Úvodní stránka Blog Po stopách pohádek na české hrady a zámky

Po stopách pohádek na české hrady a zámky

Libujete si v příbězích o spanilých princeznách a odvážných princích, které se odehrávají na českých hradech a zámcích? Pojďte se s námi přenést do pohádky a prozkoumejte lokace, kde se známé české pohádky natáčely!

Pohádkový hrad Pernštejn

Na hranici Jihomoravského kraje a Vysočiny se vypíná krásný a až pohádkový hrad Pernštejn, jehož zdi se staly kulisami pro nejednu českou pohádku. Přízvisko pohádkový mu tak náleží zcela právem. 

  • Pohádky se zde natáčely už v minulém století, a to ty nejkrásnější a nejoblíbenější. Na hradě se odehrávala třeba část pohádky Sůl nad zlato.
  • Památku zahlédnete také ve známém příběhu Jak se budí princezny.
  • Jako kulisa hrad posloužil i v mnoha dalších příbězích. Patří mezi ně: Pták OhnivákČert ví pročO ztracené lásceŠťastný smolař nebo starší verze pohádky Sedmero krkavců.
  • Hrad si oblíbili také filmaři, kteří cílí na jiné než dětské publikum. Najdeme jej díky tomu také v těchto filmech a seriálech: Bathory, Van Helsing nebo Princezna Fantagiro

Křivoklát

Filmaři také často vyhledávají hrad Křivoklát, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Během let na něm vznikly pohádky jako Honza málem Králem, Jak si zasloužit princeznu, Třetí princ, Tři veteráni, Anděl Páně, Dívka na koštěti nebo už výše zmíněné pohádky Jak se budí princezny a Sůl nad zlato.

Natáčení na tomto hradě však není procházka růžovou zahradou. Traduje se totiž, že je nejstudenějším v celé České republice. Můžeme tak být rádi, že herci s chladným prostředím vždy statečně bojovali a my si díky tomu můžeme kouzelnou atmosféru této památky užít v tolika krásných pohádkách.

Bouzov

Právě tady na svých křídlech létal švec Jíra v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Chodbami a komnatami se zde ale také procházely postavy ze známé Arabely. Bouzov také posloužil jako kulisa ve filmu Dvanáct měsíčků. Při návštěvě hraduna vás dodnes dýchne atmosféra starých kouzelných časů. A možná právě proto patří mezi českými filmaři mezi ty nejoblíbenější památky.

Stojí také za zmínku, že švec Jíra v pohádce kolem hradu doopravdy nelétal. Natočit scénu s létajícím ševcem byl pro filmaře v době vzniku filmu složitý úkol, a tak se tyto záběry natáčely uvnitř filmového studia. Jíru při létání nahradil zkušený kaskadér, kterého namísto křídel držel ve vzduchu speciální jeřáb. Pro některé scény filmaři využili také čtyřiceticentimetrovou figurku oblíbeného létajícího ševce.

Švihov

Cvrnklo vás cestou něco do nosu? Tak to byl možná vodní hrad Švihov, kde se natáčela pohádka, bez které si dnes Vánoce téměř nedokážeme představit. Právě Švihov totiž posloužil jako honosný statek macechy v pohádce Tři oříšky pro Popelku. V jeho komnatách si tak krásná popelka prožívala všechna trápení, která pro ní měla její macecha připravená.

Na vás při návštěvě hradu žádné nesplnitelné úkoly nečekají. Můžete zde ale navštívit prohlídkový okruh pojmenovaný Za tajemstvím Popelčina střevíčku, kde se dozvíte nejrůznější zajímavost z natáčení této pohádky. Nedoufejte ale příliš, kouzlo oříšků vám zde nejspíš neodhalí.

Zámek Blatná

Za vaší návštěvu určitě stojí také méně známý zámek v Blatné, který snadno poznáte díky jeho charakteristické věži. Zámek obklopuje rozsáhlý park a právě po jeho stezkách se v pohádce Šíleně smutná princezna procházela Helena Vondráčková. Na nádvoří hradu se také konala poprava, při které byla odsouzenci na poslední chvíli udělena milost.

Při natáčení Šíleně smutné princezny zavítali filmaři také na Slovensko. Zámek krále Dobromysla je totiž ve skutečnosti Bojnickým zámkem v Trenčínském kraji. Oblíbená scéna, při které se proradní rádci Iks a Ypsilon koupou v rybníce, zase vznikala v rybníce Hůrka u Bratronic.

Zámek Český Krumlov

Tisíce turistů z celého světa navštíví každý rok proslulý Český Krumlov. Nemůžeme se jim divit, nádherný zámek totiž nabízí vše, co má správná památka tohoto typu mít. Krásné interiéry, rozsáhlé zahrady a navíc okouzlující výhled na město a jeho okolí. Český Krumlov se tak nezalíbil jen filmařům, ale také památkářům z celého světa, kteří jej zařadili na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud jste zámek ještě nenavštívili, a přesto vám připadá povědomý, máme pro vás vysvětlení. Znát jej můžete například z oblíbené pohádky Z pekla štěstí, která nás učí, že nad zlem nakonec vždycky zvítězí dobro. A to i když je někdy rohaté a je cítit pekelným ohněm.

Sychrov, ozdoba Čech ve francouzském stylu

Novogotický zámek Sychrov si právem od svých obdivovatelů získal pojmenování květ Francie na české půdě. Půvabnou památku obklopuje také rozsáhlý park, který přímo svádí k procházkám. Památka přilákala také mnoho filmařů, a proto ji najdete v pohádkách jako Kočičí princNesmrtelná teta nebo Nejkrásnější hádanka.

Při návštěvě Sychrova se ale nemusíte bát, že budete podobně jako poctivý Matěj z Nejkrásnější hádanky čelit nástrahám proradné šlechty nebo nebezpečnému loupežníkovi Madlafousovi. Na vás zde čekají jen poutavé prohlídky a romantická procházka mezi rozkvetlými květinami a starými stromy.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám

Chci zaslat katalog zdarma