Dovolená na horách 1. díl - Jak si sbalit a na nic nezapomenout?
Úvodní stránka Blog Dovolená na horách 1. díl - Jak si sbalit a na nic nezapomenout?

Dovolená na horách 1. díl - Jak si sbalit a na nic nezapomenout?

Říká se, že hory jsou zrádné. Pokud se do nich ale v zimě chystáte vyrazit za odpočinkem, nemusíte se ničeho bát. Stačí se zodpovědně připravit a zabalit vše důležité.

Jak vlastně s balením začít? Ještě předtím, než začnete vše skládat do komínků uprostřed pokoje, doporučujeme vám napsat si seznam. Může se vám to zdát zbytečné, ale uvidíte, jak vám to nakonec usnadní práci. Díky seznamu věcí budete mít přehled a klid. Vyhnete se zmatkům při balení, vše připravené si odškrtnete a získáte tak jistotu, že žádná důležitá věc nezůstala při odjezdu doma.

Kam to všechno dám?

Nejprve se zamyslete nad tím, co všechno se chystáte na dovolené v horách dělat. Velmi pravděpodobně s sebou budete brát lyže nebo snowboard, možná se vydáte také na běžky, nebo na turistickou túru. Projděte všechny možnosti a zapište si potřebné věci do seznamu. Podle toho, jak bude váš list dlouhý, pak vyberte ta správná zavazadla. Myslete u toho na zásadu, že batoh nebo tašku nikdy nesmíte naplnit až k prasknutí. Riskujete tak, že se zavazadlo rozbije a vám pak zůstane jen utržené poutko v ruce a oči pro pláč.

Je dobré myslet také na způsob dopravy. Jedete autem? Pokud ano, máte výhodu, můžete si vždy sbalit to „něco navíc,“ co vás zachrání v případě nečekaných potíží. Pokud cestujete třeba autobusem, je dobré naopak myslet na to, že prostor pro tašky bude omezený, a možná je také budete muset kousek cesty poponášet. A nechcete se přece hned v první den zimní dovolené strhat.

To nejdůležitější jako první

Některá pravidla platí, ať jedete kamkoliv. Jako první si tak zabalte potřebné dokumenty a doklady.

 • Občanský průkaz, cestovní pas
 • kartičku pojištěnce, smlouvu o cestovním pojištění
 • Letenky nebo jízdenky

Nejrůznější dokumenty si můžete uložit také v mobilním telefonu. Určitě to udělejte, jejich hmotnou kopii si ale vezměte pro jistotu také. Budete mít klid a jistotu i ve chvílích, kdy se vám mobil někam zatoulá, nebo ho zapomenete na pokoji. Pokud jste student, nezapomeňte si také ISIC kartu, nebo jiný studentský doklad. Můžete tak ušetřit nemalé peníze.

A když už je řeč o penězích, na ně také nesmíte zapomenout. Ideální je vždy mít s sebou na cesty nějakou hotovost pro případ náhlé potřeby. Platí ale také, že dnes už je téměř všude možné zaplatit kreditní kartou. S velikostí balíčku peněz v peněžence to tedy rozhodně nepřehánějte.

Potřeby pro každou dovolenou

I bez těchto věcí se, zjednodušeně řečeno, na horách neobejdete. Tak na ně nezapomeňte. Myslete také na to, že balení je individuální záležitost. Ještě předtím, než se do něj pustíte, si dobře promyslete, bez čeho vy sami několik dní jen těžko vydržíte. I tyto věci by se měly na seznamu objevit.

 • Malá lékárnička se základními prášky a léky
 • Kartáček na zuby a zubní pasta
 • Další hygienické potřeby
 • Krém na opalování proti horskému slunci

Hlavně se mít do čeho obléct

Nakonec nesmíme zapomenout na věci, které vám v zavazadle zaberou vůbec nejvíce místa – oblečení. Při přípravě balení je dobré být pečlivý a myslet na všechno. V horách totiž budete každého zapomenutého kusu oděvu určitě litovat více, než třeba u moře. Co je tedy dobré vzít s sebou?

 • Lyžařskou bundu a nepromokavé kalhoty
 • Šálu nebo jiný návlek na krk
 • Rukavice a čepici
 • Ponožky a spodní prádlo
 • Trička

Kromě těchto základních věcí vám můžeme doporučit lyžařskou kuklu, ale také plavky. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám do cesty připlete aquapark nebo wellness. A na úplný závěr připomínáme jednu drobnost, na kterou spousta lidí při cestě na hory zapomíná – sluneční brýle. Až budete stát na zasněženém svahu odrážejícím jasné slunce, budete určitě rádi, že jste pro ně místo při balení našli.

Už víte, jak si do hor zabalit. A co teď? Teď přece musíte někam vyrazit! Třeba na některý z našich nových zimních zájezdů. Tak si chyťte své místo!