Úvodní stránka Blog Trevi, Fiumi, del Moro: Znáte římské fontány?

Trevi, Fiumi, del Moro: Znáte římské fontány?

Architekt a sochař Lorenzo Bernini vytvořil celou řadu sousoší, kterými jsou dekorovány některé římské fontány až do současnosti. Znáte i jinou fontánu než tu filmově proslavenou Fontanu di Trevi?

Anglický básník Shelley, kdysi napsal: „Jen samotné římské fontány stojí za cestu do Říma.“ Fontán nejrůznějších typů a velikostí jsou v Římě tisíce a pocházejí z různých historických období. 

Notoricky známá je Fontana di Trevi, která byla proslavena především koupací scénou Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život. Některé z fontán jsou velmi cenná umělecká díla.

Po stopách Lorenza Berniniho

Samostatnou kapitolu mohou tvořit fontány od Lorenza Berniniho. Během dvoudenního pobytu v Římě je jich možno uvidět několik.

První z nich můžeme spatřit hned na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Jsou tady dvě fontány symetricky umístěné na náměstí proti bazilice sv. Petra. Tu vlevo navrhl Lorenzo Bernini (1667-1677) pro papeže Klementa X.

Jedna z nejkrásnějších fontán je Fontana dei Quattro Fiumi – Fontána čtyř řek na náměstí Piazza Navona. Postavil ji rovněž Lorenzo Bernini v roce 1651. Sochy na fontáně představují alegorii čtyř velkých řek čtyř kontinentů. Jsou jimi: Nil v Africe, Dunaj v Evropě, Ganga v Asii a Rio de la Plata v Americe.

O dva roky později vznikla Berniniho zásluhou v sousedství této fontány další, Fontana del Moro, kde umělec využil stávající starší vodní nádrž, doprostřed níž vložil postavu Tritona s delfínem.

Uprostřed náměstí Barberini se tyčí Fontana del Tritone. Je to jedna z nejživějších fontán a byla vytvořena Lorenzem Berninim pro papeže Urbana VIII. Delfíni zde stojí na hlavách a ocasy drží lasturu hřebenatky. Na té klečí bůh moře Triton, na hlavě má mušli a z ní stříká voda do výšky.

A na závěr můžeme spatřit ještě Fontanu della Barcaccia, která byla postavena v roce 1627 na Piazza di Spagna – Španělském náměstí, přímo pod Španělskými schody. Představuje napůl potopenou loď s přetékajícími boky. Lorenzo Bernini ji postavil spolu se svým otcem Pietrem.

 

Ale lepší je se jet podívat na krásu římských fontán na vlastní oči. Jistě zbude chvilka času navštívit i další kolosální a slavné památky této italské metropole.

Autor článku: Pavel Šich, průvodce Italie, Holandsko