Dovolená na horách 2. díl - Autem na hory: na co myslet, než vyjedete
Úvodní stránka Blog Dovolená na horách 2. díl - Autem na hory: na co myslet, než vyjedete

Dovolená na horách 2. díl - Autem na hory: na co myslet, než vyjedete

Vyjet na zimní dovolenou autem má své výhody i úskalí. Užijete si pohodlnější cestu a více místa, musíte ale myslet také na své povinnosti.

Ať jedete do Krkonoš nebo třeba do Alp, nejprve si důkladně nastudujte trasu k místu, kde dovolenou strávíte. Určitě je dobré svěřit se do rukou některé z navigačních aplikací, například Waze. Vzpomeňte si ale také na známé rčení „důvěřuj, ale prověřuj.“ Ještě před výjezdem z domu si proto trasu zkontrolujte. Vyhnete se tak zbytečným problémům, které mohou po cestě nastat. Ani moderní mobilní aplikace totiž nejsou vždy neomylné.

Zkontrolujte, jakými úseky vás navigace vede. Některé průsmyky bývají v zimě úplně uzavřené, a vy byste se museli na jejich začátku otočit. Jindy vás zase navigace může navést na úzkou horskou cestu, zatímco jen o několik kilometrů delší varianta vede po nové a široké silnici. A pokud si opravdu nebudete jistí, poraďte se s někým, kdo na hory jezdí dlouho a trasu zná. Osobním zkušenostem se nic nevyrovná.

Nezapomeňte na mýtné

Dálnice vám mohou cestu za odpočinkem velmi usnadnit. Obzvlášť pokud míříte třeba do italských Alp. Nesmíte ale zapomenout na povinné mýtné nebo dálniční známku. Bez nich se vám totiž může lyžovačka znatelně prodražit.

Na českých dálnicích se ještě v roce 2020 neobejdete bez klasické papírové známky nalepené na předním skle. Od příštího roku už ale bude možné známku koupit online. Odpadne vám tak povinnost zastavit před cestou na benzince.

Přes internet můžete bez obav koupit také dálniční známku na slovenské a rakouské dálnice. Zatímco na Slovensku již papírové známky nepoužívají vůbec, v Rakousku je stále možné si je obstarat. Online to ale můžete udělat z pohodlí domova a bez front. Raději ale na nákup známky myslete s předstihem.

Kromě poplatků za využití dálnic se můžete po cestě potkat také s dalšími placenými úseky, například tunely. Většinou se jim lze vyhnout za cenu náročné objížďky. Myslete na to raději předem a zvažte, kterou z variant trasy zvolíte.

Silniční pravidla v alpských zemích

Nepočítáme-li naše hory, míří čeští turisté nejčastěji právě do Alp. A není divu, čekají tu nádherné sjezdovky a pohodlné a moderní zázemí. Není proto na škodu připomenout si pravidla silničního provozu v těch nejoblíbenějších alpských zemích.

V Rakousku platí podobná rychlostní omezení jako u nás. Jen mimo obec můžete jet o 10 km/h rychleji, tedy 100 km/h. Není zde povinné denní svícení a hladina alkoholu nesmí u řidiče přesáhnout hranici 0,5 promile. Ale pozor, pokud máte řidičský průkaz méně než 2 roky, snižuje se tato hranice na 0,1 promile alkoholu. Desetidenní rakouská dálniční známka vás vyjde na 9,40 EUR, tedy asi na 260 Kč.

Míříte-li do Itálie, nemusíte si s rychlostí dělat velké starosti. Omezení jsou zde stejná jako u nás. Stejně je tomu i se svícením. Na alkohol za volantem zase Italové pohlížejí stejně jako Rakušané, tolerují ho do 0,5 promile. Dálnice se v Itálii platí pomocí mýtného. Pokud se rozhodnete po dálnici cestovat, zaplatíte přibližně 8 EUR na 100 km dálnice. To je v přepočtu asi 220 Kč.

Jako řidič si nejspíše oblíbíte Německo. Osobní vozy tu totiž na dálnicích žádné poplatky neplatí a maximální povolená rychlost mimo obec je zde o 10 km větší než u nás. Pokud vám je více než 21 let můžete zde navíc řídit s až 0,5 promile alkoholu.

Bez zimní výbavy nikam nejezděte

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Zimní výbava automobilu je základ každé cesty na zimní dovolenou v horách. Před výjezdem zkontrolujte stav vašich zimních pneumatik a do kufru přibalte sněhové řetězy, můžou se vám na cestách opravdu hodit. Nezapomeňte také zkontrolovat a případně doplnit vaši autolékárničku. Chybět by vám neměla ani reflexní vesta. Na samotný závěr se ujistěte, že víte, na koho se obrátit v případě nehody nebo poruchy automobilu.

Už víte vše, co jste potřebovali? Věříme, že ano. Teď už zbývá jen vyrazit. Třeba na některý z našich nových zimních zájezdů. Tak šťastnou cestu.