Do vesmíru a zpět - minulost i budoucnost
Úvodní stránka Blog Do vesmíru a zpět - minulost i budoucnost

Do vesmíru a zpět - minulost i budoucnost

Cestování do vesmíru možná dříve znělo jako sci-fi, ale dnes to není nic neobvyklého. Co se událo v minulosti a jak vypadá vesmírná budoucnost?

Současná doba cestování nepřeje, ale i tak nemusíme litovat, že se na žádná zajímavá místa nemůžeme podívat. Cestovat se dá i z pohodlí domova, a stejně tak se dají načerpat nové informace o daných místech. Říkáte si, že cestovat prstem po mapě je nuda? Možná. Ale nám ta mapa vlastně stačit nebude, protože se podíváme až za hranice planety. A to bude teprve pořádná jízda na raketě!

 

Na počátku byl Velký třesk…ale to všichni víme

Než začneme plánovat třeba cestu na Měsíc, měli bychom se podívat na začátek, jak to všechno vlastně začalo. Nebo co se vůbec od počátků objevování vesmíru a vykročení lidské nohy mimo Zemi, událo.

Vesmír je obrovský, nekonečný a tajemný. Je asi nemožné myslet si, že se ho podaří celý prozkoumat, ale to, co se dosud podařilo, určitě stojí za zmínku. Černé díry, život na jiných planetách nebo mimozemšťani – to všechno je nepochybně zajímavé. Pojďme si ale říct něco o tom, jak člověk dobýval vesmír.

  • Asi za jeden z nejdůležitějších okamžiků v kosmonautice, ale vlastně i v dějinách lidstva, je považován 4. říjen 1957. V rámci Mezinárodního geofyzikálního roku vypustil Sovětský svaz na oběžnou dráhu první umělou družici – Sputnik 1. Cílem bylo dostat první uměle vyrobenou družici na oběžnou dráhu a rovněž provést první vědecká měření. Bylo tak možné určit základní vlastnosti ionosféry a odvodit hustotu zemské atmosféry.
  • O měsíc později byla vypuštěna družice Sputnik 2. Nejzajímavější na této události bylo to, že pasažérem družice byla fenka Lajka. Nějaký čas se tvrdilo, že fenka žila několik dní, a následně byla usmrcena přerušením dodávky kyslíku. Ve skutečnosti žila pouze 5 až 7 hodin letu.

Why outer space matters in a post-pandemic world | The Mandarin

  • Právě úspěch první družice dokazoval technologické schopnosti Sovětského svazu. To dohnalo Spojené státy k usilovnějšímu boji v dobývání vesmíru. Američané se také obávali, že je Sovětský svaz v technologii napřed.
  • Nicméně dalšího úspěchu, který se zapsal do dějin, dosáhl znovu právě Sovětský svaz. O tom jsme se asi všichni učili ve škole. 12. dubna 1961 odstartoval Jurij Gagarin v raketě o hmotnosti pěti tun a jako první člověk se dostal do vesmíru.
  • Úspěchy SSSR pokračují – 16. června 1963 byla na oběžnou dráhu vyslána první žena Valentina Těreškovová. V březnu 1965 pak vzlétla posádka a Alexej Leonov vystoupil první z lodi do kosmického prostoru.
  • Další úspěch, který se zapsal do dějin, měli na svědomí v USA. V roce 1969 Neil Armstrong a Buzz Aldrin vstoupili na povrch Měsíce z přistávacího modulu lodi Apollo 11. Dalo by se mluvit o tom, že nebýt Spuniku 1 a Gagarina, Američané by cestu na Měsíc nepodniklit tak brzy.
  • V roce 1971 byla do vesmíru vypuštěna SSSR první orbitální stanice Saljut 1 a o dva roky později ji následovala americká stanice Skylab.
  • Rok 1978 byl přelomový pro Československo. Stalo se třetí zemí, která vyslala svého občana do vesmíru – byl jím Vladimír Remek.
  • V průběhu 90. let se pak přidala i Čína a svou první pilotovanou loď vypustila v roce 2003.

AGOS: A Game of Space » Vortex

Jak je to dnes?

Minulý rok se USA po devíti letech dočkalo startu rakety ze svého území.  Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu dva astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Cílem společnosti je učinit z člověka meziplanetární druh. Je jen otázkou času, kdy SpaceX začne nabízet místa pro soukromé lety na palubě lodi Crew Dragon. V současné době Mezinárodní vesmírná stanice umožňuje návštěvu pouze dvěma vesmírným turistům za rok. SpaceX patrně přijde s vlastním programem. Tak co, lákalo by vás zaletět si na okružní let do vesmíru?

Rok 2021 je ve znamení Marsu. Tahle rudá planeta má relativně příznivé podmínky a blízkost, proto se stala vyhledávaným objektem pro meziplanetární lety. Nejaktivněji se na vesmírném objevování podílelo Rusko a USA, postupně se přidávají i jiné národy. Japonsko, Izrael či Indie.

Kromě Marsu jsou tento rok v plánu i lety na Měsíc. Rusové chtějí na jeho povrch vyslat sondu Luna-25, která by měla přistát v oblasti měsíčního jižního pólu. Ten není zcela probádaný.

NASA chystá také několik vesmírných misí – ty by měly směřovat k asteroidům Didymos a Dimorphos a také k Jupiteru. V příštím roce se chystá Evropská unie předvést šestou verzi rakety Arianne. Čína má pro změnu zase v plánu postavit během dvou let svou další vesmírnou stanici Tiangong-3, který by měla být jejich největší.

To jen jen zlomek toho, co se chystá. Snahy člověka nějakým způsobem ovládnout vesmír stále sílí. My si můžeme jen říkat, jak to bude vypadat třeba za 10 nebo 20 let.

The moon in 2069: Space officials share their visions for lunar lifestyles  - GeekWire