Úvodní stránka Blog Pařížská Socha Svobody a co jste o tomto městě ještě netušili

Pařížská Socha Svobody a co jste o tomto městě ještě netušili

Eiffelovu věž, chrám Notre Dame, Invalidovnu nebo Chams Elyseés zná téměř každý. Ale slyšeli jste už o Soše Svobody? Nebo víte, jak se Paříž původně jmenovala či proč se jí přezdívá město světel?

Eiffelovu věž, chrám Notre Dame, Invalidovnu s hrobkou Napoleona Bonaparteho nebo bulvár Chams Elyseés zakončený Vítězným obloukem zná téměř každý. I ten, kdo se do tohoto “města milenců” zatím nepodíval. Ale slyšeli jste už o Soše Svobody? Ano, Paříž sice není New York, ale menší sestřička té americké se ukrývá na ostrově Cygnes v jihozápadní části Paříže.

Oslava 100. výročí od Velké francouzské revoluce

Pokud se ptáte, kde se malá Socha Svobody objevila uprostřed Francie, pak odpověď hledejte v dějinách. Socha je darem od Francouzů, kteří žijí v USA, k příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce. Slavnostně odhalena byla pouhé tři roky po Soše Svobody v New Yorku, tj. 15. listopadu 1889. Autor je stejný, sám slavný Frédéric Auguste Bartholdi.

Pokud byste si ji chtěli omrknout na vlastní oči, zamiřte na západní cíp ostrova Cygnes. Dojedete sem metrem do stanice Boulevard Victor. Tato 11,5 metrů vysoká socha (pouhá čtvrtinka oproti americké) hledí od roku 1937 směrem na západ země. Ale vždycky tomu tak nebývalo. Původně směle hleděla přímo k Eiffelovce.

Opakování dějin je nepostradatelnou součástí mentálního vývoje člověka, proto i kniha, kterou Svoboda drží v ruce, nese nápis s významnými letopočty. Kdo má dobrý zrak, může zahlédnout IV Juillet 1776 = XIV Juillet 1789. Přeloženo do dnešní podoby: 4. červenec 1776 = 14. červenec 1789. Kdo z vás ví, co to znamená?

Paříž je město názvů a přívlastků

Dumat vás necháme i nadále a ještě k tomu přihodíme pár dalších tajemství, co jste možná o Paříži netušili. Všechno se točí kolem jména města.

Původní latinské jméno města bylo Lutetia nebo také Lutetia Parisiorum. Pojmenování městu dali Římané roku 52. př. n. l. poté, co obsadili zdejší keltskou osadu. Postupně se ale vše zvrátilo směrem k dnešnímu jménu Paris. Údajně se tak jmenovali keltští osadníci kmene (Parisiuové), kteří město doopravdy založili. Jiné prameny uvádějí, že označení kmene Parisiů pochází z keltsko-galského slova parisio. V překladu do češtiny toto slovo znamená „pracující muži“ neboli „řemeslníci“. Kdo to ale dneska ví jistě?

Tím ale přívlastky kolem Paříže nekončí. Někdy se mu přezdívá město světel. Důvody jsou proto hned dva. Znáte alespoň jeden z nich?

Nebudeme vás napínat a prozradíme vám oba. Možná jste si při procházce městem povšimli plynových lamp. V Evropě byly předvedeny už v roce 1801, ale jako pouliční plynové osvětlení byly na našem kontinentu poprvé použity právě v Paříži. A to v roce 1816. Jako druhý důvod se udává počet myslitelů, vědců a badatelů, kteří svou vědeckou činnost vykonávali v tomto velkoměstě. Myslitelé jsou pomyslná světla v naší budoucností, odtud pak plyne ono pojmenování pro Paříž.

Ať už jste chytáky okolo názvu Paříže a jeho Sochy Svobody znali nebo ne, stejně si zasloužíte se tam jet podívat za odměnu. Nemusíte navštívit jen na kopii americké sochy a okouknout plynové osvětlení. Paříž nabízí muzejní kolečko i romantiku s výstupem na Tour Montparnasse.