Úvodní stránka Blog Provence a Jižní pobřeží Francie, místa, která si zamilujete

Provence a Jižní pobřeží Francie, místa, která si zamilujete

Už jste ochutnali bouillabaissu, zahráli si kasinu nebo se prošli na místa, kde každoročně probíhá slavný filmový festival? Pokud ne, pokochejte se oblastí Provence s námi.

MARSEILLE

Marseille je po Paříži nejznámější a nejlidnatější francouzské město. Je největším francouzským přístavem (asi 1 mil. obyvatel) s rozvinutým průmyslem, který je zaměřený na zpracování ropy, na potravinářství a také na stavbu a opravy lodí. Je to drsné kosmopolitní město s přistěhovalci téměř z celého světa. Již kolem roku 600 př. n.l . tady existovala řecká osada Massalia. Ve 2. stol. př. n. l. se území zmocnili Římané.

Starý, původně řecký přístav leží v zátoce, jejíž ústí je z obou stran střeženo dvěma pevnostmi. Dnes je starý přístav používán jako rybářský a sportovní.

Nedaleko Marseille je ostrov Chateau d´If s pevností, která byla později přebudována na vězení. Sem byli posíláni političtí vězňové, ale známou se tato pevnost stala díky tomu, že sem A. Dumas umístil děj svého románu Hrabě Monte Christo.

Nenechte si ujít cestu po okolí turistickým vláčkem. Nejúchvatnější výhled na starý přístav se nabízí z Notre-Dame-de-la-Garde, památky z období druhého císařství na kopci jižně od přístavu. Jedná se o velmi zvláštní kombinaci opevnění s padacím mostem a kostela, který korunuje monumentální zlatá Panna Marie, jež blýskavě kyne lodím daleko na moři.

Co dobrého si dát v Marseiile?

Hlavní složku místního jídelníčku samozřejmě představují ryby a dary moře a za královnou pokrmů jde zcela jistě prohlásit zdejší drahý výmysl s názvem bouillabaisse. Jde o šafránem a česnekem ochucenou rybí polévku, do níž se vhazují kousky ryb, croutons (osmahnuté kousky chleba) a rouille (majonéza s příchutí chilli). Za základní rybu, která do ní patří se považuje ropušnice. Další marseillskou specialitou je pieds et paquets, tedy jehněčí či skopové žaludky a nožičky.

PROVENCE

Je to chudý a málo osídlený kraj, kde se lidé živí převážně řemeslem a zemědělstvím. Provensálská kuchyně je považována za jednu z nejoriginálnějších, je prostá, vyjde s malým množstvím surovin, ale ty jsou s bohatou fantazií obměňovány. Jedná se především o zeleninu, ale třeba i houby – vše obohacené místním proslulým kořením z provoněných luk.

Nádhernou lokalitou v Provence je oblast v okolí Le grand canyon du VERDON (Velký verdonský kaňon), kde se nachází také jezero Saint Croix.

Řeka Verdon je přítokem řeky Durance, do které se vlévá jižně od města Manosque. Pramení v horách zvaných les Alpes-de-Haute Provence, ležících na severu oblasti Provence. Řeka Verdon zde vytvořila nádherný přírodní úkaz, kterému dnes říkáme Velký Kaňon. To, co zde za dlouhá léta příroda vytvořila naprosto bere dech a svou krásou se může srovnávat snad jen se svým obřím rivalem Velkým Kaňonem v Coloradu v USA. Řeka si svou nynější podobu našla již ve čtvrtohorním období, kdy se jako rána zařezala hluboko do vápencového masivu, využívajíce přírodní trhliny na své cestě k moři.

Zabarvení řeky i jezera St. Croix je způsobeno vysokým obsahem fluoru, který se v tomto vlhkém prostředí hromadí v rozkládajících se organismech. Již první obyvatelé jej nazývaly Bůh zelených vod.

CANNES

Druhé největší středisko života na francouzské Riviéře. Dnes je Cannes známé hlavně díky světoznámému filmovému festivalu, který se koná v květnu. Dějištěm festivalu je festivalový palác na začátku promenády La Croisette. Řešení této stavby vyvolalo mnoho polemik mezi architekty a odborníky, přesto je tento palác každoročně dějištěm mnoha významných akcí. Kromě promítacích sálů je tu Casino, různé konferenční sály, restaurace apod.

Dva jarní festivalové týdny jsou plné večírků jednotlivých národních delegací, které se konají vždy před nebo po uvedení jejich filmu. Ale současně je to i trh filmových nápadů, kde se seriózně pracuje, světoví producenti, režiséři, spisovatelé a herci zde uzavírají smlouvy, plánují scénáře a vyměňují si názory a zkušenosti.

MONAKO

Monacké knížectví je po Vatikánu druhý nejmenší suverénní stát na světě. Jeho rozloha je 1,92 km². Státním zřízením je Monako konstituční monarchií, což znamená, že v jeho čele stojí kníže (aktuálně Albert.). Dnes má Monako asi 30 000 obyvatel, ale z toho pouze 5000 má monackou národnost.

V současné době je Monako nejen vyhledávaným turistickým střediskem, ale i sídlem mnoha obchodních organizací a firem díky své velice liberální daňové politice. S Francií tvoří Monako celní a měnovou unii. Francie také navrhuje knížeti předsedu vlády. Státní řečí je francouzština, obecným jazykem je ligursko – provensálské nářečí monoačtina.

Monako je také známé jako místo, kde se pořádají Velké automobilové ceny Monaka F1 a Rallye Monte Carlo, která se jezdí v horách nad městem.

 

Nadchla vás oblast Provence a máte chuť ochutnat marseillskou polévku, prohlédnout si Monako a další lákadla francouzské riviéry? Pak se vydejte na putování kouzelnou Provence s návštěvou kaňonu Verdon.

 

Autor článku: Lenka Sobotčíková, průvodkyně CK Metal

 

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám