Úvodní stránka Blog Holandský Harderwijk není pouze bránou do mořského světa

Holandský Harderwijk není pouze bránou do mořského světa

Město ležící v geografickém středu Nizozemí proslavilo jeho Delfinárium. Ale byla by škoda neokusit poklidnou atmosféru historického centra kdysi hanzovního města.

Už jste slyšeli o holanském městě Harderwijk? Pokud ano, pak s největší pravděpodobností ve spojitosti s delfíny, mroži, lachtany a dalšími vodními “cachtaly”. Toto město, které leží geograficky téměř v samém srdci Nizozemí, je všeobecně mezi turisty proslaveno svým Delfináriem a mořským parkem.

Přehlídka delfínů, skotačení lachtanů či krmení mrožů jsou jistě aktivity, na kterých spočine zrak nejenom dětí. Ale leckterý dospělý nedokáže odtrhnout oči od podívané. Není se pak čemu divit, že den v mořském parku uteče jako vlnky ve vodě. Harderwijk se stal vyhledávaným právě pro tuto nevšední podívanou. Což je velká škoda, neboť i samotné historické centrum města má návštěvníkům co ukazovat. Přesvědčte se o tom malou procházkou v jeho uličkách.

Městská práva už na počátku roku 1200

Harderwijk se statusem města pyšní již od roku 1231, kdy obdržel městská práva od hraběte Otty II z Guelders. Od té doby se hanzovní město rychle rozrůstalo. Do konce století dokončilo defenzivní stěnu kolem míst dnešní historické části. Ale město se dále šířilo na jih a o dvě století (kolem roku 1420) i na západ. Právě tady si můžete prohlédnout zbytky ze slavného opevnění včetně jedné zachovalé brány - Vischpoort (česky Rybí brána). Už tady je vidět, jak blízko měl Harderwijk k mořskému světu.

Bohužel bující rybářský průmysl a dálkový obchod na Baltské moře zmizel před druhou světovou válkou. Pobřeží Zuiderzee (dnes nazývané IJsselmeer) bylo odříznuto od Severního moře. Údajně z bezpečnostních důvodů. Ale kdo to dneska ví jistě? Co se však ze zbytků rybářské éry provincie dochovalo, je množství stánků s čerstvými rybami. Turista by neměl zapomenout zabrousit i do nějaké restaurace a ochutnat rybí specialitu. Je libo úhoře či lososa? Anebo to bude mušle v rámci srpnové kulinářské slavnosti Festival mušlí, která se pomalu stává tradiční.

Pozor, tady se procházela vzdělanost

Rybářské město a vzdělanost, že to nejde k sobě? Tak to je omyl, neboť v letech 1648 až 1811 ve městě působila stejnojmenná univerzita Harderwijk. Bohužel z nejasných důvodů ji Napoleon Bonaparte nechal zrušit.

Jedním z mnoha tamních žáků byl celosvětově proslavený švédský botanik, zoolog a lékař Carl Linné (latinsky ho znáte jako Carolus Linnaeus). Právě díky němu se dnes ve školách učíme i druhová jména živočichů a rostlinstva. Nemáme mu to ale za zlé, vždyť se jednalo o talentovanou osobnost lidských dějin. O tom svědčí fakt, že už jako čtyřletý chlapec uměl Karel skoro všechny rostliny v okolí pojmenovat. Prý řadu z nich pěstoval na zahradě svého otce.

Návrat do dávných let

Kam vás to lákáme? Přece do města, které si ponechalo svůj klidný ráz, což na Holandsko je až k nevíře. Oproti hektickému a kosmopolitnímu Amsterdamu si tady odpočinete. Nemusíte se bát, že až projdete starou městskou branou do historického centra, tak zakopnete o turistu na každém metru čtverečním.

Co více, lidé na ulici jsou dobrosrdeční a stále rádi zdraví. Máte pocit jako byste se ocitnuli o století zpátky na vesnici. Nezapomeňte jim proto pokývnout zpátky na pozdrav. Ale i anglickému “Have a nice day” (česky něco jako dobrý den) budou rozumět.

Od vstupu do Delfinária je to jen kousek do centra, kde kromě opevnění stojí kostely Grote Kerk a Catharinakerk. S trochou štěstí zastihnete správce kostela, pak uvidíte i jedinečné stropní malby v kostele Grote Kerk. Až se unavíte procházkou zdejšími uličkami, můžete posedět na zahrádce některé ze zdejších kaváren a ochutnat výborné výrobky místních pekařů.

Konec historie, začíná novověk

Jak jsme výše naznačili, Harderwijk je sice na pohled klidné, ale dynamicky se rozvíjející město. Velkoryse je pojat projekt výstavby nové pobřežní čtvrti, včetně nového přístavu (marina) pro jachty. 

Už se blíží soumrak, to je nejlepší zakončit den v Harderwijku příjemnou procházkou podél pobřeží Veluwemeer. Až se na ni budete chtít vydat, hledejte tento průliv mezi starou pevninou a novým poldrem Flevoland. Zabloudit nemůžete.

 

Otázkou jsme začali, otázkou i skončíme. Až příště pojedete do Harderwijk, zůstanete pouze za branami mořského parku? Věříme, že teď už ne. S námi se podíváte nejenom za delfíny, ale omrkneme i větrné mlýny Zaanse Schans.