Mona Lisa a konspirační teorie Da Vinciho obrazů
Úvodní stránka Blog Mona Lisa a konspirační teorie Da Vinciho obrazů

Mona Lisa a konspirační teorie Da Vinciho obrazů

Veleznámé dílo Mona Lisa od mistra Leonarda Da Vinciho je jedna velká záhada. Kdo je žena na portrétu? Jakou hodnotu má toto dílo? Který známý umělec byl podezřelý z krádeže obrazu? Vše se dozvíte v článku.

Mona Lisa 

Jedná se o malbu olejem na dřevo topolu, kterou vytvořil Leonardo Da Vinci v letech 1503 - 1506 ve Florencii. Obraz opustil Itálii o 10 let později spolu s Leonardem a nyní jen můžete vidět v pařížském Louvru. Počítejte ale s tím, že si na něj chvíli vystojíte frontu

Stále je velkou záhadou, jak byl obraz namalován. Technika malby totiž není typická pro 16. století, ale ani pro žádné jiné.

Obraz má obrovskou slávu po celém světe, přičemž ve skutečnosti je celkem malý. Jeho rozměry jsou 77 x 53 cm. 

Ne vždy je obraz nazýván Mona Lisa, ve francouzštině se obrazu říká La Joconde. Využívá se také pojmenování La Gioconda. Domýšlí se, že právě žena, která seděla Leonardovi před plátnem se jmenovala Lisa del Giocondo.

Hodnota obrazu je odhadována, dle pojištění a započítání inflace, na 18 miliard korun.

Jedná se opravdu o ženu?

Byť byste nepochybovali o tom, že na obrazu Mona Lisa je vyobrazená žena, co když tomu tak ale není? Při bližším zkoumání očí v obrazu se objevila dvě písmena. L a S. Teorie tedy mluví o tom, že to jsou iniciály Leonarna a jeho tajného milence Salai.

Krádež obrazu

Hned několikrát vznikly rozbroje mezi Francií a Itálií, která chtěla obraz získat zpět do Itálie.

V srpnu roku 1911 jeden chudý devětadvacetiletý Ital Vincenzo Peruggiao, který byl bývalý zaměstnanec Louvru, opět navštívil muzeum, kde se nekochal uměním, ale potajmu hledal místo, kde stráví noc. V noci si obléknul plášť, který nosí zaměstnanci Louvru a vydal se rovnou do části s italským uměním, kde bez žádných problémů sundal obraz. Bezpečnostní systémy byly totiž aplikovány až o několik let později. Vincenzo obraz vyndal z ochranného rámu a uschoval v pařížském apartmánu v bedně, kde byl schován celé 2 roky. Když obraz zmizel z Louvru, jako první byli z krádeže obvinění Guillauma Apollinair a Pablo Picasso. Po příjezdu Vincenza zpět do Itálie i s obrazem, Vincenzo kontaktoval majitele galerie umění Alfreda Geriho a prozradil mu, co se ukrývá v bedně. Vše ovšem nešlo podle plánu. Majitel galerie si nechal zavolat ředitele Giovanniho Poggiho, který konstatoval pravost obrazu, ale hned v zápětí na zloděje zavolal policii. Vincenzo u soudu tvrdil, že jen chtěl Monu vrátit zpět do vlasti, ze které byla ukradená. Ovšem netušil,  že obraz byl již dříve odkoupen králem Františkem I. Do Louvru se obraz vrátil až v roce 1914. Po znovunalezení díla obraz procestoval celou Itálii, kde se na něj chodily dívat statisícové davy.

 

Obraz opustil Louvre posléze ještě 2x. V roce 1963 putoval do USA, kde jej ve Washingtonu vidělo 1,6 milionu lidí a v roce 1974 do Japonska. Poté bylo rozhodnuto, že obraz již nikdy neopustí Louvre.

Inspirace mnoha vtipům

  

Ne jen tak nějakému obrazu se stane, že začne být součáti nespočetného množství vtipů, gifů apod. Mona Lisa má ovšem takové štěstí, že je běžně součástí také potisku triček i jiného oblečení.

 

Da Vinci nemá známý jen tento obraz. Další jeho slavná díla jsou například obraz vyobrazující Ježíše Krista, který se v aukci vydražil za 9,8 miliardy korun. Jedná se o nejdražší obraz, který byl prodán v dražbě.

Nejslavnější zmínky o obrazech Leonarda jsou k přečtení v knize od Dana Brauna - Šifra mistra Leonarda. Ve stejnojmenném filmu se díky Leonardovým obrazům řeší nejedna šifra a záhada. 

Poslední večeře 

                      

Malba, kterou vidělo nespočet párů očí po celém světě, znázorňuje poslední večeře. Malba vznikla přibližně 10 let před Mona Lisou. Oproti rozměrům obrazu Mony je o dost větší, její rozměry jsou 480 x 880 cm. Nástěnná malba se nachází v refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie v Miláně v Itálii.

Svatý Grál

S obrazy Da Vinciho souvisí hned několik konspiračních teorií. Jedna z velice záhadných je o obrazu Poslední večeře. Kde podle této teorie sedí po pravici Ježíše Krista žena, nikoli učedník. Tato žena značí Svatý Grál. Teorie poukazuje na možnost, že Ježíš Nazaretský byl ve vztahu s Máří Magdalénou. Většinou se Svatý Grál vyobrazuje jako kalich, ten na malbě ale není k nalezení. Kalich může být znázornění tvaru ženského lůna, který v této konspirační teorii znamená potomka Ježíše. Postava po pravici má ženské vlasy a také je částečně viditelný i náznak ňader. Navíc, když byste postavu vyřízli a dali vedle Ježíše, působí to, jako by měla hlavu opřenou.

Vitruviánský muž

Kresba z roku kolem 1490 znázorňující proporce mužského těla. Jedná se o perokresbu tuší na papír o rozměrech 34,6 x 25,5 cm. Kresba je uložena ve sbírkách Gallerie dell'Accademia v Benátkách a vystavuje se jen výjimečně. Její hodnota je nevyčíslitelná, jelikož ji Benátky nikdy neplánují prodat. Pojištěná je na více než MILIARDU EUR!

Leonardova kresba vyjadřuje přesvědčení, že na proporcích lidského těla je založena harmonická krása člověka i světa. Využívá se též jako symbol humanismu, rozumu novověkého člověka. 

Kresba je brána jako jedna z nejslavnějších na světě a je vyobrazená na italské minci v hodnotě 1 eura. 

 

 

 

Zaujaly vás záhady o dílech Leonarda? Vyrazte s námi do vlasti Da Vinciho - Itálie anebo se společně pojeďme podívat na originál Monu Lisu do Louvru v Paříži. 

Ukázka zájezdů Itálie

Ukázka zájezdů Francie

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na k vám

Katalog 2021 se pro vás právě připravuje