Úvodní stránka Blog Projděte se s námi centrem Benátek

Projděte se s námi centrem Benátek

Centrem Benátek je světoznámé náměstí sv. Marka. Na jižní straně náměstí, přiléhající k nábřeží, stojí dva granitové sloupy, které označovaly hlavní vstup do Benátek, když bylo město přístupné pouze z moře.

Měly také svůj praktický význam, přivazovaly se k nim těžké lodě, kotvící v zátoce. Obrovské sloupy, které pocházejí pravděpodobně ze Sýrie, byly dovezeny do Benátek ve 12. století. Měly být původně součástí chrámu sv. Marka, ale pro jejich obrovskou váhu je nedokázali Benátčané vztyčit.

 

Na vrcholu levého stoupu se nachází okřídlený lev s knihou. Na pravém sloupu se tyčí svatý Teodor se štítem a kopím. Mezi oběma sloupy bývalo v minulosti popraviště, a proto pověrčivý Benátčané se obávají mezi nimi projít, aby jim to nepřineslo smůlu. Podle staré pověsti ten, kdo projde mezi sloupy, do roka zemře. To se stalo dóžeti Marinu Falierovi v roce 1354. Když vystoupil z lodi na břeh, prošel omylem v mlze mezi sloupy. Rok poté jej Benátčané popravili.

 

Dnes od sloupů je nádherný pohled na hlavní benátskou vodní tepnu – Canale Grande a slavný barokní chrám Santa Maria della Salute.

 

Aleš Závodský

průvodce