stoly jsou prostřené k večeři a v lehkém vánku se točí velké ruské kolo, které je jedním ze symbolů Černobylu. Oblast byla stále silně zamořená, a proto nebylo možné se do města znovu vrátit.
  • Kolem jaderného reaktoru č. 4 byl v listopadu 1986 postaven sarkofág, aby omezil kontaminaci životního prostředí. Začátkem roku 2016 byly zahájeny práce na obnovu sarkofágu, protože byl ve špatném stavu. Jeho životnost se odhaduje na dalších 100 let.
  • Přestože si spousta lidí myslí pravý opak, jaderná elektrárna po havárii nebyla nadobro odstavena, ale elektřina byla vyráběna až do konce roku 2000, kdy byl odstaven reaktor č. 3.
  • V současné době v oblasti uvidíte černobylskou jadernou elektrárnu, chladící věže nedokončených reaktorů 5 a 6 elektrárny a DUGU (Černobyl-2), samotné město Černobyl a město duchů Pripjať, kde mimo jiné spatříte i známé ruské kolo. Návštěva tohoto místa ve vás zanechá hluboký zážitek a mrazivý pocit v zádech.

Vydejte se na velký okruh Ukrajinou s návštěvou Černobylu

Láká vás poznání pravoslavné země známé nejen barevnými kostely se zlatými kopulemi, ale také díky černobylské jaderné havárii?

Chyťte si své místo na našem zájezdu Velký okruh Ukrajinou s návštěvou Černobylu, během kterého navštívíte Kyjev, Lvov, Mukačevo, Černobyl a další významná místa.