Úvodní stránka Blog Léto v zahraničí: na co a jak se letos připravit

Léto v zahraničí: na co a jak se letos připravit

Léto jako to letošní tu snad ještě nebylo. Kvůli koronaviru zůstávají letos cestovatelům, kteří chtějí vyrazit do zahraničí, nejrůznější nezodpovězené otázky. Odpovědi na některé z nich přinášíme v tomto článku.

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ Nesmrtelná věta vyřčená Rudolfem Hrušinským ve filmu Rozmarné léto zdánlivě vystihuje i letošní horké měsíce. Pokud se však dobře připravíte, můžete namísto u rybníka po pomyslném boku velikána českého filmu, strávit dovolenou v zahraničí. Třeba i na poloprázdné písečné pláži.

Říká se, že příprava je půl úspěchu. A u dovolené to platí dvojnásob. Předběhněte možné komplikace a vyvarujte se jim s předstihem. Když se vám to podaří, užijete si vytouženou dovolenou v plné míře. Pokud vyrážíte do zahraničí, začněte přípravy cestovním pojištěním. Tato věta platila již před příchodem koronaviru, platí nyní, a bude platit i nadále. Cestovní pojištění je nenákladnou jistotou, o kterou se můžete v případě komplikací pevně opřít. Vyřídit si ho není navíc nijak složité. Za pár korun si ho během několika minut sami sjednáte online. U nás si ho dokonce můžete přidat přímo k objednávce zájezdu.

Udělejte si v kufru místo na lékárničku

Stejně jako kdykoliv jindy byste i letos v létě měli do sbaleného zavazadla přidat také malou lékárničku. Obvykle se doporučuje dělit ji na dvě hlavní části: individuální, do které vložíte například trvale užívané léky a univerzální, kterou naplníte léky a přípravky, které je dobré mít na cestách po ruce. Hodí se něco proti teplotě, bolestem hlavy, zažívacím potížím, ale také náplasti a dezinfekce na vyčištění případných ran.

Pro letošní rok je však dobré obohatit svou cestovní lékárničku o sekci třetí koronavirovou. Přibalte si sebou pro jistotu několik roušek, ať už jednorázových nebo látkových. V případě, že je budete náhle potřebovat pak máte jistotu, že vám stačí sáhnout do kufru, nikoliv běhat po obchodech. To samé platí i o dezinfekci na ruce, která by vám pro letošek také neměla chybět. Není také na škodu zkontrolovat, jestli máte fungující kontakt na svého lékaře, nebo si napsat mailovou adresu či telefonní číslo některé z mnoha lékařských poraden. V případě, že se nebudete cítit dobře tak máte možnost obrátit se nejprve na české odborníky, kteří mohou zahnat zbytečné obavy či nabídnout alespoň na dálku pomocnou ruku.

S předchozím odstavcem úzce souvisí také následující poučka, a to abyste letos na dovolené dbali o něco více na hygienu. Vždy po příchodu na ubytování nebo před jídlem si myjte ruce a dezinfekci klidně využijte i několikrát denně. Nemusíte se bát, že vám dojde. Letos v létě totiž najdete stojany s dezinfekcí téměř na každém rohu.

Dovolená v rozestupech

Nebojte se. Pokud do zahraničí vyrazíte s partnerem nebo třeba kamarádem, nikdo vás nebude na ulici rozdělovat dvoumetrovou tyčí. Připravte se ale na to, že ať vyrazíte téměř kamkoliv, bude se od vás očekávat určitý rozestup od ostatních cestovatelů. To může mít své výhody, například prázdnější ulice a prostranství před památkami, ale také to přináší drobné nepříjemnosti – třeba delší fronty a omezené kapacity vnitřních prostor. Angličané už dokonce mají pro tento nový styl života i pojmenování: 1,5 meter society, neboli „společnost jednoho a půl metru“.

Velikost požadovaného odstupu lidí na ulici se na různých místech liší. Pojďme se podívat, jak to aktuálně vypadá v zemích, kam s námi nejčastěji vyrážíte. Právě metr a půl dlouhý odstup si od ostatních udržujte třeba v Nizozemsku nebo Bulharsku. O půl metru méně vám stačí v některých italských regionech. Odstup si raději udržujte nejen na ulici nebo uvnitř budov, ale třeba také v prostředcích hromadné dopravy. Třeba ve Slovinsku je to totiž přímo vyžadováno. Na vůbec největší rozestupy, tedy dvoumetrové, se pak připravte například na Slovensku.

Kdy a kde si nasadit roušku?

Kdy si vystačíte s rouškou složenou na dně kufru, a kdy ji si ji naopak musíte nasadit na obličej? I zde se odpověď liší v závislosti na místě pobytu. Například ve Francii a ve Slovinsku si ochranu dýchacích cest nezapomeňte, pokud pojedete hromadnou dopravou, nebo když zamíříte do uzavřených míst přístupných veřejnosti. V Nizozemsku si s rouškou vystačíte v hromadné dopravě a na Slovensku zase v obchodech a stravovacích zařízeních. Do uzavřených prostor, s výjimkou stravovacích zařízení a hotelů, si připravte roušku také v Bulharsku. Nejpřísnější pravidla pro nošení roušek pak platí v Itálii. Na některých místech vám rouška sice stačí jen v uzavřených prostorách, v jiných destinacích, například na ostrově Capri, jsou však roušky stále povinné i venku.

Jak už jste si jistě všimli, bezpečnostní opatření, pravidla pro nošení roušek nevyjímaje, se neustále mění vzhledem k aktuální situaci. Proto velmi doporučujeme si před odjezdem na dovolenou do zahraničí vždy zkontrolovat aktuální stav v zemi, do které míříte. Nejsnadněji tak učiníte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde najdete příslušná opatření rozdělená podle jednotlivých zemí. Budete tak mít jistotu, že jste připraveni na všechna nařízení, se kterými se můžete na dovolené setkat.

Tip na závěr

Dočetli jste až sem? Máme pro vás bonusový tip na konec. I když patříte mezi příznivce dovolené, kterou si naplánujete sami, zvažte pro letošní rok cestu do zahraničí s cestovní kanceláří. Vyrazíte-li na zájezd či dovolenou v doprovodu průvodce nebo delegáta, máte jistotu, že jste pod ochranou profesionálů. A ti vám nejen pomohou vyřešit možné potíže, ale také se o vás a vaše bezpečí postarají v případě jakékoliv náhlé krizové situace.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám

Chci zaslat katalog zdarma