Kvůli koronaviru není třeba panikařit
Úvodní stránka Blog Kvůli koronaviru není třeba panikařit

Kvůli koronaviru není třeba panikařit

Mediální panika způsobená rozšířením koronaviru v Evropě je neúměrná nebezpečí, které virus představuje. Odborníci vyzývají ke klidu, skutečná situace není tak vážná, jak se může z médií zdát.

Úmrtnost je minimální

Aktuálním celospolečenským tématem, který se dotýká také cestování, je v posledních dnech vir s označením COVID-19. Tomuto onemocnění v současnosti předchází mediální panika, kterou ještě umocnilo rozšíření tohoto viru v Itálii a dalších evropských zemích na začátku tohoto týdne. 

Ačkoliv nelze zpochybňovat, že virus COVID-19 je nebezpečný a může být smrtící, jsou současné reakce médií a některých skupin lidí přemrštěné. Například podle oficiálních údajů Světově zdravotnické organizace WHO je průběh nemoci způsobené tímto virem u 81 % pacientů klidný a podobá se například slabší chřipce. Pouze u 5 % pacientů má nemoc vážný průběh.

Ohroženou skupinou jsou zejména starší lidé a lidé s oslabenou imunitou. Ani u nich však není panika na místě. Úmrtnost viru se podle WHO pohybuje průměrně v hodnotách kolem 1 %. To se příliš neliší od běžné chřipky. Tuto skutečnost potvrzují i čeští lékaři a odborníci. Podle lékaře Jana Vojáčka je šance, že dítě nebo dospělý člověk zemře na koronavirus, prakticky nulová. Tuto hodnotu ještě snižuje zatím stále velmi nízká pravděpodobnost onemocnění. I proto on a další lékaři a odborníci vyzývají ke klidu. Panika podle nich není na místě.

Dodržujte základní hygienické návyky

Nejlepší obranou proti koronaviru je klid a dodržování hygienických návyků. „Lidi neblbněte, myjte si ruce, jezte ovoce a zeleninu a nenechte se vystrašit,“ píše biochemik Jan Konvalinka, který zkoumání virů zasvětil svou kariéru.

Ke klidu vyzývá také Světová zdravotnická organizace. Odborníci z této organizace chápou, že lidé mohou být znepokojeni a dávají několik doporučení, jak se před případnou nákazou bránit a snížit riziko nakažení.

  • Myjte si častěji ruce a používejte při tom mýdlo, ideálně i dezinfekci.
  • Pokud kašlete nebo kýcháte, dávejte si ruku před ústa.
  • Vyhýbejte se tělesnému kontaktu s lidmi, kteří se cítí být nemocní.
  • Pokud se necítíte zdraví, zůstaňte doma.
  • Vyhýbejte se velkým skupinám osob.
  • Dodržujte odstup od ostatních.
  • Nedotýkejte se obličeje, zejména nosu, úst a očí nemytýma rukama.
  • Noste roušky nebo jiné ochranné alternativy.
  • Používejte jednorázové kapesníky.
  • Dodržujte zdravý životní styl - dostatek spánku, pitný režim, pravidelný pohyb, zdravou stravu a vitamíny apod.

Rušit dovolenou je zbytečné

V CK Metal chápeme, že jsou někteří lidé i pod vlivem médií, která o koronaviru referují, vystrašení. Pokud se ale vyhnete přímo oblastem zasaženým koronavirem, není třeba se přílišně obávat a rušit tak například dlouho dopředu domluvené zájezdy.

Potvrzuje to také epidemiolog Rastislav Maďar. „Vyhnul bych se blízkosti izolovaných oblastí a nešel bych na hromadné akce typu fotbalového zápasu. Důvod nejet na běžný turistický pobyt nevidím,“ sdělil Maďar.

Obzvláště to platí při zájezdech, na které se lidé přepravují vlastní dopravou nebo autobusy. V takovém případě se totiž, na rozdíl od cestování letadlem, vyhnete na letištích cestujícím z celého světa a riziko onemocnění snížíte na opravdové minimum.

Vzhledem k predikcím WHO a dalších zdravotnických organizací, které usilovně pracují na tom, aby dostaly koronavirus pod kontrolu, není nutné panikařit a měnit cestovatelské plány ani v případech zájezdů, které se mají uskutečnit za pár týdnů nebo měsíců.

Zrušení vysněné letní dovolené kvůli obavám z koronaviru může být úplně zbytečné, a to i v případě, že se jedná o země, ve kterých se již onemocnění objevilo. „Léto je ještě daleko a situace se mění z týdne na týden. Letní dovolenou bych teď nerušil. V případě, že se situace zhorší, je na to ještě dostatek času,“ dodal Maďar.

Situaci bedlivě sledujeme

V CK Metal situaci ohledně koronaviru neustále sledujeme a přijímáme novinky z důvěryhodných zdrojů, jakými jsou například Ministerstvo zahraničních věcí, evropská asociace ECTAA nebo Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. V případě nových informací, které by mohly ovlivnit naši práci, jsme připraveni reagovat a budeme vás o veškerých změnách spojených s tímto aktuálním tématem informovat.

Pokud i nadále máte obavu z koronaviru, Státní zdravotnický ústav zřídil informační telefonickou linku, kam se můžete obrátit. Infolinka je k dispozici denně od 9 do 21 hodin na telefonním čísle: +420 724 810 106.

Chtěli bychom vás ujistit, že jsme tu pro vás. Proto se v případě dotazů můžete obrátit na naše referentky na telefonním čísle +420 547 385 464 nebo na e-mailu zajezdy@ckmetal.cz

Nejaktuálnější informace:
- Vyjádření CK Metal
- Vláda České republiky
- Ministerstvo zahraničních věcí ČR
- Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Státní zdravotní ústav
- Ministerstvo zdravotnictví Itálie
- Světová zdravotnická organizace