Úvodní stránka Blog Jižní Itálie: Plavba na ostrov s výšlapem na činnou sopku

Jižní Itálie: Plavba na ostrov s výšlapem na činnou sopku

O Neapoli se říká, že je jedním z nejkrásnějších italských měst. Nedaleko se vypíná stále činný Vesuv a kolem dokola šumí moře, kde se vypíná ostrov Ischia.

Vittoria de Sicy nazval toto město jako “Svůdné město” a mnoho jeho návštěvníků vám jistě potvrdí, že patří mezi jedno z nejkrásnějších italských měst. Kromě historického jádra s řadou hradů se nedaleko vypíná činná sopka a v zálivu se nachází řada ostrovů, které stojí za to navštívit.

O jakém městě je řeč? Když napovíme, že se tato lidnatá konurbace rozkládá na jihu Itálie v Neapolském zálivu, každý už jistě ví. Oním “Svůdným místem” je Neapol, jehož historické centrum bylo zapsáno na na seznam UNESCO. Činnou sopkou pak není nikdo menší než samotný Vesuv, neboli Monte Vesuvio, jak ho nazývají Italové.

Výstup na vrchol za jedno odpoledne

Ke kráteru se dá dojet pohodlně po silnici. Ale správný horal se vydá na túru s převýšením přes 1200 metrů, konkrétně 1281 metrů, půjdete-li přímo od moře. I když podle vědců se Vesuv probouzí k velké erupci průměrně každých třicet let a nesoptil už od roku 1944, považuje se výstup na něj za bezpečný. Rozhodně nebuďte překvapení, že neuvidíte žádný stoupající dým z kráteru. Ale mlhy tady může být až až.

Základem Vesuvu je sopka Monte Somma, která své růžky nad zem vystrčila tisíce let zpět. Dnes je kaldera Monte Sommy zasypaná a hora tvoří jen hřeben táhnoucí se od východu k západu. Z toho plyne, že Vesuv není jeden vrcholek, ale rozkládá se tu maličký národní park se štíty a jedním údolím. Návštěvníci často prohlašují, že mají pocit, jako by se ocitnuli v Tatrách.

Výstup je bezpečný, ale kdysi Vesuv dokázal pořádně lidem zatopit. Nejznámější erupcí byla ta z 24. srpna roku 79 našeho letopočtu. Dokázala srovnat se zemí hned několik italských měst - Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie. Během erupce bylo do atmosféry vyvrženo velké množství sopečného materiálu s plyny, které vytvořily mračno, jež letělo dál a dusilo obyvatelstvo vzdálenějších vesnic. Když se kouknete do mapy, zjistíte, že Pompeje se zdaleka nenacházejí na úbočí Vesuvu. Přesto byly touto erupcí zničeny do základů.

Seběhnete do moře

Putování po hřebenu Vesuvu máte za sebou, ale odpočinek vás nečeká. Proslulé hrady města Neapol lákají k prozkoumání. Stojí tu Castel dell'Ovo, který je součástí snad každé panaromatické pohlednice Neapolského zálivu. Dále se můžete prosmýknout kolem Kapulejského hradu a zamířit si to ke Castel Nuovo, který se pyšně tyčí nad Radničním náměstím. Komu by to bylo stále málo, tak si může zaběhnout na vrcholek kopce Vomeru, kde stojí Catesl Sant'Elmo společně s kartouzou sv. Martina.

Kde je nejlepší zakončit italský výlet? Jistě v dobré restauraci na neapolské pizze, ale co byste říkali na pořádnou koupačku v moři? Nebo je pro vás Tyrhénské moře, kde se nachází osmý největší ostrov Itálie Ischia, příliš studené? Pak vyzkoušejte některé ze zdejších termálních lázní.

Ischia, která ze západu na východ má stěží 10 km a z jihu na sever pouhých 7, je ostrov sopečného původu. Ten se tady projevuje hned v několika podobách. Jsou to především termální prameny, fumaroly (přírodní vývěry horké páry), přírodní sauny a horké písky.

Termální lázně na Ischii v sobě kombinují tzv. římské sauny, rozličné bazény s termální vodou a bazény se slanou mořskou vodou. Když už je voda pomalu už v uších, nezbývá než posedět v některých z ostrovních zahrad. Svou zelení a horkými písky vás polechtají Poseidonovy zahrady nebo i Afroditiny a Apollonovy zahrady.

 

Proč se koukat na obrázky a o výstupu na Vesuv jen snít, když můžete vyrazit za krásami jižní Itálie hned. Jak by se vám líbil výlet zakončený plavbou na Ischii?

 

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám