O nás #11: průvodkyně Jitka Zelenková
Úvodní stránka Blog O nás #11: průvodkyně Jitka Zelenková

O nás #11: průvodkyně Jitka Zelenková

Blízký kontakt s vámi, našimi zákazníky, je pro nás klíčový. A protože jsme vám chtěli dát možnost poznat nás ještě lépe, vymysleli jsme seriál O Nás. V jeho již jedenáctém díle se vám představí naše průvodkyně Jitka Zelenková.

  • Jméno a příjmení: Jitka Zelenková
  • Odkud jsem: Praha
  • Jak mi říkají v práci: Jitka, Jíťa
  • Pracovní pozice: Průvodkyně

Pečlivá příprava je základem dobře odvedené práce. A pro profesi průvodce to platí dvojnásob. Dobře to ví i naše průvodkyně Jitka, která si vždy dává záležet na tom, abyste si ze zájezdu odvezli co nejvíce nových zážitků a poznatků. I proto tráví hodiny sledováním dokumentů, studiem map a plánováním tras. Důkladná příprava se jí poté totiž stokrát vrátí ve spokojených tvářích nadšených cestujících. Úsměv vyčaruje Jitčina přítomnost také řidičům a jiným kolegům. Vždy se na ně totiž moc těší, a někdy jim i něco dobrého upeče.

Ačkoliv Jitka vystudovala práva, vždy ji lákalo spíše cestování a exotické končiny. I proto brzy po dokončení studia vyměnila složitý právnický jazyk za neméně složitou arabštinu a vydala se jako delegátka do Maroka. Právě Maroko se brzy stalo její celoživotní cestovatelskou láskou, o které by vám mohla poutavě vyprávět celé hodiny. Je podle ní nečekaně pestrou zemí, která nejvíce ze svého půvabu odhaluje v jarních měsících. Zemí, která nabízí kamenité pouště i vysoká pohoří skrývající horské bystřiny pospíchající do úrodných údolí. Dáme ruku do ohně za to, že by se díky Jitčině poutavému vyprávění do Maroka zamiloval snad i ten nejzarytější odpůrce cestování.

Práce průvodce se může na první pohled zdát jako jedna dlouhá dovolená. Že tomu tak není dokazují nejen hodiny příprav, ale také nejrůznější příhody s klienty, které mohou být nelehkou zkouškou jak pro organizační schopnosti, tak i pro nervy průvodců. Za vše mluví například historka o dvou zatoulaných cestujících, kteří měli jít pořád rovně až k restauraci KFC, kde na ně Jitka čekala. Po dvaceti minutách marného čekání se po telefonu od klientů dozvěděla, že stojí u McDonalda, který na trase mezi nimi a průvodkyní vůbec nebyl. Cestujícím se totiž zdálo, že jdou rovně už příliš dlouho, a tak se rozhodli odbočit.

Když zrovna nenahání ztracené klienty nebo nepátrá po nových cestovatelských klenotech, které by vám představila, věnuje se Jitka své velké zahradě, kde se stará o široké spektrum rostlin. A ačkoliv je v práci v podstatě neustále na cestách, ráda se někam vyrazí podívat i ve svém volnu. Když zrovna není čas na dlouhé zájezdy do zahraničí, vyrazí například do překrásného Kokořínska nebo do rodné stověžaté Prahy, kde už při studiích prováděla holandské turisty.

Ze zahraničních lokalit okouzlil kromě již zmíněného milovaného Maroka Jitku také Lisabon. Získal si ji jak svými malebnými výhledy, tak lahodnými koláčky pastéis de Belém. Když jsme se Jitky zeptali, kam by se chtěla ještě podívat, byli jsme překvapeni. Jednou z odpovědí totiž byly Beskydy, ve kterých prý ještě nikdy nebyla. Je to snad to poslední místo v Evropě, které Jitka ještě nemá prochozené. Ale třeba si s ní jednou některý z desítek spokojených cestujících vymění role a provede ji po tomto českém pohoří. Je to totiž to nejmenší, co by si Jitka za svou skvělou a svědomitou práci průvodkyně zasloužila.

Dovolená v Česku X Dovolená v zahraničí
„Oboje je možné, ale trošku víc jsem pro zahraničí. Ráda poznávám něco úplně jiného.“

S cestovkou X Po vlastní ose
„Na pobyt u moře bych dala přednost cestovce, stejně tak při poznávacích zájezdech do zemí mimo Evropu, které neznám. Jinak si ale vše raději zařídím sama. Dává mi to svobodu udělat si program podle svých představ.“

Letadlem X Autobusem
„Rozhodně letadlem. Je to rychlejší, pohodlnější.“

Wellness u bazénu X Chození po horách
„V zimě a v létě raději u bazénu. Na jaře a na podzim chození po horách, kvůli počasí. Nejlepší by ale bylo to spojit dohromady, ani jedno nevydržím dělat moc dlouho.“

 Fotogalerie Jitky