Polsko: Země termálů, lázeňských měst, majestátních hor i malebné přírody
Úvodní stránka Blog Polsko: Země termálů, lázeňských měst, majestátních hor i malebné přírody

Polsko: Země termálů, lázeňských měst, majestátních hor i malebné přírody

Polská republika je velmi rozmanitá a nabídne vám od každého něco. Ať už vás láká příroda nebo poznávání měst a památek nebo relaxování v termálech, určitě si přijdete na své. Z Česka je to, co by kamenem dohodil, a tak by byla škoda našeho souseda lépe nepoznat.

Poznejte Polsko trochu blíže

Právě u českých a slovenských hranic leží největší polské hory. U Slovenských hranic jsou to Tatry, které jsou nejvyšším polským pohořím. U českých hranic se rozprostírají Krkonoše, ale také Bystřické hory, Zlatohorská vrchovina nebo Kralický Sněžník.

Hlavním, a zároveň největším městem, je Varšava. Přestože během 2. světové války byla značně poničena, po jejím skončení byla kompletně opravena. Mezi další známá města patří Gdaňsk, Vratislav, Poznaň nebo Krakov, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

V Polsku má velmi silné postavení římskokatolická církev, ke které se podle oficiálních údajů hlásí téměř 90 % obyvatel. Přesto je polská kultura velmi blízká té české, a navíc se tu obejdete i bez znalosti cizího jazyka.  

Proč se tedy vypravit právě do Polska, se dočtete v následujících řádcích.

Termály, termály a zase termály

Je jich tu opravdu hodně a jsou oblíbeným cílem nejen českých turistů. Zdaleka si nemusíte užívat jen masáží, vířivek a nekonečného lenošení ve wellness, protože je kolem nich vybudována veškerá lázeňská infrastruktura a většinou jsou zasazeny do krásné přírody.

Přinášíme vám přehled neoblíbenějších lázeňských měst v Polsku, ve kterém vyzdvihujeme i jiné přednosti než právě významné lázně.

Karpacz

 • Karpacz je lázeňské městečko a lyžařské středisko na jihu Polska, které je stvořené pro klidné odpolední nebo večerní procházky a posezení u kávy. Zajímavostí města je dřevěný Kostel Wang, postavený ve stylu norské architektury ve 12.století.
 • Děti se jistě rádi podívají do Městského muzea hraček. Pokud máte pro strach uděláno, můžete se svézt na nejdelší letní sáňkové dráze v Polsku nebo na alpské bobové dráze. Na kraji města leží Divoký vodopád (Dziki Wodospad) na řece Łomnice, ale Karpacz je také výborným výchozím bodem pro bezpočet dalších výletních míst.
 • Za návštěvu rozhodně stojí Western city, ležící kousek od Sněžky. Tady zažijete opravdový divoký západ plný rodea a pistolnických soubojů, ale dokonce si zaházíte lasem nebo zkrotíte divokého býka. Dál se můžete vydat do Podzemních turistických tras v Kowarských štolách, kde útrobami hory vede 1200 metrů dlouhá stezka.
 • Pro otrlejší je zajímavá návštěva Katova domu, kde jsou k vidění nejrůznější mučící nástroje. Za historií můžete zamířit na zříceninu Hradu Chojnik, která je od města Karpacz vzdálená asi 18 km.
 • Protože město leží hned vedle Krkonošského národního parku (polským názvem Karkonoski Park Narodowy), klidně dojdete až na Sněžku (1603 m n. m.), na kterou se dostanete také lanovkou, vedoucí přímo z města. Cestou se budete kochat žulovými skálami, rašeliništi, vzácnými květinami a když budete mít štěstí, můžete zahlédnout nějakého zástupce zdejší fauny.
 • Rájem krkonošských rostlin je údolí Vlčího potoka (Wilczy Potok) a do historie hornictví je možno nahlédnout v údolí Sowia Dolina, kde byly nalezeny světově oceňované granáty krvavě červené barvy.

Szklarska Poreba

Szklarska Poreba leží na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. V létě je toto místo ideální k podnikání pěších túr všech náročností. Dojít se dá třeba k vodopádu Kamieńczyk, který je nejvyšším vodopádem Krkonoš nebo k vodopádu Szklarky a roklině Kamieńczyk.

Vyberete si také z tematických turistických stezek, na kterých se seznámíte s historií, kulturou, tradicí nebo prastarou vírou i zvyky obyvatel Krkonoš a Jizerských hor. Pokud se chcete vydat jen na odpolední procházku, přímo ve městě se rozprostírá krásná zahrada s poetickým názvem Duch Hor.

Parkem se klikatí naučná stezka po stopách zdejší flóry a kolem trasy je postaveno pět jedinečných dřevěných chatek. V zimě se toto rekreační středisko promění na ráj zimních sportů, jako je lyžování a běžkování.

Za každého počasí pak můžete navštívit muzeum skla v huti Julia na jihozápadním okraji města, které je se sklářstvím spjato už od 14.století. S dětmi doporučujeme návštěvu Dinoparku, kde se setkáte s plazy starými několik set milionů let, v životní velikosti.

Kudowa Zdrój

 • Město rozprostírající se pod Stolovými horami, je jedním z nejstarších lázeňských měst nejen v Polsku, ale i v celé Evropě! Nacházejí se tu minerální prameny s příznivými účinky, které využíval J. W. Goethe, W. Churchill, A. Jirásek nebo J. V. Sládek.
 • Dnes lázně navštěvují především hosté trpící onemocněním oběhového systému, srdce, problémy se zažíváním, ale i dalšími onemocněními, které zdejší prameny, bohaté na železo a sodík, pomáhají léčit.
 • Ve městě se můžete vydat na zdravotní procházku do lázeňského parku nebo na procházku kolonádou. Poté dojdete k pavilonu s minerálními prameny, které je možno také ochutnat. Zajímavostí je netypické sousoší hudebních nástrojů, které v parku stojí.
 • Pokud se budete procházet po městě, jistě natrefíte na bezpočet cukráren, kaváren a restaurací. Mezi turisty je oblíbená návštěva místní tržnice, kde nakoupíte doslova všechno, od potravin, přes šaty a obleky, elektroniku, až třeba po nábytek.
 • Na jídlo si můžete zajít do některé z rybích pražíren, kde si rybu, kterou vám v místní kuchyni připraví, můžete sami ulovit. I v tomto městě najdete muzeum hraček, které se pyšní přívlastkem největší v celém Polsku.
 • Byla by škoda vynechat Muzeum lidové kultury Sudetských vrchů, kde jsou k vidění dřevěné chalupy, s nábytkem a hospodářským nářadím z 18., 19. a počátku 20. století. Z větrného mlýnu je krásný pohled na Krkonoše.

Świeradów-Zdrój

Lázeňské město je výjimečné svými termálními prameny, které mají léčivé schopnosti na nejrůznější zdravotní problémy. V roce 1895 město zasáhl ničivý požár, který pohltil celý Zřídelní dům, který o čtyři roky později nahradil nový Lázeňský dům, ke kterému přiléhá také park. Tato dvě místa jsou součástí nově vybudované turistické stezky Po stopách Jizerských tajemství.

Každý, kdo obkreslí na papír tajemné hologramy z kamenů, které označují jednotlivá místa na stezce, následně se přihlásí na Oddělení propagace obce, cestovního ruchu, kultury a sportu Městského úřadu ve Świeradów-Zdrój, obdrží pamětní „Certifikát objevitele” a bude zapsán do „Knihy objevitelů Jizerských hor“.

Na seznamu je kromě Lázeňského domu a parku třeba Čertovský mlýn, Krakonoš, Antigravitační bod nebo kabinová lanovka, která vás vyveze na Stóg Izerski. Odtud se dá po modré stezce dostat na Smrk, kde stojí stejnojmenná rozhledna. Výhled budete také mít z Paličníku, skalnaté vyhlídky nad údolím Smědé.

Pokud chcete zažít akci a adrenalin, pod Smrkem je síť singltreků. Pokud vám nevadí uzavřené prostory, můžete se vydat na procházku podzemím v Geoparku Mirsk.

Co ještě vidět v Polsku

Pokud vám během poznávání Polska zbyde nějaký čas navíc, doporučujeme navštívit také solný důl Věličku, významné město Krakov nebo Slowinský národní park.

Solný důl Vělička (Wieliczka)

Tento solný důl patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům v Polsku. Byl otevřen před více než 700 lety a funguje dodnes. Takzvané „bílé zlato“ jednu dobu platilo dokonce jako platidlo, proto bylo pro Polsko významným exportním artiklem.

Pro svůj historický význam je důl zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO.  V podzemí uvidíte slaná jezírka, velkolepé podzemní kaple, ve kterých jsou ze soli vytesané sochy a reliéfy. V jedné z komor je dokonce kino, kde uvidíte film o prostorách, které nejsou návštěvníkům přístupné.

Prohlídka je možná pouze s průvodcem a trvá okolo 2,5 hodiny. Nezapomeňte se ale teple obléct, teplota se tady pohybuje kolem 14°C. Důl má rovněž bezbariérový přístup.

Krakov

Krakov leží nedaleko solného dolu Vělička. Město je plné dechberoucích staveb, památek a umění, díky kterým je jeho historické centrum zapsáno v seznamu UNESCO. Florianskou bránou začíná takzvaná Královská cesta.

Poté dojdete na Hlavní náměstí, kterému dominuje Sukiennice, což je historická tržnice, v níž jsou kromě stánků také obrazy polských malířů. S náměstím sousedí Malý Rynek, na kterém stojí historické městské domy. Mezi nimi je postaven také kostel sv. Barbory, patřící k nejstarším kostelům ve městě.

Krakov je město plné barů, kaváren a restaurací, které žijí zejména díky vysokému počtu studentů, kteří v tomto univerzitním městě bydlí. Krakovem protéká řeka Visla, nad kterou se tyčí hrad Wawel, zámek a katedrála, které si můžete prohlédnout.

Ve Wawelské katedrále byli korunováni polští králové a je to místo odpočinku mnohých významných osobností polského národa. Kolem Visly vede promenáda, po které se můžete projet na kole nebo jen tak projít. S dětmi můžete zamířit do zoologické zahrady, která je otevřená po celý rok.

Słowiński národní park

Jestliže jste milovníky přírody, určitě navštivte Słowiński národní park. Můžete si ho představit jako Saharu na severu Polska, kde jsou sladkovodní jezera jako oázy. U břehů Baltského moře jsou písečné duny, písčité pláže, rašeliniště, borové lesy a vzácné rostliny, které uvidíte jen tady.

Ve zdejších lesích potkáte třeba losy a na pobřeží dokonce tuleně a sviňuchy. Pozorovat ale můžete také jedinečné plazy a ptáky, včetně kriticky ohroženého Orla mořského. Od roku 1977 je park zapsaný na seznamu světových rezervací biosféry UNESCO.

Uvnitř parku je pak 12 chráněných rezervací. V parku se můžete pohybovat po vyznačených trasách buď pěšky nebo na kole, které si u vstupu lze půjčit. Nachodit se tu můžete opravdu vydatně. Tak třeba „pobřežní trek“ měří 36,5 km. Samozřejmě si můžete vybrat i kratší trasy.

Pokud si chcete cestu zkrátit, k písečným dunám můžete dojet dokonce elektro vláčkem z města Łeba nebo Rabky. Tato dvě přístavní městečka stojí za návštěvu, pokud chcete ochutnat čerstvé mořské plody nebo nakoupit na místních tržištích plných rozmanitých stánků, kde seženete suvenýry na návrat domů.

U nás si vyberete relax i poznávání

Polsko je dobrou volbou pro všechny věkové kategorie a ve všech ročních obdobích. V páru, ale i s celou rodinou, si dokonale užijete relaxační wellness pobyty.

Pokud vás neláká wellness, vypravte se za historií polských měst a čistou přírodou ve všech možných formách.