Dovolená na horách 4. díl: Chystáte se poprvé na lyže? Naučte se základy doma.
Úvodní stránka Blog Dovolená na horách 4. díl: Chystáte se poprvé na lyže? Naučte se základy doma.

Dovolená na horách 4. díl: Chystáte se poprvé na lyže? Naučte se základy doma.

Čeká vás první zimní dovolená na lyžích, a chcete jako začátečník zazářit? Připravte se na zasněžené sjezdovky s předstihem a naučte se základy z pohodlí domova.

Vědět co dělat ještě předtím, než se poprvé postavíte na sjezdovku. To je přeci sen každého začátečníka na lyžích. A naštěstí to není sen nesplnitelný. S trochou snahy a tréninkem se můžete na své první lyžařské krůčky dobře připravit už doma, v teple a pohodlí. Na svahu pak už budete jen nadále pilovat techniku a styl. Jak to ale udělat?

Dobré lyže jsou základ

Bez dobrých lyží se prostě neobejdete. Nechceme tím říct, že potřebujete drahé, velmi kvalitní lyže. Ale že potřebujete vybavení, které bude přesně odpovídat vaší postavě. Dobrá délka lyží vám totiž ušetří ohromnou spoustu starostí, sil a pádů při učení se na nich.

Jak ale zjistíte, jaká délka lyží je pro vás akorát? Na to, jak vypočítat ideální délku lyží se názory často liší. Univerzálně platnou poučkou ale je, že by lyže měly být asi o 15 centimetrů menší než vy. Měříte-li například 180 cm, hledejte lyže s délkou okolo 165 cm. Pokud budete mít lyže o něco kratší, nevadí. Kratší lyže znamenají snadnější nácvik základních pohybů. Lépe totiž reagují v nižších rychlostech. Delší lyže zase dobře poslouží zkušenějším sportovcům, lépe totiž reagují ve rychlostech vyšších.

Jak na domácí trénink?

Abyste se mohli už doma naučit, jak na lyžích stát, a jak udělat ten správný lyžařský oblouk, využijte takzvanou rotační točnu pro gymnastiku. Na této otočné podložce si snadno vyzkoušíte základní postoj a lyžařské pohyby. Jak doma trénovat ukazuje toto video.

S využitím lyžařských holí se na podložce naučíte správný, mírně předkloněný, lyžařský postoj, ale také na ní skvěle vyzkoušíte základní táhlý pohyb koleny a kotníky, kterému se říká vedení oblouku. Díky podložce se už doma k tomuto pohybu naučíte využívat pouze nohy. Ve chvíli, kdy dokážete na svahu zpevnit horní polovinu těla, zatímco kolena a kotníky budou zatáčet, se vám první jízdy pojedou mnohem snadněji.

Při nacvičování vedení oblouku využívejte zejména vnitřní koleno, které by mělo být hlavním motorem při zatáčení. Pohybujte se plynule a využívejte hůlky k udržení stability a postoje. Na rotační podložce si můžete vyzkoušet i několik oblouků za sebou, a to jak kratších, tak delších. Na svahu pak v delších obloucích budete naklánět celé tělo. I to si můžete vyzkoušet už doma v pokoji. Myslete ale neustále na to, že i dlouhý oblouk vedou primárně vaše nohy.

A k čemu přesně vám takový trénink bude? Pochopíte a vyzkoušíte si základní pohyby pro ovládání lyží. Automatizujete si předem základy, které využijete na svahu a osvojíte si správný lyžařský postoj, který je nezbytný pro pohodlnou jízdu.

Hurá na sjezdovku

Stejný pohyb, který si vyzkoušíte doma na podložce, budete poté využívat také na svahu. Jen s tím rozdílem, že už budete mít na nohou lyže. Díky tomuto domácímu tréninku se ale budete od první chvíle cítit mnohem jistěji. Musíte však stále myslet na správný postoj a zpevněnou horní polovinu těla. Při prvním pomalém rozjezdu nezapomínejte na všechno, co už jste si vyzkoušeli doma. Ve chvíli, kdy budete chtít zatočit, začněte nejprve vnitřním kolenem, a až poté druhou nohou. Uvidíte, že si pohyb brzy osvojíte také na sněhu. A začátek lyžování pro vás bude podstatně snadnější.

Díky domácímu tréninku se nejen naučíte základy v pohodlí domova, ale také se zbavíte nutné dávky stresu a nervozitu z prvních pohybů po sjezdovce. Ve chvíli, kdy budete stát na vršku kopce a mít představu o tom, co dělat cestou dolů, pro vás bude vaše první lyžování mnohem zábavnější.

Tak neváhejte a pusťte se do toho. Svou první zimu na lyžích můžete navíc strávit s námi. Stačí si vybrat z naší nové nabídky zimních zájezdů.