Úvodní stránka Blog Katedrála Notre-Dame: Gotický skvost v Paříži

Katedrála Notre-Dame: Gotický skvost v Paříži

Věděli jste, že gotická katedrála Notre-Dame de Paris se stavěla celé dvě století? Dnes ji při návštěvě obdivují turisté z interiéru i ochozů věžiček.

Při procházce Paříží nelze opomenout ani katedrálu Notre-Dame de Paris na ostrově Ile de la Cité.

Tato stavba je považována za skvost středověké architektury, jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotiky. Vždyť tento styl se vyvinul právě ve Francii a odtud se šířil do dalších evropských zemí, mimo jiné i do Čech, především díky Karlu IV., který právě z Francie povolával francouzské architekty a sochaře.

Stavělo se opravdu dlouho…

Tento slavný chrám se stavěl skoro dvě století. Notre-Dame, přestavovanou do gotické podoby od roku 1163, nestihne dokončit svatý Ludvík, ale konce mimořádného díla se nedočkají ani poslední Kapetovci, věrní služebníci církve. Hlavní stavba dómu byla završena až roku 1345, tj. za vlády Filipa VI. z rodu Valois. Tehdy velkolepý chrám, nejkrásnější v celé Paříži, který si vyžádal i mnoho lidských životů dělníků a kameníků, konečně stojí.

Dnes si mohou návštěvníci v interiéru hlavní chrámové lodě prohlédnout maketu, která znázorňuje úsilí středověkého stavitelství.

Probíhali tady korunovace

V průběhu let probíhaly v katedrále významné události. Korunovačním chrámem francouzských králů byla sice katedrála remešská, nicméně císařská korunovace Napoleona Bonaparte v Notre-Dame de Paris, při které císař stihne pomazat Josefínu Beauharnais k velkému údivu papeže, proslula jako jedinečná a vstoupila do dějin slavným obrazem Jacques–Louis Davida. Toto ohromné plátno 10 x 6 m si mohou dnes návštěvníci Paříže prohlédnout v Musée du Louvre.

Katedrálu Notre-Dame je možné navštívit zdarma, pokud ale chcete vystoupit až k věžím chrámu na katedrální ochozy a vzpomenout na Quasimoda z románu Victora Huga Zvoník od Matky Boží, musíte se vydat po 387 schodech z levého boku katedrály za poplatek. Budete ovšem odměněni nádherným výhledem na historické jádro kouzelné Paříže.

Ale Paříž nabízí turistům mnohem více, než jenom prohlídku Notre-Dame zevnitř, zvenku i seshora. Co spojit návštěvu Francie s prohlídkou magické Paříže?!

Autor článku: Simona Krejčířová, průvodkyně Itálie, Francie, Holandsko