Pohádková Francie a zámky na Loiře
Úvodní stránka Blog Pohádková Francie a zámky na Loiře

Pohádková Francie a zámky na Loiře

Krásná příroda, historie a poutavé příběhy? Zní vám to zajímavě? Vydejte se do nádherného Údolí Loiry vyzdobeného desítkami honosných zámků, které skrývají spoustu příběhů, tajemství, bohatství – a především velký kus dějin.

Kouzelná Francie

Romantika na každém kroku, jedinečná a krásná příroda nebo spousta památek? To je Francie! Nabízí tolik nádherných míst k navštívení, že nebudete vědět, kam se vydat prvně. Voňavá Provence s nekonečnými lány levandulových polí a římskými památkami, Azurové pobřeží s luxusními letovisky, okouzlující Paříž a mnoho dalších. My vás v dnešním článku vezmeme do Údolí Loiry, kde nasajete tu pravou atmosféru na starodávných zámcích!

Údolí plné zámků

Nejdelší francouzská řeka Loira s přítoky říček Cher, Indre, Loir a Vienne líně protéká malebnou krajinou posetou jedinečnými památkami. Na nevelkém území tu stojí dohromady 120 jedinečných zámků, ve kterých se psaly dějiny i lidské příběhy.

Sláva této oblasti začala někdy v 15. století, kdy francouzští králové zjistili, že je tato krajina ideálním útočištěm. Šlechta tak objevila místní kouzlo a začala stavět honosné zámky – Údolí Loiry tak započalo svou slavnou éru. Právem je toto rozsáhlé území zapsané na seznamu UNESCO.

Naleznete zde stavby v gotickém, barokním i renesančním stylu. Největší část však zahrnují renesanční zámky sloužící jako letní sídla nebo lovecké zámečky. Nejen pro šlechtu, ale i pro měšťany bylo moderní sídlo v Údolí Loiry vlastnit.

Chambord, Amboise a Chenonceau 

  • V centru největšího parku v Evropě stojí obrovský lovecký zámek Chambord. Zámku dal podobu František I., nazýval ho svým Versailles, avšak příliš času na něm nestrávil. Najdete v něm nejznámější schodiště skládající se z propletených spirál, o kterém se spekuluje, že jeho autorem je sám Leonardo da Vinci. Díky promyšlenému architektonickému stylu odpovídajícímu italské renesanci kolují názory, že je da Vinci také architektem celého zámku. Pro Chambord je typické velké množství komínů – napočítat jich můžete 365. Z každého koutu zámku sálá honosnost a královské vzezření.
  • Stopy po Leonardu da Vincim najdete i v nejkrásnějším zámku v této oblasti – na zámku Amboise. Kromě toho, že zde tento geniální umělec pobýval, tak v místní kapli spočívá jeho hrob. Vyniká také tím, že tady vznikl první renesanční park ve Francii. Pohled na tento zdánlivě středověký hrad s renesančními prvky si dozajista užijete. Nádherně se vypíná na skalnatém vrcholu nad Loirou a pyšně shlíží na malebné a poklidné městečko.
  • „Zámek šesti žen“ – tak se říká zámku Chenonceau, ve kterém je jasně patrný vliv ženské ruky. Romanticky postává u říčky Cher a dává na odiv svou výjimečnost. Na jeho podobě se podílela Kateřina Medicijská nebo třeba Diana Poitiers – ochraňovaly ho a dělaly z něj poklidné a příjemné místo k životu. Zanechaly po sobě také krásné zahrady vonící omamnými květinami.

Pohádková předloha, vražedné úklady i vodní hrady

  • Kromě této známé trojice zámků určitě stojí za to zmínit spoustu dalších. Však, jak už víte, Údolí Loiry skrývá 120 zámků!
  • Určitě si vybavíte obrovské a kouzelné zámky z disneyovských pohádek. Většina z nich měla předobraz právě ve skutečném francouzském zámku. Vzpomeňte si třeba na Šípkovou Růženku – předlohou pro zámek, ve kterém spala, se stal Château d´Usse.
  • Ne vždy však zdi honosných zámků skrývaly romantické příběhy. Na zámku Blois byl ve svém pokoji na příkaz krále Jindřicha III. zavražděn vévoda z Guise. Zámek také prý ukrývá tajemnou komnatu s 237 tajnými skřínkami. Říká se, že tam Kateřina Medicijská ukrývala jedy. Dokonce se na zámku koná festival speciálních zvukových efektů a projekce na stěnách zámku, který se nazývá Son et lumier (Zvuk a světlo). Diváci tak mohou pozorovat příběhy plné lásky, zrady i tajemných dějin zámku.
  • Spousta zámků má podobu vodních hradů, a právě jeden z nich, Brassae, vyniká svou rozlohou. Jedná se obrovský zámek s 204 místnostmi. Už jen proto si zaslouží své pojmenování „Obr na Loiře“.
  • Objevujte zámky na Loiře podle sebe. Ať vkročíte kamkoli, všude na vás dýchne jedinečná atmosféra a upoutává vás krása a osobité kouzlo místní krajiny!

Vyjeďte s námi poznávat 

Chcete se vydat do pohádkového Údolí Loiry? Podívejte se na náš zájezd do Francie, kdy vás vezmeme do zámků Amboise, Chambord a Chenonceau a na mnoho dalších francouzských památek.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na k vám

Katalog 2021 se pro vás právě připravuje