Úvodní stránka Blog Toskánsko: Putování od šikmé věži na Ponte Vecchio

Toskánsko: Putování od šikmé věži na Ponte Vecchio

Co mají společného Pisa, Florencie, Livorno nebo ostrov Elba? Všechny leží v jednom z nejhezčích regionů severní Itálie. Taky milujete skvosty toskánské architektury s chutí italské kuchyně?

Co mají společného společného Šikmá věž v Pise, Dóm Santa Maria del Fiore ve Florencii, přístavní město Livorno a písčité pláže Buce delle Fate s výhledem na ostrov Elba? Všechny zmíněné oblasti se nachází v Toskánsku, v jednom z nejpěknějších italských regionů s bohatou historií. Vždyť města jako Pisa, Florencie, Siene nebo Livorno byla mocnými městskými státy ve středověku. Architektonickou krásu i ráz minulosti si ponechala do současnosti.

Toskánsko není jenom Šikmá věž

Bezesporu je Šikmá věž v Pise dominantou “náměstí zázraků” (Campo dei Miracoli), kam se jezdí kochat ročně stovky tisíc turistů. Na prstech rukou bychom počítali turisty, kteří zavítají do Florencie a neprojdou se po mostě Ponte Vecchio. Ale Toskánsko nejsou jen tato turisticky “profláknutá” místa. Svým návštěvníkům může region nabídnout i výlety do blízkých hor Alpi Apuane, nebo naopak k vlnám Tyrhénského moře. Stále tu je možné najít pláže, které si zachovaly přírodní podobu, například už zmíněné Buce delle Fate.

Slyšeli jste třeba o městě San Gimignano? Povětšinou opomíjenou město je rovněž toskánským skvostem, který se dostal roku 1990 na seznam UNESCO. Snad pro svou unikátní středověkou architekturou, kterou umocňuje hned 15 věží, které se dochovaly do současnosti. Už jste navštívili mramorové lomy u Carrary? Další z turisticky nepoznaných míst Toskánska.

Itálie je známa pro výtečnou kuchyní, která se ruku v ruce snoubí se zdejším vínem. Ani oblasti Toskánska se nevyhnuly vinicím. Určitě se po dlouhé procházce usaďte na lavičce místních taveren a okoštujte lahodný mok. Jak vidíte, není snadné najít jediný důvod, proč by cestovatel neměl opomenout navštívit tento italský region. 

Po stopách Napoleona na Elbu

K Toskánsku patří i jeden z ostrovů, který leží v Tyrhénském moři (cca 10 km od města Piombino). Po Sicílii a Sardinii jde o třetí největší italský ostrov. Ano, skutečně jde o ostrov Elba, který proslavil zejména pobyt císaře Napoleona Bonaparteho. Jak to s ním a Elbou ve skutečnosti bylo?

Napoleon I. byl francouzský vojevůdce a státník. V letech 1804–1814 byl císařem. Poté se dokázal chopit moci na dalších sto dní na přelomu jara a léta 1815. Právě ve zlomovém roce 1814, kdy po prohraném tažení do Ruska byl vojsky koalice zatlačen zpět do Francie, byl maršály přinucen abdikovat. Následně je Napoleon vyhnán do vyhnanství právě na toskánský ostrov Elba. Ale odsud prchá už po necelém roce. Vrací se do Francie a bez jediného výstřelu dobývá zpátky císařský trůn.

My víme, že nakonec byla Napoleonova vojska definitivně poražena v bitvě u Waterloo (18. června 1815) a Napoleon dožil na jiném ostrově - na Svaté Heleně. I když vojevůdce a francouzský císař si Elbu pravděpodobně nezamiloval, rozhodně plavba na tento ostrov a pobyt tady je nezapomenutelným zážitkem pro dnešní návštěvníky.

 

Taky se nemůžete dočkat jižních paprsků sluníčka a ochutnávání těstovin na sto a jeden způsob? Za pizzou raději do Neapole. Proč se nevydat po skvostech Toskánska a výlet nezakončit třeba na Napoleonově Elbě? Samozřejmě není možné vynechat koupačka v mořských vlnách.