Holandsko – země větrných mlýnů, lahodných sýrů a národních parků
Úvodní stránka Blog Holandsko – země větrných mlýnů, lahodných sýrů a národních parků

Holandsko – země větrných mlýnů, lahodných sýrů a národních parků

Vypravte se do Nizozemska – do země větrných mlýnů, za vůní i chutí sýrů, do krásné, nekonečné a půvabné krajiny, nebo do atraktivních měst, které okouzlí svou architekturou.

Poznejte světoznámé království sýrů

Když se řekne Holandsko, jedna z mnoha věcí, která se vám vybaví, jsou nepochybně kvalitní sýry. Výroba sýrů je v Holandsku považována za tradici, která sahá až daleko do dávné historie.

Vyrábí se tady spousta druhů sýrů, ale přece jen dva z nich jsou v rámci produkce nejoblíbenější – Gouda a Edam (u nás říkáme Eidam) pocházející ze stejnojmenných měst. Rozeznáte je podle tvaru. Zatímco Gouda má tvar zaobleného kola, Edam připomíná spíše kouli a je mnohem lehčí.

Navštivte sýrové trhy v Alkmaaru

Tradiční sýry si můžete prohlédnout nebo rovnou nakoupit na slavných sýrových trzích. Asi nejznámější sýrový trh je ten v Alkmaaru, který se koná již od roku 1593. Nechte se pohltit smyslovými vjemy – každý sýr chutná jinak. Vybírat můžete podle různých příchutí, zralosti nebo váhy.

Zažít trhy v Alkmaaru je zážitek sám o sobě, protože se jedná o nezapomenutelnou podívanou. Konají se tradičně od prvního pátku v dubnu až do prvního zářijového týdne. Trhy jsou zahájeny údery zvonů na náměstí Waagplein v 10:00 hodin a při této příležitosti jsou přítomni různí vzácní hosté od sportovců, umělců až k důležitým obchodním partnerům města.

Sýrové trhy ale nejsou jen o nakupování a zábavě pro návštěvníky. Fungují v podstatě jako burza. Po posouzení kvality jednotlivých sýrů vždycky dochází ke dražbě, po které jsou dvěma muži v bílém oblečení a dřevácích odneseny k převážení.

Země posetá větrnými mlýny

Holandskou krajinu si bez větrných mlýnů jen horko těžko představíte, protože jsou s ní věrně spjaty. Jelikož se rovinatá území táhnou kilometry daleko a od moře stále fouká příhodný vítr, jsou místní podmínky pro fungování větrných mlýnů jako stvořené.

Větrné mlýny se dříve využívaly k vysoušení močálových plání, mletí mouky, lisování oleje a energie získaná přečerpáváním vody sloužila také ke šrotování krmiva pro dobytek. Mnoho mlýnů je dodnes funkčních, ostatní najdete ve skanzenech, kam se na ně můžete zajít podívat z venku a do některých i zevnitř.

Nedaleko Amsterdamu uvidíte mlýny ve skanzenu Zaanse Schans, kde najdete i výrobnu dřeváků, historickou pekárnu, sýrárnu nebo také historický obchod z koloniálního období. Nejvíce historických mlýnů pak uvidíte ve skanzenu Kinderdijk.

Poznejte nádhernou holandskou přírodu

Holandsko je země s nádhernou přírodou plnou písečných dun, mokřin, nekonečných lesů a mnoha národních parků. Za nejkrásnější park je považován De Hoge Veluwe protkaný více jak 40 kilometry cestiček. Rovinatá krajina sama vybízí k cykloturistice, která je tady opravdu oblíbená.

Pokud s sebou nemáte vlastní kolo, je možné si ho zapůjčit. Mimo jiné na vás čeká i kulturní zastávka – v parku se totiž nachází umělecká galerie Kröller–Müller Museum, ve které spatříte rozsáhlou sbírku nejvýznamnějších obrazů Vincenta van Gogha, ale jiných umělců jako třeba Pabla Picassa.

Další park se zajímavou faunou i flórou najdete na ostrově Texel, který nese stejné pojmenování. Na ostrově také uvidíte tradiční větrné mlýny společně s muzeem věcí, které byly vyplaveny na břeh.

Pokud jste milovníky orchidejí, ale i jiných rostlin, na své si přijedete v tropickém ráji De Orchideeën Hoeve. Skrze umělou jeskyni vejdete do amazonského pralesa s vodopády, potůčkem a jezírky se želvami a rybkami. Uvidíte malé opičky a z tropické vegetace banánovníky i masožravé rostliny.  Jedna z dalších zahrad zase skrývá stovky druhů barevných motýlů.

Amsterdam – město s ojedinělou atmosférou

Ve svém putování samozřejmě nemůžete vynechat Amsterdam, hlavní město Nizozemska. Amsterdam je totiž město kontrastů. Z klidných zákoutí se během chvilky dostanete do rušných částí, ve kterých doslova pulzuje život.

V Amsterdamu je situováno nejvíce muzeí a uměleckých galerií na světě – Van Gogh Museum, Rijksmuseum, Dům Anne Frankové, muzeum vědy a techniky v domě NEMO, nebo i netradiční muzea jako Muzeum prostituce v bývalém nevěstinci ve Čtvrti červených luceren, Muzeum hašiše a marihuany a Muzeum brýlí.

Příjemné chvíle strávíte v poklidných kavárnách, zatímco v rušných barech neonově problikávajících do noci se skvěle odreagujete. Můžete vyrazit i za nákupy na bleší trhy v bývalé židovské čtvrti na náměstí Waterloo, do Albert Cuypmarket nebo do nákupní ulice Kalverstraat, která nabízí obchody s nejznámějšími světovými značkami.

Kosmopolitní Amsterdam vás zaručeně nadchne, protože tady se nudit nebudete. Díky jeho rozloze máte skvělou příležitost prohlédnout si celé město, aniž byste byli o cokoliv ochuzeni.


S námi se neztratíte

Rádi poznáváte kulturu jiných národností a jste nadšenými cestovateli? Naši průvodci vás vezmou za chutí sýrů do Alkmaaru, do výrobny dřeváků a sýrů v tradičním skanzenu, ukážou vám nejkrásnější holandské národní parky nebo si zarelaxujete v letovisku položeném na písečných dunách a vykoupejte v moři.