Kam na adventní trhy a kde oslavit Silvestr
Úvodní stránka Blog Kam na adventní trhy a kde oslavit Silvestr

Kam na adventní trhy a kde oslavit Silvestr

Prosinec je měsíc hned několik významných svátků a událostí, které si zaslouží patřičnou pozornost. Kam vyrazit za vánoční atmosférou a jaké jsou tradice v jiných zemích se dočtete v našem článku. A jestli vás láká představa oslav konce roku v zahraničí, dáme vám tipy, kam vyrazit.

Šťastné a veselé

Nezapomeňte v tom všem předvánočním shonu, úklidu a nakupování dárků, že Vánoce mají být období pohody, kdy jste s vašimi nejmilejšími. Vánoční atmosféru můžete nasát na mnoha překrásných vánočních trzích, kde zapomenete na všechny povinnosti a budete si jen užívat chvíle klidu s horkým punčem v ruce.

Vánoce u rakouských sousedů

  • Nemusíte ani jezdit daleko, stačí se podívat za hranice a najednou se octnete ve známých evropských městech, které máte během prosince možnost vidět v netradičním světle. Vysloveně vyhlášené jsou Vídeňské vánoční trhy.
  • Ty největší najdete před radnicí Rathausplatz, na kterých stojí asi 150 stánků s horkými kaštany, čokoládou, perníčky, klobásami, ale i nejrůznějšími vánočními dekoracemi. V parku vedle tržnice je ledové kluziště, které vede skrze něj a tradiční rakouské výrobky nakoupíte na Štěpánském náměstí (Stephansplatz).
  • Za zábavou můžete jít do Prateru a svézt se na ruském kole nebo si vychutnat nějaké hudební vystoupení. A pokud jste ještě nesehnali všechny dárky, levně nakoupíte v obchodím domě Primark.
  • Oslavy Vánoc v Rakousku jsou v mnohém podobné těm našem, ale velkým lákadlem k návštěvě našeho souseda je tradiční slet čertů, tzv. Krampuslauf. Je to velkolepý průvod až několika stovek děsivých a velice propracovaných masek, které si většinou jejich majitelé vyrábějí sami. Je to opravdová show, při které čerti řinčí řetězy a šlehají oheň, proto vězte, že tato zábava rozhodně není jen pro děti.

Tradiční trhy v Polsku

Pro Poláky jsou Vánoce nejvýznamnější svátky v roce, a tak tady má předvánočních čas výjimečnou podobu, která propojuje křesťanské i lidové zvyky. Očaruje vás hlavní město Krakov, které je provoněné jehličím a osvětlené jako samotný vánoční stromeček. Na trzích najdete, na co si vzpomenete.

Oblíbenými suvenýry jsou tradiční voskové svíčky, skleněné i keramické ozdoby. Když dostanete chuť k jídlu, můžete si pochutnat třeba na boršči nebo vyzkoušet originální specialitu, kterou je pitný med.

U břehů jezera

Na švýcarskou čokoládu nebo sýrové fondue vyrazte k Ženevskému jezeru. Atmosféru můžete vstřebávat třeba i z výletní lodi a kochat se pohledem na zasněžené vrcholky švýcarských Alp.

Švýcaři si dárky rozdávají již 6. prosince, na svatého Mikuláše, které jim stejně jako u nás nosí Ježíšek. Na Štědrý den poklidně povečeří v okruhu svých blízkých.

Vánoce u moře? Proč ne!

Ve Veroně se rozprostírá typický vánoční trh na hlavním náměstí Piazza Bra, kterému vévodí obrovská železná bílá kometa, spadající z veronské Areny. K italským oslavám Vánoc neodmyslitelně patří betlémy, které jsou jejich významným symbolem.

A kdo nosí dětem dárky? Italové mají hned dva Ježíšky. 24. nebo 25. prosince rozdává dárky Babbo Natale, který sem létá se svými soby až z Finska. Na Tři krále lítá na koštěti hodná čarodějnice Befana, která hledá Ježíška, aby mu rovněž dala dárky. Naděluje se tu tedy dvakrát.

Slavte netradičně na jihu Evropy

Poněkud neobvyklými destinacemi, kde strávit adventní čas, je Chorvatsko a Slovinsko. Chorvatská štědrovečerní večeře se od té naší vlastně zase tolik neliší. Na slavnostním stole leží mořské ryby a ve vnitrozemských oblastech jedí dokonce kapra, stejně jako my. Rozdílem je, že večeře tradičně probíhá až kolem jedenácté hodiny večerní, po které se chodí na půlnoční mši. Dárky si děti rozbalí až druhý den ráno, tedy 25. prosince.

Naproti tomu na Slovinsku si na Štědrý den vystačí pouze s čerstvým chlebem a tradiční ořechovou roládou, o kterou se dělí široká rodina. Zajímavé je, že na Slovinsku si lidé dávají dárky buď 25. prosince nebo až na Nový rok.

Pokud se vydáte v adventním období do Záhřebu, pravděpodobně uslyšíte koledy, které tu znějí téměř z každého rohu a na hlavním náměstí se každý den koná nejrůznější kulturní program, v podobě tanečních i hudebních představení.

Kde budete slavit Silvestr?

  • Už víte, co budete dělat na Silvestra? Pokud ne, máme pro vás pár tipů.
  • Nezapomenutelné oslavy zažijete v mnoha evropských metropolích. Komu by se nelíbilo vidět velkolepý ohňostroj přímo nad takovými světovými památkami, jako je London Bridge, Eiffelova věž nebo Koloseum? Den strávíte v centru města, kde si prohlédnete památky v magickém zimním období a večer vás čekají oslavy konce roku.
  • Netradiční je Silvestr v Paříži s návštěvou Disneylandu, kterou si jistě zamilují také děti. Trávit příchod Nového roku můžete také v Benátkách, kde prožijete romantickou projížďku kanály nebo v překrásných Bruggách. Jestli milujete Londýn, užijete si veselí v jeho ulicích.
  • Pokud chcete před vánočními přípravami nebo bujarými oslavami spíše utéct a užít si Silvestr v míru a pohodě, můžete strávit konec roku relaxací ve wellness. Začnete tak nový rok odpočatí a svěží a nadělíte si pěkný dodatečný dárek k Vánocům.

Už si jen vybrat z našich zájezdů

Stačí vám podívat se na vánoční trhy tzv. „na otočku“? Pak si prolistujte naše jednodenní adventní zájezdy. Jestli chcete návštěvu trhů spojit i s poznáváním dané země, můžete vybírat z vícedenních adventních zájezdů.

Nemůžete se dočkat, až oslavíte Silvestr v centru dění některého z evropských měst? Nebo spíš dáváte přednost odpočinku ve wellness ať už během silvestrovských oslav nebo ještě před Vánoci? Určitě si vyberete ten správný zájezd přesně pro vás.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám

Chci zaslat katalog zdarma