Úvodní stránka Blog Opomíjené městečko Tivoli stojí za vidění

Opomíjené městečko Tivoli stojí za vidění

Park, ve kterém se nachází na 800 vodních děl? Ano, existuje. Nachází se u Villy d'Este v městečku Tivoli nedaleko Říma.

Ačkoliv městečko Tivoli se svými pamětihodnostmi nebývá ve srovnání s nedalekým Římem první volbou turistů, rozhodně má i ono co nabídnout. Jde především o dvě památky, kterými jsou Villa d´Este a Hadriánova vila. Obě jsou i na seznamu UNESCO.

Villu d´Este založil kardinál Ippolito d´Este II, syn slavné Lucrezie Borgia. Jeho církevní kariéra započala už v 10 letech, kdy byl jmenován arcibiskupem milánským. Poté, co byl ustanoven vládcem Tivoli, rozhodl se vybudovat reprezentativní sídlo, k jehož stavbě přizval významné architekty, umělce a řemeslníky. Ani následovníci kardinála z rodu d´Este nezůstali pozadu a pokračovali s budováním především dalších fontán v parku přiléhajícím k vile.

Park se pyšní nespočetně mnoha vodních děl

Park se stal se svými 250 vodotrysky, 60 vřídly, 255 kaskádami, 100 nádržemi a 50 fontánami skutečně mistrovským dílem, zvlášť pokud si uvědomíme, že veškerou vodu přivádí 600 metrů dlouhý tunel z řeky Aniene. Navíc všechny fontány a další vodní díla fungují pouze na principu spojených nádob s využitím tlaku vody. Za vše určitě mluví i fakt, že park byl v roce 2007 vyhlášen nekrásnější evropskou zahradou.

Jako Hadriánova vila se nazývá celý ohromný komplex zbytků antických budov na zhruba 120 hektarech, který sloužil jako sídlo císaře Hadriána. Hadrián, mimochodem velký milovník architektury, se nechal u jednotlivých staveb areálu inspirovat řeckými a egyptskými stavbami. Mezi stavbami byly paláce, knihovny, chrámy, ale i tělocvičny, divadla, hipodrom nebo stadión. Při návštěvě areálu určitě nevynechejte tzv. Vodní divadlo a Canopus. Jedná se o údolí s velkou obdélníkovou vodní plochou, která je obklopena kolonádou a sochami římských bohů.

 

Autor článku: Hamerská Věra, průvodkyně Itálie