Úvodní stránka Blog Ochutnávka Vánoc v Paříži? Tak to je procházka na třídě Champs-Elysées

Ochutnávka Vánoc v Paříži? Tak to je procházka na třídě Champs-Elysées

Je libo horký svařák s vanilkou, kterému se tady říká vin chaud? Nebo se raději sklouznout na kluzišti a vyhlížet přitom Pere Noela, francouzského ježíška? Tak přesně to nabízí vánoční procházka na Champs-Elysées.

Největší a nejpopulárnější pařížské vánoční trhy Marché de Noel na slavné třídě Champs-Elysées se konají v Paříži každoročně od půlky listopadu. Trvají přes celý adventní čas až do cca půlky ledna. Například ty poslední proběhly od 11. listopadu 2016 do 8. ledna 2017. Vskutku dlouhý čas na to si vychutnat předvánoční atmosféru v této francouzské metropoli.

Od ochutnávek po kluziště

V dolní části této 2 km dlouhé a 70 m široké avenue od křižovatky Rond Point des Champs-Elysées směrem k náměstí Place de la Concorde je postaveno nejen 180 dřevěných stánků s regionálními výrobky a specialitami, ale i různé atrakce pro děti i dospělé. Mezi nimi jsou například kolotoče, tobogány či oblíbené kluziště. Potkat tu můžete i Santa Clause, kterému se ve Francii říká Pere Noel. Večer ho uvidíte dokonce létat v jeho kouzelných saních. Jestli vás zajímá, kdo přesně je tajemný vánoční Pere Noel, přečtěte si, jak Francouzi slaví Vánoce.

Pařížané i turisté se přirozeně chodí na tradiční vánoční trhy převážně bavit, ale i popíjet svařák s vanilkou – vin chaud, teplou čokoládu – chocolat chaud a ochutnávat mnohé kulinářské speciality. Ty největší lahůdky můžete najít ve Village gourmand, kde si třeba i vy troufnete na escargots – zapečené šneky, cuisses de grenouille – smažená žabí stehýnka nebo huitres - ústřice. 

Pokud netoužíte vyzkoušet tyto typické delikatesy francouzské kuchyně, můžete se uchýlit k něčemu méně extravagantnímu, např. sýrové fondue, tartiflette či alsaské choucroute, což jsou různé druhy masa a klobásky se zelím a bramborem.

Vánoční trhy bývají otevřené každý den od 10 hod, v týdnu končí večer kolem 21 hod, o víkendu ve 22 hod, na Silvestra se ale zavírají už kolem 18 hod. Během adventních 7 týdnů se předpokládá účast až 15 milionů návštěvníků. 

 

Užijte si i vy vánoční atmosféru na překrásně vyzdobených Champs-Elysées, jedné z nejslavnějších evropských tříd, která je při vánočním osvětlení mimořádně půvabná! Adventní čas se dá prožít v Paříži, ale i v nedalekých zahradách Versailles.

 

Autor článku: Simona Krejčířová, průvodkyně Francie, Holandsko, Itálie