Úvodní stránka Blog Londýn a kultura

Londýn a kultura

To, že je Londýn Mekkou kultury, se učí už i děti na základní škole. Britská metropole má přes 300 muzeí, sídlem více než dvou stovek divadel, z nichž poutají pozornost ta muzikálová i slavné operní domy.

Čtvrtina z londýnských divadel se nachází ve známé čtvrti zábavy West Endu. Můžeme zde vidět mnohé z hvězd, které známe ze stříbrného plátna. Často jsou také vynikajícími herci v shakespearových hrách. West End se může pochlubit také jedním rekordem. Detektivka Agathy Christie Past na myši se zde hraje nepřetržitě od roku 1952. A na reportoáru zřejmě ještě nějakou dobu vydrží. Pozornost návštěvníků přitahuje Shakespearovo divadlo The Globe, které je věrnou kopií původního stánku Thálie na nábřeží řeky Temže ve čtvrti Southwark.

V letních měsících se v Londýně koná slavný hudební festival Proms. Sídlí v koncertní síni Royal Albert Hall, která vzdáleně připomíná antický amfiteátr. Bohatá nabídka letních koncertů je finančně dostupná všem. Na konci minulého století vznikla na jižním břehu Temže, v budově staré elektrárny galerie novodobého umění Tate Modern. Z bývalé turbínové haly tak vznikl prostor, který umožňuje vystavit i rozměrná díla. Z prosklené restaurace v 7. patře budovy se otevírá neobvyklý pohled na Londýn.

Dalšími velkými magnety pro turisty v Londýně jsou Národní galerie a Britské muzeum. Díky atraktivní nabídced stálých expozic i dočasných výstav sem proudí zástupy návštěvníků. Zvláště Britské muzeum láká na takové poklady historie lidstva, jako jsou Rosetská deska, Elginovy mramorové sochy nebo asyrské lovecké výjevy.

Aleš Závodský

průvodce