Navštivte sousedy. Slovensko láká historií i jedinečnou přírodou
Úvodní stránka Blog Navštivte sousedy. Slovensko láká historií i jedinečnou přírodou

Navštivte sousedy. Slovensko láká historií i jedinečnou přírodou

Se Slovenskem nás pojí silné historické pouto. I přesto ale zůstávají krásy této země pro mnoho Čechů velkou neznámou. Pojďme se na ně nyní podívat.

Slovenská krajina patří bezesporu mezi ty nejkrásnější v Evropě. Největší zásluhu na tom mají monumentální vrcholky Vysokých Tater a mnohá menší pohoří. Svůj podíl ale přidávají také průzračně čistá jezera a plesá, stejně jako majestátní hrady a zámky, které od pradávna Slovensko stráží. Navštivme společně některá více i méně známá místa, po jejichž objevení dostanete chuť se na Slovensko ihned vypravit.

Méně známé přírodní poklady

Mezi slovenská pohoří, která přímo vyzývají k procházení desítek kilometrů turistických tras, nepatří jen nejznámější Tatry. Za zmínku stojí například Malá Fatra, kde se ukrývá jedno z nejosobitějších a nejzajímavějších míst na celém Slovensku – Jánošíkove Diery. Nedaleko rodiště nejznámějšího slovenského zbojníka najdete jedinečný skalní svět plný roztodivných útvarů, vodopádů a jezírek, přes které vás provede bezpočet žebříků a můstků. Odměnou po náročnější turistické cestě vám bude výhled do kraje, který nabízí například kopec Malý Rozsutec.

Další méně známou přírodní raritou Slovenska jsou Štiavnické vrchy, nacházející se nejen na středním Slovensku, ale v podstatě také ve středu Evropy. Vždyť právě u tamního kostela sv. Jána Krstiteľa najdete kámen označující geografický střed Evropy. Půvabné Štiavnické vrchy vznikly po dávném výbuchu gigantické sopky, a dodnes jsou proto bohatým nalezištěm nejrůznějších minerálů, a také zdrojem termálních pramenů pro mnohé místní lázně.

Ačkoliv jsme slibovali méně známé poklady Slovenska, neodpustíme si ani krátkou zmínku o jedinečném Slovenskom raji. Tato unikátní oblast ukrývá kilometry různorodých turistických tras, na kterých se vám naskytnou překrásné výhledy do krajiny, adrenalin v podobě překonávání horských potoků po žebřících a skobách a také unikátní Dobšinskú ľadovú jaskyňu s ledopády a ledovými sloupy.

Hrady a zámky

Říká se, že na každém rohu Slovenska narazíte na salaš, sídlo pastevců a bačů. Podobné je to v této zemi také s hrady a zámky. Téměř na každém kopci, který nabízel dobrou strategickou pozici, tu v minulosti vyrostl hrad, který dodnes zdobí okolní krajinu.

Mezi ty vůbec nejkrásnější historické stavby našich sousedů patří rozsáhlý Spišský hrad, zapsaný na seznamu UNESCO. Výjimečná není jen jeho velká rozloha, ale také výhled na Vysoké Tatry, který vrch obývaný už v době kamenné nabízí.

Méně známý, avšak stejně zajímavý, je také Ľubovňiansky hrad, stojící na zalesněném kopci nad městem Stará Ľubovňa. Pokud se vydáte do skanzenu pod hradem a vzhlédnete k jeho věžím, bude se vám zdát, že jste se přenesli zpět v čase.

Vynechat nelze ani známý Oravský hrad, vyhlížející nepřítele na vysokém skalním ostrohu. Stezka vedoucí k hradu patří sice mezi náročnější výstupy, ale odměna v podobě jeho prohlídky a následného výhledu do okolní krajiny za to rozhodně stojí. Pokud vám při výstupu na něj vyhládne, doporučujeme známé slovenské halušky s bryndzou. Pochutnat si určitě můžete také na domácím ovčím sýru. Na Slovensku není těžké jej najít.

Na závěr této kapitolky musíme zmínit alespoň jeden zámek. Co takhle ten asi nejznámější, Bojnický zámok? Tato stavba je perlou mezi sobě podobnými. Vsazen do krásného parku plného vzácných dřevin, ozdobený mnoha věžičkami a s pohádkovou atmosférou, jako by přímo vyčkával na vaši návštěvu. Tak jej nenechte dlouho čekat.

Slovenský slovníček

Domluvit se na Slovensku by pro žádného Čecha neměl být problém. Určitě není třeba v této kapitolce, jako v případě jiných zemí, psát základní turistické otázky a fráze. A proto jsme si pro vás připravili jen několik zajímavostí ze slovenštiny, které by vás na cestách po zemi našich sousedů mohly překvapit.

  • Tringeld – spropitné (s tímto slovem se můžete setkat i v češtině).
  • Kapusta – Tady pozor. Kapusta je slovensky zelí. Pokud byste na Slovensku dostali chuť na skutečnou kapustu, hledejte slovo kel.
  • Slíže – To, že budete mít v polévce Slíže, vás nemusí odradit. Jedná se totiž o nudle.
  • Cencúľ – S tímto slovem se setkají hlavně milovníci zimních radovánek. Zní téměř roztomile a znamená rampouch.
  • Šteklivý – Pokud vám Slovák řekne, že je šteklivý, nemusíte se bát, že se rád hádá a bude po vás štěkat. Znamená to, že je lechtivý.
  • Sedemstodeväťdesiatsedemtisícsedemstodeväťdesiatsedem – nejdelší slovenské slovo obsahující 53 hlásek. Na zájezdu jej asi nevyužijete, ale jako jazykolam se hodí. Zvládnete jej říct třikrát rychle po sobě?

Proč na Slovensko

V tomto článku jsme vám ukázali několik přírodních i historických krás, které jsou tím nejlepším seznamem důvodů, proč byste měli na Slovensko vyrazit. Tím spíše, když vám prozradíme, že výše zmíněné je jen zlomkem turistických cílů, které Slovensko ukrývá. Zájezd do země našich nejbližších sousedů má navíc i další, praktické výhody.

Jak už jsme naznačili, nemusíte se bát jazykové bariéry. Na Slovensku se snadno domluví každý Čech a vy si tak můžete být jisti, že se vám v případě jakéhokoliv problému dostane porozumění a pomoci. Cesta na Slovensko navíc nebude nijak dlouhá. Pokud nemáte smůlu a nebydlíte třeba v Aši, u slovenských státních hranic jste nejpozději za pár hodin. Navíc jediné, co k přejezdu přes tyto hranice budete potřebovat, je občanský průkaz.

Teď už zbývá jen vybrat si ten pravý zájezd pro vás. Podívejte se na naši nabídku.