Rakousko: „Čertovský“ průvod Krampuslauf aneb strašidelná show
Úvodní stránka Blog Rakousko: „Čertovský“ průvod Krampuslauf aneb strašidelná show

Rakousko: „Čertovský“ průvod Krampuslauf aneb strašidelná show

Máte pro strach uděláno? Jestli ano, nemůžete si nechat ujít tradiční rakouský průvod „čertů“, který je mnohem víc než přehlídkou děsivých masek. Odkud tato tradice pochází? A kde uvidíte ten největší průvod? Vše se dočtete.

Není rohatej, jako rohatej

  • Krampus je rakouské a jihoněmecké strašidlo, které v Česku známe jako čerta. Byl stvořen jako protipól k hodnému Mikuláši, aby naháněl strach dětem. Stejně tak i Krampus 5. prosince doprovází svatého Mikuláše a straší zlobivé děti s tím, že je vezme do pytle. V podání Krampuse je to ale ještě strašidelnější, protože děti neodnese do pekla, ale rovnou je sní!
  • Jaký je další rozdíl mezi Krampusem a čertem? Postava čerta je starší, než samotné křesťanství a měla odjakživa své místo v pohanské mytologii, jako ochránce před zlými duchy, a postava, která vyháněla z domu zimu. V řecké mytologii dokonce existovali bozi, kteří byli až nápadně podobní čertům.
  • Krampusové jsou naopak napůl démonické postavy, které mají za úkol tlouct zlobivé děti tak dlouho, dokud se nepolepší. V Rakousku byla tato postava rozšířená až do inkvizice, kdy bylo pod přísným trestem striktně zakázáno převlékat se za čerta. Přesto byl zvyk zachován v odlehlých Alpských vesničkách až se postupně rozšířil po celém Rakousku.

Divoký rej

  • Začátkem 20. století rakouská města dokonce začala organizovat čertí průvody - Krampuslaufy, které byly tak oblíbené, že se pořádají dodnes. Lidé na nich mezi sebou soutěží o nejzdařilejší masku Krampuse.
  • Tu si každý vyřezává a maluje sám, stejně jako si každý sám vyrábí i svůj kostým. Rohy jsou dokonce pravé z muflonů, kamzíků ale i koz. Čertovské řemeslo je prestižní záležitost, které se v Rakousku dědí z generace na generaci spolu s maskami. Není ani divu, protože nová maska by vyšla klidně i na několik tisíc eur.
  • Průvod ale rozhodně není jen poklidná přehlídka kostýmů! Naopak, tato zábava je pro odvážné povahy. Kampusi často jezdí v pekelných vozech, klecích, šlehají oheň a řinčí řetězy. To vše za doprovodu hlasité a pořádně strašidelné hudby. Každý správný Krampus musí mít kolem pasu kravský zvon, jehož zvonění má zahánět zlé lidi.

Kde čerty můžete potkat

  • Průvody tradičně probíhají v období kolem Vánoc a je jich celá řada! Díky svojí oblíbenosti za „čerty“ nemusíte ani cestovat daleko.
  • Ty nejvelkolepější průvody jsou k vidění hlavně ve východním Tyrolsku, Korutanech a v Salcbursku, kdy na jednom místě můžete obdivovat několik set Krampusů.
  • S námi můžete vyrazit k Salcburku, konkrétně do horského střediska Schladming, kde vám bude hrůzu nahánět více než tisícovka pekelníků. Je to dokonce ten největší průvod Krampusů – Krampuslauf na světě.

Vyrazte s námi za rakouskými čerty

Už jste navštívili adventní Salzburg a největší průvod čertů ve Schladmingu? Pokud ne, máte šanci chytit si své místo na našem jednodenním zájezdu. Rádi byste vyrazili aspoň na dva dny? Vyberte si zájezd na čerty a spojte tuto událost s návštěvou lázeňského města Bad Ischl.