Úvodní stránka Blog Starý hrad v Trakai (poloostrovní hrad)

Starý hrad v Trakai (poloostrovní hrad)

Ostrovní hrad ve městě Trakai, který leží na ostrově uprostřed jezera Galvé je jednou z nejznámějších památek Litvy a navštíví jej prakticky každý, kdo do Trakai přijede. Ne každý návštěvník, ale zavítá do malebných zřícenin Starého hradu ležících na poloostrově vybíhajícím do jezera.

Poloostrovní hrad byl postaven ve druhé polovině 14. století. Při napadení Řádem německých rytířů v roce 1390 byl hrad zničen, ale v roce 1422 jej nechal litevský velkokníže Vytautas Veliký obnovit. Celý obranný komplex pokrýval plochu 4 hektarů a měl 11 věží. Hradby byly 10 m vysoké a od města jej dělil vodní příkop.
V roce 1655 byl hrad těžce poškozen při válce s Ruskem. V 17. a 18. století sloužil hrad jako místo sněmů místní šlechty. V 18. století byl také v jižní věži umístěn zdejší archív a do hradu byl umístěn dominikánský klášter. Cihly z hradu byly pak použity pro stavbu dominikánského kostela a zkáza hradu byla dokonána ve 20. století, kdy byly cihly použity jako stavební materiál i pro stavbu ortodoxního kostela. Demolice hradu byla zastavena teprve na příkaz vedoucího Imperiální archeologické komise. V roce 1978 byl připraven projekt rekonstrukce hradu a od roku 1998 každoročně přibývá rekonstruovaných hradeb a věží. Na nádvoří hradu se konávají středověké slavnosti a trhy s ukázkou středověkých řemesel a rytířských turnajů. Návštěvu hradu je možno spojit s návštěvou Historického muzea umístěného v rekonstruovaném klášteře.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám