Úvodní stránka Blog Florencie slavila 750 let od narození svého rodáka Alighieriho

Florencie slavila 750 let od narození svého rodáka Alighieriho

Znáte významného italského básníka, který se účastnil četných diplomatických misí a výraznou měrou přispěl k rozvoji italštiny? Pokud chcete Danteho poznat více, navštivte jeho muzeum v perle Toskánska - ve Florencii.

Dante Alighieri byl jeden z nejvýznamnějších italských básníků. Významně však přispěl také k vývoji jazykovědy, italského jazyka a rozvoji politické filozofie. Jeho největším a také nejznámějším dílem je Božská komedie. 

Dante se podle všeho narodil mezi 14. květnem a 13. červnem 1265. Patřil do významné rodiny Alighieri. Jeho otec pracoval jako finančník a jeho matka Bella degli Abati zemřela, když byl Dante ještě velmi mladý. Za manželku si vzal Gemmu Donati, příslušnici jedné z nejmocnějších rodin ve Florencii, se kterou měl tři děti. 

Danteho život nebyl snadný

Jeho veřejný život byl hustě poset významnými politickými funkcemi. Na základě svého členství v cechu Arte dei Medici e Speziali byl zvolen do Rady městského státu Florencie a účastnil se četných diplomatických misí. Byl aktivním členem strany Guelfů, která byla loajální k papežství, ale později se u něj vyvinula hluboká politická i osobní averze vůči papeži Bonifácovi VIII. Danteho obvinili ze zneužívání moci a narušování duchovního poslání církve. Dante tak byl vtažen do nelítostného politického boje, který rozdělil Guelfy na dvě frakce. 

Když zvítězili Dantovi protivníci, byl Dante vypovězen z Florencie a zbytek života strávil v exilu. Poslední léta svého života, kdy dokončoval Božskou komedii, strávil v Ravenně, kde je také pohřben.

Rok 2016 ve znamení oslav

Od 14. května 2016 bylo možné ve Florencii často spatřit Dantův profil a jeho verše. K vidění byl na bocích tramvají i autobusů, na tramvajových a autobusových zastávkách nebo na velkých plakátech po celém centru města. 

Ve Florencie jde navštívit dům, který je považován za jeho rodiště. Stojí v centru města v ulici Via S. Margarita nedaleko Florentského dómu. Dům dnes slouží jako muzeum (Museo Casa di Dante) a jeho sbírky se zaměřují na život a dílo básníka. Expozice je rozdělena do tří pater, která mapují tři nejpodstatnější fáze Dantova života. Exponáty v prvním patře muzea se soustřeďují na životní poměry a styl života Florencie ve 13. století, tedy doby, kdy se narodil i samotný básník.

Florencie stojí za to navštívit, nejenom kvůli Dantemu. Co to vzít při jednom spolu s putováním po dalších toskánských skvostech a Římem jako bonus?

Autor článku: Pavel Šich, průvodce Francie

 

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám