Úvodní stránka Blog Jak se slaví Vánoce u Holanďanů?

Jak se slaví Vánoce u Holanďanů?

Věděli jste, že v Nizozemí je mnohem větší pozornost věnována oslavám před samotným připlutím jejich "Ježíška" (Sinteklaas) než Štědrém dnu?

V Nizozemí je vánoční tradice jiná než u nás. V této zemi nepřichází ani Ježíšek, ani Santa Claus, ale Sinteklaas. Ten připlouvá tři dny před svými narozeninami v lodi plné dárků a ty pak rozdává dětem. Jeho pomocníkem a společníkem je Zwarten Pieter-Černý Petr, který sděluje, které děti byly hodné a které zlobily.

Obrovská lodní flotila připlouvá pokaždé do nejseverněji položené nizozemské provincie do města Groningen, kde na ni už čeká spousta dětí. Z dálky se ozývá lodní zvon, předzvěst vánoční flotily. Následuje další loď, jejíž posádku tvoří Sinterklaasův veselý doprovod kejklířů se začerněnou tváří. Poté se objevuje větší loď, ve které jsou opět Černí Petrové, kteří skáčou na trampolínách, šplhají v lanoví a mávají. Až na páté lodi v pořadí připlouvá sám Sinterklaas, který zdraví oba břehy.

Ani na dřeváky není zapomenuto

Toho dne večer, kdy připlouvá Sinterklaasova flotila, dávají děti do dřeváku před krbem pro Sinterklaase dopis. Přikládají i misku vody a mrkev nebo slámu pro Sinterklaasova bělouše. Ráno pak nacházejí ve dřeváku sladkosti a perníkového mužíčka s vtipnou básničkou v ruce.

V Nizozemsku mají tedy Vánoce podobu ctihodného a dobrotivého Sinterklaase s dlouhým bílým vousem, který připlouvá až ze Španělska, aby mohl obdarovat děti po celé zemi.

Proč Nizozemci věnují tolik prostoru někomu, kdo je jen předzvěstí Vánoc? 

Pro ně je totiž Sinterklaas Dag (Den svatého Mikuláše) vrcholem Vánoc, které v jiných zemích teprve začínají. Večer 5. prosince dávají dospělí za dveře svých domů pytel s dárky, které pak 6. prosince ráno, v Den svatého Mikuláše, děti rozbalují. Následuje velká rodinná oslava. Jinde tolik očekávaný 24. a 25. prosinec nemá tedy v Nizozemsku až takový význam.

Tradice praví, že Sinterklaas, sám patron námořníků a také Amsterodamu, připlouvá s Černým Petrem po boku ze Španělska. Proč právě odtud? Důvod je třeba hledat v historii Nizozemska, které bylo od 15. do 17. století součástí španělské říše. A ze Španělska se na sever dostal i kult sv. Mikuláše, jehož ostatky spočívaly od 11. století v italském městě Bari, v té době rovněž državě Španělska. V postavě dnešního Sinterklaase a tradic s ním spojených se však také odrážejí pohanské tradice, spojované s germánským bohem Odinem.

I Nizozemci samozřejmě znají tak jako my vánoční stromeček, ale už taková štědrovečerní večeře není v jejich tradici nijak pevně zakotvena. Svou tradici má ale bohatá snídaně 25. prosince. Následující den, 26. prosinec, je pak určen především k setkání s rodinou a přáteli.

Dýchlo na vás kouzlo Vánoc? Pak si nenechte ujít ani adventní čas v hlavním městě Nizozemí Amsterdamu.

 

Autor článku: Simona Krejčířová, průvodkyně Holandsko, Francie

 

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám