Úvodní stránka Blog Slavný Pantheon

Slavný Pantheon

Nejzachovalejší stavbou z doby antického Říma je Pantheon. Jen s malými změnami stojí uvnitř starého města už 1900 let. První Pantheon nechal postavit zeť císaře Augusta Marcus Agrippa v roce 27 před naším letopočtem. Přestože později vyhořel, za císaře Domitiana byl obnoven.

Pantheon je architektonicky jednoduchou, ale přitom velmi efektní stavbou. 16 mohutných žulových sloupů s korintskými hlavicemi je jasným vzkazem celé říši, že je nechal zbudovat samotný císař. Pantheon tvoří válec a na něm je zasazena polokruhovitá horní stěna s otvorem, takže v případě deště do něj stéká voda. Na klenbě bývaly umístěny desky z pozlaceného bronzu. Jenže ty se v průběhu staletí ztratily. Pantheon je od počátku vnímán jako chrám všech bohů. Později papež Bonifác IV. nechal přeměnit objekt v křesťanský kostel. Uvnitř Pantheonu se nacházejí náhrobky prvních dvou králů sjednocené Itálie, Viktora Emanuela a Umberta I. a hrob slavn& eacute;h o renesančního malíře Rafaela Santa.

Útulné náměstí před Pantheonem, zvané Piazza della Rotonda, má uprostřed kašnu s egyptským obeliskem, pocházejícím z doby faraona Ramsese II. Četné kavárničky, hospůdky a pizzerie po stranách náměstí pak přímo vybízejí k zastavení a občerstvení při procházce po římských pamětihodnostech.

Aleš Závodský
průvodce