Úvodní stránka Blog Když se řekne Řím? Tak…

Když se řekne Řím? Tak…

Řím není jenom o Koloseu, Fora Romanu nebo návštěvě Vatikánu s nedalekým Andělským hradem. Znáte i jeho zelená místa?

… se každému vybaví Koloseum a nedaleké římské lázně Fora Romanum. Ale tato více než dvou milionová metropole svým návštěvníkům nabízí mnohem více. Není to žádné klišé, které se povídá snad o každém turistickém místě na světě. Pro dnešek vás tedy nezavedeme ani do Vatikánu obdivovat se výzdobě baziliky sv. Petra, neboli Svatopetrského dómu, ani nebudeme házet centy do proslavené fontány di Trevi, ale zamíříme si to za zelení. Věděli jste, že v Římě se rozkládá tisíce hektarů parků, chráněných rezervací a zahrad? 

Projděte se Villa Borghesou

Na levé straně řeky Tibery nedaleko známého Andělského hradu (pozor, ten se leží na pravé straně řeky, ať vás to nezmate) se nachází náměstí Piazza del Popolo. Pokud z jeho středu pohlédnete severovýchodním směrem (tj. od Tibery) uvidíte vyhlídku z parku Villa Borghesa. Právě zeleň tohoto renesanční parku je prvním místem, kam vás zveme na návštěvu.

I když je park až druhým největším v hlavním městě Itálie, jde bezesporu o jeden z nejznámějších. Není to jen pro jeho polohu nedaleko centra, ale především pro jeho krásu. V 17. století ho nechal zbudovat kardinál Scipione Borghese, odkud se nese i název celého parku a jeho architektonický sloh.

Nejsou to jenom stromy a květinové zahrady, na které při procházce narazíte. Ostatně tato procházka je skoro výletem, neboť park po obvodu měří 6 km. Vypůjčte si u vchodu vozítka segway a vydejte se objevovat renesanční palác samotného kardinála, kašny s fontánami a až geometricky přesně upravené zahrady. 

Ve středu parku se nachází jezírko s malým ostrůvkem. Zapůjčenou lodičkou se dá projet kolem dokola a prohnat místní kačeny. S dětmi nezapomeňte zamířit do zdejší zoologické zahrady. Mimochodem, jde o nejstarší zoo na území Itálie založené už v roce 1911.

Za velikánem Villa Doria Pamphilj

Unavila vás Villa Borgesa, pak procházka následujícím parkem bude ještě namáhavější. Byl by hřích při návštěvě římské zeleně vynechat jeho největší park Villa Doria Pamphilja. Láká-li vás chůze leso-parkem, kde na vás zakřičí papoušek, šplíchne voda z fontán, pak obraťte vaši pozornost směrem na jih od Vatikánu. Hned u nádraží Roma San Pietro se rozkládají parky kolem vily za 17. století.

I tady se nachází jezírko, které má i své jméno Lago del Giglio, kde se kromě labutí, kačenek a menších rybek prohání i vodní želvičky. Až se nabažíte procházek, navštivte travní bludiště hned vedle budovy samotné vily. Schválně, za jak dlouho se dostanete ven?

Fakt, že Řím stojí na sedmi pahorcích, není žádný tajemstvím. Právě kolem pahorků se rozkládají další “zelené pláně”, která stojí za projití. Například Palatinský kopec obklopují ruiny původního města a je ideálním místem pro nedělní odpočinek. Opomenout nemůžeme ani svahy Aventinského koupce, kde narazíte na pomerančovníky (pozor, sezóna je v zimě) a rozkvetlé růže.

 

Zlákala vás zelená místa Říma? Nebo přece jenom dáte přednost zdivu starodávných památek? Pak se vydejte z Říma a pokračujte s námi dále na sever až k jezeru Lago di Garda.

 

 

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám