Dovolená na horách 3. díl - Lyže nebo Snowboard. Nekonečný zimní souboj
Úvodní stránka Blog Dovolená na horách 3. díl - Lyže nebo Snowboard. Nekonečný zimní souboj

Dovolená na horách 3. díl - Lyže nebo Snowboard. Nekonečný zimní souboj

Lyže nebo snowboard? Někteří milovníci zimních sportů se na odpovědi nikdy neshodnou. My ale říkáme: proč ne obojí? Oboje má totiž své výhody.

Mnoho lidí vyráží každoročně s železnou pravidelností na horské sjezdovky. Od pohledu je ale lze rozdělit na dvě základní skupiny, na lyžaře a snowboardisty. Někdy může mezi těmito skupinami na sjezdovce panovat soutěživost, nebo dokonce mírné nepřátelství. My vám ale ukážeme, že to vůbec není nutné. I lyžař může objevit půvab snowboardingu, a snowboardista naopak poznat krásy lyžování. Oboje totiž může být velká zábava.

Úplně poprvé

Co když nejste ani lyžař, ani snowboardista? Co když teprve přemýšlíte, který zimní sport si vyberete? V tom případě vás určitě zajímá, na čem se jezdí snadněji. Odpověď ale bohužel není tak jednoznačná. Platí obecná poučka, že první krůčky jsou snazší na lyžích než na snowboardu. Naopak vypilovat styl pokročilého jezdce vám půjde lépe na prkně než na lyžích.

Nakonec tak výběr stejně závisí jen na vás a vašich preferencích. Několika úvodním pádům se stejně vyhnout nelze, ať zvolíte jakkoliv. Ty prostě k začátkům neodmyslitelně patří.

Důležité je zůstat v bezpečí

Jestli máte pocit, že je sjíždění svahů, ať už na lyžích nebo snowboardu, nebezpečnou zálibou, nemusíte se zbytečně obávat. Není sice možné určit, jestli jsou bezpečnější lyže nebo snowboard, je ale úplně jisté, že pokud nebudete riskovat a vezmete si na svah bezpečnostní prvky, riziko úrazu bude minimální.

Brýle, helma a dobré oblečení. To je základ bezpečného pohybu po svahu. Pokud si v začátcích nejste svými schopnostmi jistí, vsaďte ještě na chrániče. Vaše pády, ať už na lyžích nebo na snowboardu, pak budou podstatně měkčí. Důležitá je také ohleduplnost k ostatním lidem na sjezdovce. S takovou základní průpravou se pak nemusíte o své zdraví obávat ani na lyžích, ani na snowboardu.

Co mě více unaví?

Pokud si myslíte, že se na lyžích nebo snowboardu jen tak svezete po sjezdovce, jste bohužel na omylu. Myslete na to, že se zimním sportům neříká sporty nadarmo. Nadřete se ale více na lyžích nebo na snowboardovém prkně?

Na podobnou otázku se pokoušel odpovědět už nejeden vědecký výzkum. Ukazuje se ale, že je energetický výdej při obou sportech v podstatě stejný. Snowboard má však v tomto ohledu jednu malou nevýhodu. Více se s ním nadřete cestou nahoru. Kotvy a pomy, které vás povezou k dalšímu sjezdu, byly totiž vytvořeny primárně pro lyžaře, a tak na nich není cesta se snowboardem tak snadná a pohodlná. Opět to ale není žádný velký rozdíl. Tuto nevýhodu navíc postupně maže stále modernější vybavení ski areálů.

Vyřádit se natolik, že večer usnete hned po ulehnutí do postele, se vám nakonec bez problémů povede na lyžích i snowboardu. Záleží jen na vašem elánu a způsobu jízdy.

Hlavně se cítit dobře

Snowboardové prkno se může oproti lyžím zdát nemotorné a neohrabané. Je na tom také trochu pravdy. Vláčet za sebou snowboard na jedné noze, když stojíte frontu na vlek, není zrovna pohodlné. I snowboardisté ale mají v souboji pohodlí své trumfy. Jejich obuv je totiž mnohem příjemnější než klasické nepoddajné lyžáky. Když si tak vedle sjezdovky sednete ke kávě, nebudete mít chuť boty za chvíli odhodit do závějí.

Pohodlí zbytku těla pak už příliš nezávisí na tom, na čem sjíždíte svahy. Pokud jste zvolili kvalitní oblečení, které hřeje a brzy se nepromočí, budete se i uprostřed zimy na vrcholu kopce cítit komfortně, a o to víc si jízdu dolů užijete.

Zábava na prvním místě

Tu nejdůležitější otázku jsme si nechali nakonec. Co je větší zábava? Větší zábava je jednoduše to, co vás bude více bavit. To, co vám takzvaně více sedne. Pokud tak máte příležitost, určitě si vyzkoušejte obě možnosti, lyže i snowboard. Tak nejlépe sami poznáte, co pro vás bude větší zábava.

Anebo se přestaňte rozhodovat. Na svahu to nemusí vždy být buď a nebo. Když jeden den vyrazíte na sjezdovku na lyžích a druhý na snowboardu, bude to pro vás skvělé zpestření zájezdu. Uvidíte, jak vám budou ostatní závidět. Nakonec je možná inspirujete, aby odhodili předsudky k lyžím nebo snowboardu a vyzkoušeli je také.

Už jste se rozhodli, na čem strávíte letošní zimu? Tak už zbývá jen vybrat ten správný zájezd. Podívejte se na naší novou nabídku lyžařských zájezdů a pojeďte s námi na sjezdovku!