Úvodní stránka Rady a tipy

Rady a tipy

Aneb Jak si užít dovolenou na pohodu

Je jedno, zda je to vaše první zahraniční dovolená, nebo už jste staří mazáci. Opakování je matka moudrosti, takže několik rad na cestu nikdy neuškodí. Sesbírali jsme vaše nejčastější otázky před, během i po zájezdu.

Co je v ceně zájezdu?

Je vždy uvedeno v katalogu u daného zájezdu. Liší se zájezd od zájezdu. Obvykle ale cena zahrnuje:

 • dopravu autobusem;
 • práci delegáta a informační materiály;
 • ubytování ve zvoleném typu hotelu, často i se snídaní.

Co naopak v ceně zájezdu obvykle zahrnuto není, jsou vstupy na turistické atrakce a do jednotlivých památek. Avšak v podrobných informacích k zájezdu najdete přibližné ceny dílčích vstupů. Vždy doporučujeme si vzít nějakou hotovost navíc (přibližně 50 EUR na osobu).

V některých významných turistických letoviscích, zejména v Itálii, ve Francie a v Nizozemí, jsou vybírány místní pobytové taxy, které se obvykle pohybují mezi 1 až 5 eury za noc a osobu. Opět platí, že přesná výše těchto poplatků je uvedena u každého zájezdu. Požadovaná taxa bude vybírána při doplatku zájezdu, nebo na místě vaším průvodcem.

Je nutné mít cestovní pojištění?

Zdraví máme jenom jedno a platit vysoké ceny za ošetření v zahraničí se určitě nikomu nechce. Včasným výběrem správného typu cestovního pojištění mnohdy předejte až zničujícím finančním výdajům v případě jakýchkoliv potíží či úrazu v zahraničí.

Nenutíme vás obíhat a zjišťovat, jak, za kolik a kde se pojistit. Máte-li zájem, vše vyřídíme za vás. Nabízíme kompletní cestovní pojištění od Slavia pojišťovna, a. s., které zahrnuje:

Cestovní kancelář CK Metal je pojištěna proti úpadku, nemusíte tak mít obavy o vaše peníze vložené do cestovky.

 • léčebné výlohy do výše: 3.500.000 Kč (lékařské ošetření, hospitalizace, repatriace, náklady na vyslání a ubytování opatrovníka);
 • pojištění úrazu (smrt, trvalý úraz, invalidita) ve výši 100.000 Kč;
 • pojištění odpovědnosti - újma na zdraví ve výši: 1.000.000 Kč a újma na majetku ve výši: 500.000 Kč;
 • pojištění zavazadel - 30 Kč na osobu a den;
 • V případě zájmu i pojištění storna zájezdu do výše: 7.500 Kč - 10 Kč na osobu a den.

Kdo doprovází zájezd?

Na poznávací zájezd nikdy nepojedete sami, vždy vás doprovodí některý z našich profesionálních průvodců (delegátů). Jsou tu pro vás, vaše problémy a především zvídavé otázky, takže se je nebojte oslovit. Opravdu nekoušou.

I když s vámi pojede nějaký z našich milých průvodců, tak dovnitř památek se většinou podíváte sami. Průvodce totiž neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu zájezdu uvedeno jinak, ale zavčas vám podá všechny potřebné informace a materiály (plánky, mapky, vstupenky a další materiály).

Jak probíhá cesta?

Na předem domluvených svozových místech na vás a vaše zavazadlo počká autobus společnosti Expressbus Coufalík. Karosy se bát nemusíte, v autobusu na vás čeká komfort v podobě klimatizace, DVD přehrávače a samozřejmě toaleta.

Je možné si zaplatit místenku za 150 Kč za osobu a budete mít jisté místo k sezení podle vašeho přání. Nemusíte se tak obávat, že se vám v zadní části autobusu udělá špatně od žaludku. Pokud byste rádi získali místenku, stačí toto přání uvést při rezervaci v poznámce. Ale klidně nám napište nebo zavolejte, místenku vyřešíme raz dva na počkání.

Jak se sbalit?

Bohužel autobusy nejsou nafukovací, takže nepoberou každého dětského plyšáka ani přenosný gril. S sebou si můžete vzít jedno větší zavazadlo do zavazadlového prostoru. Rozměry jsou libovolné, avšak podmínkou je váha do 10 kg (přesná informace je v detailech každého zájezdu). Nahoru do autobusu si pak můžete vzít menší příruční zavazadlo na cestu. Zavazadlo do úložných prostorů si označte visačkou s vašim jménem a kontaktní adresou v České republice. Přidat můžete i váš telefon. Zatoulání kufrů se sice nestává často, ale ať k vám případně zavazadla dobloudí.

Pár rad na snadné balení:
 • Méně je někdy více - z vlastní zkušenosti víme, že každý se vrací s nenošeným šatstvem, tak proč rovnou nenabalit méně?!
 • Dolů do autobusu je lepší cestovní taška nebo kufr na kolečkách.
 • Na trekové zájezdy užijete batoh s vyztuženými zády.
 • Čeká-li vás noční přejezd, pak nezapomeňte na opěrný polštářek s dekou.
 • Neberte si pokud možno žádné ostré předměty (například nože) - do většiny muzeí a památek jsou zakázány.

Na co ještě při balení nezapomenout

 • zkontrolovat si důležité dokumenty včetně jejich platností - alespoň na cestovní doklady (OP nebo pas) a cestovní pojištění nezapomenout (hodí se mít i jejich kopie);
 • mobilní telefon s nabíječkou - nechceme přivolávat, že se někdo ztratí, ale na zájezdu se vždy rozdává kontakt na průvodce, tak ať nemusíte hledat telefonní budku;
 • deštník nebo pláštěnku - snažíme se vám zpříjemnit zájezd, jak jen je to možné, ale počasí si někdy nedá říci.

Je k dispozici plná penze?

Kompletní nabídka stravování je uvedená zvlášť pro každý zájezd. Podívejte se do detailu zájezdů a pokynů. Ale hlady určitě nikdo neumře. Například v rámci poznávacích zájezdů na vás čekají chutné snídaně, takže ranního úprku pro pečivo do nejbližší pekárny se obávat nemusíte.

Co do cestovní lékárničky?

Žádné zdravotní problémy přivolávat nechceme, ale pravdou je, že cestovní lékárnička se vždycky hodí. Co si do ní zabalit?

 • běžně používané léky - na alergie, hormonální antikoncepce (ženy), další doktorem předepsané prášky pro pravidelné užívání
 • na horečku - paralen, paracetamol
 • proti bolesti - ibalgin
 • zažívací obtíže - smecta, živočišné uhlí
 • proti nachlazení - tantum verde, orofar
 • opalovací krémy i krémy na případné popáleniny - dobře fungují ty s heřmánkem a aloe verou
 • náplasti, gáza, obinadlo, nůžky - nezapomeňte přibalit i náplasti proti puchýřům

Jezdíme do Evropy, kde lékárny spolehlivě fungují a obsahují podobné léčivo, jako jsme zvyklí u nás doma.

Nezapomeňte se před cestou ujistit, zda už není některá z tubiček po záruční době. Expirace je zrádná.

Je nutná znalost jazyka dané země?

Znáte to: “Kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem.” Nicméně se od vás neočekává, že budete umět francouzštinu, angličtinu, holandštinu a další evropské jazyky. Vždycky se hodí znát pár vět v místním jazyce nebo i jeden plynule, například tolik rozšířená angličtina. Avšak naši delegáti a profesionálové se domluví za vás. Od toho taky jedou s vámi.

Pokud se přece jenom chcete vyzbrojit proti jazykové bariéře, pak se netahejte s těžkými slovníky. Máte-li smartphone, tak doporučujeme stáhnout offline jazykové balíčky z Google Translate. Na procvičování frází a slovíček je vynikající mobilní aplikace Duolingo (existuje i verze pro počítač).

Jaké jsou moje “zájezdové povinnosti”?

 • Chodit včas na srazy

Sice vám neujedeme, ale ostatní spolucestovatelé by nemuseli být nadšení z dlouhého čekání. Dodržujte, prosím, naši 20 minutovku, tj. dostavit se 20 minut před plánovaným odjezdem na nástupní místo a tady vyčkat do příjezdu autobusu.

 • Vyřešené pasové záležitosti

Je na každém účastníkovi, aby si sám pohlídal, zda má platné cestovní doklady. Po Evropě vám postačí i občanka. Navíc je ale každý cestující zodpovědný za dodržování pasových, celních, zdravotních a dalších předpisů země, do které cestuje. Zní to tvrdě, ale veškeré náklady, které vzniknou nedodržením těchto předpisů, ponese pouze a jen cestující.

 • Myslet na cestovní pojištění

Už jsme to probírali v otázkách dříve, ale toto je jeden z nejdůležitějších bodů, tak ho uvedeme raději ještě jednou. Každý cestující je povinen mít sjednané cestovní pojištění do země, kam se jede. Samozřejmě vás nechceme honit po úřadech nebo webových stránkách, proto za vás pojištění sjednáme. Jen nám o tom musíte dát zavčas vědět.

 • Myslet na místní tradice

Taky se vám asi nelíbí, když cizinci zneuctívají nějaké naše tradice, špiní památky nebo jinak znevažují české zvyky. Říká se: “Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.” Respektujte proto zvyklosti a tradice dané země. Na určitá specifika (například nutný dlouhý rukáv do Vatikánu) vás samozřejmě informujeme v detailech u dílčího zájezdu.

Ale nebojte se, samozřejmě máte i svá práva, nejsou to jenom povinnosti. Cestující má právo kdykoliv opustit skupinu a zájezd. Avšak nezapomeňte pak na první povinnost, tj. chodit zavčas na srazy se zbytkem skupiny. Dodržujte tak časy a místa rozchodů určená průvodcem. Zjednodušíte život sobě, průvodci i ostatním spolucestujícím.

Jsme jenom lidé, takže na všem se dá domluvit. Chce to jen zavčas dát vědět o sobě a nějakém problému průvodci zájezdu.

Nestačilo? :) Máte ještě nějakou otázku a odpověď jste tady nenašli? Kontaktujte nás a společně to vyřešíme.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k Vám