Evropské skvosty - Rusko, Finsko a Pobaltí
Úvodní stránka Blog Evropské skvosty - Rusko, Finsko a Pobaltí

Evropské skvosty - Rusko, Finsko a Pobaltí

Udělejte si z pohodlí domova výlet na severovýchod, kde na vás čekají země plné krásných a rozličných památek, dechberoucí příroda i lidé nejrůznějších kultur.

Čarokrásné Rusko

Jednou z perel Ruska je nádherný Petrohrad. Toto město je bohaté na zajímavé a nevšední památky, z nichž je mnoho zapsáno na seznamu UNESCO. K vidění je zde například Katedrála sv. Izáka, druhá největší katedrála na světě. Její interiér je zdobený mramorem a drahokamy a střecha je pokryta více než 100 kg zlata.

Krásná podívaná se nabízí taktéž na barokní Zimní palác, dále na Petropavlovskou pevnost s Katedrálou Petra a Pavla, která se pyšní nejvyšší pravoslavnou zvonicí na světě a kde jsou pohřbeni významní ruští panovníci.

Dalšími zajímavými památkami je Triumfální oblouk, vztyčený po porážce Napoleona v roce 1812, Křižník Aurora nebo Jantarová komnata, která je známá pro svou bohatou výzdobu. Komnatu naleznete v honosném Kateřinském paláci nedaleko Petrohradu.

Přesuňme se nyní po mapě do Moskvy, která je největším městem nejen Ruska, ale také Evropy. Metropole ukrývá grandiózní paláce se zlatými kupolemi, všudypřítomnou bohatou historii a nezapomenutelné památky.

Pomyslným srdcem Moskvy je Rudé náměstí, kde stojí celá řada známých památek. Najdete zde třeba chrám Vasila Blaženého, který nechal postavit Ivan IV. Hrozný a který je ikonou Moskvy. Nepochybně vás na pohled zaujme také klasicistní budova Velkého divadla, kde měl premiéru například balet Labutí jezero. Zajímavým zážitkem je určitě také návštěva Mauzolea V. I. Lenina a Kremlu, rozsáhlého areálu, ve kterém stojí paláce, chrámy, kostely i muzea.

  • Typické pokrmy: Víte, co je pro Rusko kromě vodky typické? Jednou z oblíbených pochutin jsou pyšky, koblihy bez náplně posypané cukrem. Ochutnat byste měli také pirožky, které mají různé podoby a náplně, palačinky (bliny) na sladko i slano nebo pelmeně, taštičky plněné mletým masem a podávané se smetanou.
  • Fráze, které se vám budou hodit: Dobrý den! - Здравствуй! (Zdravstvuy!), Ahoj! - Привет! (Privet!), Dobré ráno! - Доброе утро! (Dobroye utro!), Dobrý večer! - Добрый вечер! (Dobryy vecher!), Ano - Да (Da), Ne - Нет (Net), Prosím. - Пожалуйста (Pozhaluysta), Děkuji. - Спасибо. (Spasibo.)

Finsko

Co se vám vybaví, když si vzpomenete na Finsko? Jednou z asociací jsou určitě Helsinky, finské hlavní město. Zajímavé na nich je, že se rozkládají na poloostrově a více než 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu Baltského moře. 

Každý návštěvník města zamíří do námořní pevnosti Suomenlinna, která bylana obranu Finska vybudována v roce 1748. Za návštěvu určitě stojí také monumentální helsinská katedrála, na skále postavený Kostel na Temppeliaukio a Senátní náměstí, které je srdcem Helsinek.

  • Gastronomie: Karjalanpiirakka, podobné ruským pirohům, kalakukko, směs rybího a vepřového masa se slaninou, která je zapečená v chlebu, poronkäristys – sobí maso podávané s bramborovou kaší a brusinkami, leipäjuusto, čerstvý sýr vyráběný v Laponsku, munkki – koblihy plněné morušovou marmeládou, mustikkapiirakka – borůvkový koláč, sahti - typické finské pivo, jehož chuť doplňují bobule jalovce, lakka – likér vyráběný z ostružiníku morušky, vodka – finská vodka právem patří mezi nejkvalitnější na světě, koskenkorva – alkoholický nápoj vyráběný z ječmene, lonkero – alkoholický nápoj, který je směsí ginu s limonádou
  • Fráze, které se vám budou hodit: Ahoj – Hei, Ano – Kyllä, Ne – Ei, Děkuji  - Kiitos, Dobrý den! - Hyvää päivää!, Dobrý večer! - Hyvää iltaa!, Dobrou noc! - Hyvää yötä!, Na shledanou! - Näkemiin!, Kolik to stojí? - Paljonko tämä maksaa? 

Pobaltí - Litva, Lotyšsko a Estonsko

Cestu Pobaltím začněme v Estonsku – přesněji v Tallinnu. Prohlídku města je nejlepší začít přímo v jeho historickém jádru. Uvidíte Staré město, které zůstalo od dob svého vzniku prakticky nezměněno nebo Hradní vrch, v jehož paláci se nachází sídlo parlamentu. Dále vás v Estonsku nepochybně zaujme město Sigulda, které se nachází v blízkosti národního parku Gauja. Mezi jeho zajímavá místa pak patří starobylé hrady Turaida a Kirmulda.

  • Gastronomie: kiluvõileib – tmavý chléb se šproty, verivorst – vepřová klobása s příměsí krve, z nápojů je oblíbené je pivo nebo Vana Tallinn,likér vyráběný z jamajského rumu s příměsí citrusových olejů, vanilky a skořice.
  • Fráze, které se vám budou hodit: Ahoj. – Tere., Dobrý den. - Tere päevast., Na shledanou. - Head aega., Ano. – Ja., Ne. – Ei., Děkuji - Aitäh., Kolik to stojí? - Kui palju see maksab?, Hezký den! - Ilusat päeva!

Dalším pobaltským státem je Litva, a kam jinam se v Litvě podívat než do jejího hlavním města Vilnius. Jeho Staré město patří k nejrozsáhlejším městským jádrům v Evropě a je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Další zajímavé litevské město se nazývá Troky. Ve středověku sloužilo jako hlavní město vládců země. Nachází se v něm jedna z nejvýznamnějších pamětihodností, kterou je vodní hrad Trakai postavený v roce 1321.

Určitě stojí za to vydat se objevovat přírodní krásy poloostrova Kurská kosa, který leží v jihovýchodním cípu Baltského moře. Jistě vás potěší například daleké výhledy na Kurský záliv.

A na severu Litvy se pak ukrývá Hora křížů s několika tisíci kříži symbolizujícími utrpení Krista i prostých Litevců. Toto místo má velmi zvláštní atmosféru, která na vás určitě silně zapůsobí. 

  • Gastronomie: základem litevské kuchyně jsou brambory, obiloviny, lesní plody, houby, borůvky nebo brusinky - tradiční bramborové knedlíky cepelíny, slané pečivo kibinai, palačinky na sladký i slaný způsob, litevské pivo, medovina Midus, žitná vodka Starka nebo likér Trejos Devynerios
  • Fráze, které se vám budou hodit: Dobré ráno - Labas rytas, Dobrý den - Laba diena, Ano – Taip, Ne – Ne, Děkuji - Ačiū

Do třetice nám zbývá Lotyšsko, které také nabízí spoustu krásných památek a měst. Jednou z nich je zámek Rundale, který je skvostem barokní architektury a je inspirován francouzským sídlem ve Versailles.

Největším městem všech pobaltských států je město Riga. Historické části města jsou silně ovlivněny německou hanzou a jsou zapsány na seznamu UNESCO. Je tu také patrný silný vliv secesní architektury.

  • Gastronomie: pelēkie zirņi – tmavý hrách se slaninou, cūkgaļas galerts – vepřové maso v aspiku, asols – salát z mletého masa, sleďů, brambor, hrášku, mrkve a okurky, pīrādziņi (pīrāgi) – bochánky těsta s náplní, nejčastěji se slaninou a cibulí, sklandrausis – lotyšský národní dezert livonského původu, je to sladký pokrm z žitného těsta s bramborovou a mrkvovou náplní; Rižský černý balzám – tradiční velmi hořký bylinný likér 
  • Fráze, které se vám budou hodit: Ahoj! - Atā!, Dobrý den! - Labdien!, Ano – Jā, Ne – Nē, Děkuji - Paldies!