Úvodní stránka Blog Na prohlídku římských náměstí

Na prohlídku římských náměstí

Řím nemá žádné centrální náměstí. Má řadu menších, z nichž každé má svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďme se na skok na některých zastavit.

Piazza Venezia

Rušné prostranství Piazza Venezia je lemované historickým Benátským palácem, z jehož balkónu pronášel své plamenné projevy diktátor Benito Mussolini. Taky se tu nachází obrovský památník krále Viktora Emanuela a křižují ho proudy aut. Tedy rušná část města. Ale jiná náměstí jsou ukrytá uprostřed staré římské zástavby. 

Piazza Rotonda, umístěná ve spleti křivolakých uliček, láká na spoustu tratorií, pizzerií a půvabných kaváren. Pohodu kolem nejzachovalejšího antického chrámu Pantheonu dotvářejí svérázní římští hudebníci i hlídky římské policie, tedy carrabinierů. Prostranství kolem světoznámé fontány di Trevi je stísněné, davy turistů se proplétají v okolí obrovské vodní atrakce se snahou vhodit do fontány peníze, aby se do Říma opět vrátili.

Piazza Navona

Nejpůvabnějším náměstím však zůstává Piazza Navona, jejíž půdorys nese obrysy bývalého antického amfiteátru. Architektonicky cenné stavby muzea města Říma a kostela sv. Agnes tvoří kulisy pro podívanou nebývalého rozsahu: kavárničky s venkovními zahrádkami, tři fontány Mouřenínova, Neptunova a zejména nádherná fontána Čtyř světových řek s včleněným egyptským obeliskem. Rovněž je na náměstí spousta hudebníků a pouličních kejklířů. Atmosféra Piazza Navona silně na turistu zapůsobí a patřívá tak k nejsilnějším dojmům z návštěvy italské metropole.

Chcete-li pocítit sílu atmosféry Piazza Navona na vlastním těle, pak se vydejte na průzkum Říma s pokračováním na jih Itálie.

 

Autor článku: Aleš Závodský, průvodce CK Metal