Úvodní stránka Blog Kuronská kosa

Kuronská kosa

Kuronská (nebo také Kurská či Kuršská) kosa je 98 kilometrů dlouhý a maximálně 4 kilometry široký poloostrov tvořený převážně písečnými dunami. Je zde i několik menších vesniček. Tento dlouhý poloostrov odděluje pevninskou část Litvy od Baltského moře a ohraničuje Kurský záliv.

Jižní část poloostrova patří ke Kaliningradské oblasti Ruska a z Litvy je proto přístupný pouze trajektem z přístavu Klajpeda. Cesta ovšem trvá pouhých 10 minut.
Poloostrov je domovem velmi vzácného ekosystému, jehož součástí jsou početná hejna ryb, volavky, kormoráni, a dokonce losi. Kurská kosa je zapsána na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO jako oblast s výjimečným přírodním významem a byl zde vyhlášen Národní park Neringa.
Podle litevské mytologie vytvořila Kurskou kosu bohyně moře Neringa. Ve skutečnosti po sobě poslední doba ledová zanechala na okraji ledového moře Litoris (předchůdce Baltu) dlouhý řetěz pahorků vzniklých z čelních morén ledovce. Před 7000 lety se začala pomalu zvedat dnešní Kaliningradská oblast. Její břehy omývaly vlny a proudy odnášely písek na sever. Písek začal zanášet kanály mezi ostrovy a postupně tak vznikl dnešní poloostrov.
Centrem litevské části poloostrova je starobylá rybářská vesnice Nida, dnes už spíše turistické letovisko. Zdejší písečné duny začínají přímo za jižním okrajem vesnice. Po pobřežní cestě a potom po dřevěných schodech se dostanete na vrchol 50 metrů vysoké Pardinisovy duny. Její nejvyšší bod je zřetelně vyznačen slunečními hodinami ve tvaru obelisku. Navštívit můžete také rybářské muzeum a muzeum jantaru v Nidě nebo Horu čarodějnic u vesnice Juodkranté, kde se nalézají řezbářská díla litevských umělců zobrazující různé pohádkové a mytické bytosti.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám