Úvodní stránka Blog Proč už Volendam neleží u moře

Proč už Volendam neleží u moře

Během žájezdů do Nizozemska často navštěvujeme staré rybářské městečko Volendam s krásně zrekonstruovanými rybářskými domky. Původně zde ústila řeka Ij do Zuiderského moře. V současnosti je z Volendamu turistické středisko s příjemnou atmosférou , sportovním i turistickým přístavem a se spoustou příjemných hospůdek a restaurací. Dnes už zde nenajdeme ani rybáře a ani moře, ale pouze obrovské jezero jehož břehy se ztrácí v nedohlednu.

Zuiderzee byl mělký záliv Severního moře na severozápadě Nizozemska, který se rozprostíral asi 100 km do vnitrozemí a byl více než 50 km široký. Zahrnoval plochu 5 000 km2. Jeho jméno znamená v holandštině "jižní moře". Ve 20. století byla většina Zuiderzee oddělena od Severního moře stavbou hráze Afsluitdijk dlouhé 30 km.
Bylo tak zamezeno vstupu slané vody a moře se změnilo v jezero se sladkou vodou, kterému se nyní, podle řeky která se do něj ústí, říká IJsselmeer (IJsselské jezero). Pomocí odvodňovacích zařízení a stavbou poldrů byla vysušena plocha 1500 km2. Tato nová pevnina se nakonec stala provincií Flevoland, s téměř 400 000 obyvateli (2011).
To, že Volendam už není u moře mu vůbec nic neubírá na kráse a atraktivitě a když zafouká vítr a zvednou se vlny, vypadá to, jako by tu stále bylo Zuiderské moře.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám