Elektronické mapy: Jak je využít naplno?
Úvodní stránka Blog Elektronické mapy: Jak je využít naplno?

Elektronické mapy: Jak je využít naplno?

Mapa je věrným pomocníkem každého cestovatele. Spíš než v kapse si ji ale dnes nosíme v mobilním telefonu. Jak ale naplno využít potenciál, který internetové mapy nabízí? Poradíme Vám.

Mapa je stavebním kamenem každého zájezdu nebo výletu. Papírovými mapami a obsáhlými atlasy si dříve listovaly děti, nechyběly v přihrádce žádného automobilu a turisté si vždy nosily alespoň jednu v batohu. Papírové mapy mají bezpochyby své kouzlo a mnoho turistů a cestovatelů na ně nedá dopustit do dnes. Oproti svým elektronickým nástupcům mají ale i své slabiny.

Slabé stránky papírových map

Pokud nejste na práci s mapou zvyklí, všimnete si jich ihned. Papírové mapy jsou méně přehledné a najít místo, kde se právě teď nacházíte, může být těžší, než se zdá. Také jakmile si jednou zakreslíte do papírové mapy trasu, pravděpodobně vám tam už zůstane navždy. To se může zdát jako výhoda, ale jak bude tras na mapě přibývat a začnou se křížit, zjistíte, že zdání klame.

A do třetice, papírové mapy nejsou tak dobře skladné, jako jejich internetoví nástupci. Ano, některé se dají složit do až neuvěřitelně malých rozměrů, přesto ale nějaké místo vždy zaberou. Při jejich častém skládání a rozkládání navíc hrozí jejich poničení. Internetová mapa se neštěstí otevřením a zavřením aplikace nijak neopotřebovává.

Tímto článkem vám ale určitě nechceme odrazovat od klasických map. Jeho hlavním cílem je ukázat, že internetové mapy mají mnohem více užitečných funkcí, než že vám ukážou trasu z bodu A do bodu B. 

Víme také, že jsou i jiné mapy než Google Maps. Funkce, které se vám mohou hodit ale ukážeme právě na nich.

Jde to i bez internetu

Odrazuje vás od využívání internetových map potřeba neustálého připojení k internetu? Je to pochopitelné, data jsou omezená a roaming je v některých zemích pěkně drahý. Z Google Maps si ale v bezpečí svého WiFi připojení můžete potřebné mapy předem stáhnout, a na dovolenou vyrazit bez potřeby dalšího připojení k internetu. Jediné, co vás omezuje, je paměť vašeho telefonu nebo PC. Některé mapy totiž mohou zabrat více místa.

Stáhnout si mapu není těžké, stačí si nainstalovat Google Maps aplikaci a vybrat výseč, kterou chcete uložit do telefonu. Poté už jen stisknete tlačítko „stáhnout“ a vámi vybraná mapa se uloží do sekce offline map.

Zmapujte si vlastní cestu

Nadpisem nemyslíme jen trasu, do které si zadáte vlastní body. Google Maps vám dovolují vytvořit si celou vlastní mapu. Dá to trochu práce, ale výsledek je přehledný plán vyhovující vašim potřebám. Vlastní mapa vám umožňuje zobrazovat pouze ta místa, památky, služby, které vás zajímají. Snadněji si tak naplánujete třeba prohlídku města, které chcete navštívit.

A až se vás po návratu přátelé zeptají, kde všude jste byli, můžete jim svou mapu ukázat nebo poslat. Budete tak mít jistotu, že při následném sdílení zážitků nezapomenete na žádný z nich.

Lepší blízko než vůbec nikde

Octli jste se hladoví v neznámém městě nebo jste jen dostali chuť na svou oblíbenou indickou kuchyni? Pokud máte po ruce mobil s mapami, nemusíte zoufat. Google Maps najdou veškeré indické restaurace ve vašem okolí. Pokud do vyhledávače napíšete slovo „blízko“ např. Indická restaurace blízko ulice Cestovatelská, aplikace vaši žádost pochopí a zobrazí všechny výsledky.

Tato funkce váš může nasměrovat i jinam než k jídlu. Hodí se například při hledání lékárny nebo nejbližší zastávky hromadné dopravy.

Zmapujte si cestu až k terminálu

Zdrželi jste se cestou na letiště a musíte si cestou k terminálu pospíšit? Pokud se třeba chystáte letět poprvé a letiště neznáte, pomohu vám Google Maps. Ty do své databáze totiž postupně přidávají i mapy vnitřních prostor některých budov.

Nejčastěji tak na mapách najdete právě plány letišť nebo velkých nákupních center. Stačí si jen mapu dostatečně přiblížit. Pomůžete si tak nejen ve chvílích, kdy se potřebujete rychle přemístit, ale už při samotném plánování dovolené. A ani nebudete muset otevřít jinou aplikaci nebo webovou stránku.

V autě si vystačíte s hlasem

Sedíte za volantem auta, nejste si jistí cestou, a zároveň nemáte čas zastavovat? I na podobné situace internetové mapy myslí. Pokud ovládáte základy angličtiny, můžete si díky hlasovým pokynům ušetřit práci a zároveň se tak vyhnout hazardování při ovládání mobilu za jízdy.

Pokud máte na mobilu zadanou trasu a zapnutého hlasového asistenta, stačí zřetelně říci OK GOOGLE a můžete se začít ptát. Seznam frází, které můžete využít je dlouhý a na internetu ho snadno najdete. Díky hlasovému ovládání se ale můžete například dozvědět více o dopravní situaci před vámi, vyhnout se placeným úsekům nebo zjistit za jak dlouho se dostanete do cíle.

Mapy nejsou jenom Google

Stejné, i mnoho jiných vychytávek a funkcí, které vám klasické mapy nabídnout nemohou, najdete i v ostatních internetových mapách. Aplikace mapy.cz vám například kromě trasy předpoví také počasí na ní, nebo vám dá ověřené tipy na výlety po okolí bodu, který do mapy zadáte.

Svěřte se tak při plánování dovolených a výletů do rukou odborníků. Jakmile se naučíte elektronické mapy využívat naplno, ušetříte si čas, nervy a nejspíše i nějaké peníze. A za ně pak můžete pořídit třeba další dovolenou :-)