Slovinsko: Poznejte malou velkou zemi s nádhernými přírodními skvosty
Úvodní stránka Blog Slovinsko: Poznejte malou velkou zemi s nádhernými přírodními skvosty

Slovinsko: Poznejte malou velkou zemi s nádhernými přírodními skvosty

Přestože je Slovinsko malá země, dokáže vám nabídnout mnoho! Nádherná příroda s Alpami vypínajícími se na severu, neskutečně krásná jezera, která jako by vypadla z pohádky, středověká městečka s kouzelnou atmosférou i vynikající kuchyně spojující různé vlivy – nezní to úžasně?

Prozkoumejte poutavou Lublaň

  • Hlavní město Lublaň – srdce země a místo, z něhož se lehce dostanete k vyhledávaným památkám a lokalitám. Lublaň vás okouzlí svou poklidnou atmosférou, jelikož se počet obyvatel pohybuje pouze kolem tří set tisíc.
  • V tomto městě se viditelně snoubí secesní a barokní styl, které nejlépe uvidíte na kostelech, mostech přes řeku a další stavbách, nebo v mnoha muzeích, jimiž je město poseto. Kromě památek v Lublani najdete také spoustu kaváren u řeky a jiných míst určených k odpočinku a relaxaci.
  • Uprostřed města najdete dlážděné hlavní náměstí Prešernov trg. Odtud můžete vidět červený františkánský kostel, vedle něho nejstarší obchodní dům ve městě Centromerkur a spoustu secesních budov nebo Trojmostí. Přes něj přejdete na druhý břeh řeky do Starého města.
  • Na Starém městě najdete stavby v barokním stylu a na nedalekém Hradním kopci se vypíná dominanta města Lublaňský hrad pocházející z 12.století.

Objevujte Bledské jezero

Jestliže hledáte místo, které je oblíbeným turistických cílem, určitě je to Bledské jezero. Nabízí nádherný panoramatický výhled do okolní krajiny.

Uprostřed jezera je zasazen půvabný ostrůvek, který podtrhuje kouzelný kostel Nanebevzetí Panny Marie. A určitě byste se měli přesvědčit, jestli místní zvon přání pocházející z roku 1534 opravdu funguje, jak se traduje!

Nad jezerem dominantně na skalnatém výběžku ční Bledský hrad postavený v 11. století. Cesta na vrchol vám dá zabrat, za výhledy z hradu na okolní horskou krajinu i samotné jezero trocha námahy opravdu stojí!

Toulejte se nádhernou slovinskou přírodou

Na území úchvatným Julských Alp se nachází jediný národní slovinský park a zároveň jeden z nejstarších národních parků v Evropě. Nazývá se podle nejvyšší hory Triglav, která se vypíná do 2864 metrů nad mořem.

V parku uvidíte nejznámější slovinská jezera, ať už je to třeba Bohinjské jezero nebo Bledské jezero. Určitě stojí za to využít jednu z turistických tras a vyjít na vrcholky Alp, odkud zažijete neskutečné výhledy.

Nedaleko jezera Bled se ukrývá nádherná soutěska Vintgar, která patří k jedinečnostem Triglavského národního parku. Na konci soutěsky najdete vodopád Šum vysoký skoro 16 metrů. Procházka soutěskou patří k nenáročným a lehce dostupným, proto je vhodná i pro rodiny s dětmi. Prochází se po dřevěných chodnících a mostech a cestou se můžete kochat nádhernými sceneriemi tvořenými rozličnou vegetací, skalisky i divokou řekou.

Vychutnejte si atmosféru středověku

V oblasti slovinského Krasu se hrdě vypíná Predjamský hrad vystavěný ve 12. století. Jeho umístění je vskutku jedinečné, jelikož je vestavěný pod 123 metrů vysoký skalní převis. Dělí se do dvou částí – předjeskynní část a část vtesaná do skály. Tyto části jsou děleny hradním dvorem. Hrad stojí u vstupu do jeskyně, která je přístupná v délce 700 metrů a vtéká do ní řeka Lokva.

Pociťte adrenalin na slovinských řekách

  • Toužíte zažít dobrodružnou dovolenou? Tak neváhejte a vydejte se na slovinské řeky s nádhernou smaragdovou vodou, které jsou rovněž obklopené neskutečně nádhernou přírodou, a prožijete napínavé chvíle při raftingu. Odnesete si jedinečný zážitek a úchvatné vzpomínky!
  • Slovinské řeky jsou totiž jedny z nejhezčích a nejčistších v Evropě, proto k vodním sportům přímo vybízí. Nejznámějšími řekami pro rafting jsou Soča, Sáva Bohinjka, Sáva Dolinka a Savinja.
  • A právě Soča je na rafting nejvhodnější. Protéká úchvatným údolím a její scenerie ve vás mohou evokovat krásné vzpomínky. Točila se tady totiž slavná série Letopisy Narnie.
  • Oblíbeným sjezdem je 10 km dlouhá trasa, která začíná blízko mostu Log Čezsoški a končí v Trnovo ob Soči. Během zhruba 1,5 hodiny jízdy projedete divokými peřejemi, mezi velkým balvany, nebo uvidíte hluboké laguny.

Podívejte se do oblíbených přímořských destinací

K dovolené patří neodmyslitelně i moře. Toho si dosyta užijete i tady. Slovinsko sice disponuje jen krátkým pobřežím u Jadranského moře, které po rozpadu bývalé Jugoslávie obdrželo, nicméně využívá jeho plochy co nejefektivněji.

Mezi nejznámější letoviska, která stojí za to navštívit, jsou města Piran, lázeňské město Portorož, Koper s dvěma městskými plážemi a Izola, kde můžete pod vodou vidět pozůstatky antických památek.

Zažijte Slovinsko plné relaxu, koupání a výletů nebo vyzkoušejte rafting v podhůří Julských Alp s koupáním u moře.