Úvodní stránka Blog Dny evropského dědictví v Pařížin- Journées européennes du  patrimoine

Dny evropského dědictví v Pařížin- Journées européennes du  patrimoine

Již od roku 1991 se třetí víkend v září po celé Evropě pro širokou veřejnost otevírají brány nejzajímavějších památek a objektů včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela turisticky nepřístupné. Nejinak je tomu i ve Francii.

Francouzi pojímají tento víkend opravdu velkoryse. Jsou zpřístupněna všechna místa, ve kterých sídlí státní orgány včetně Elysejského paláce. To je sídlem prezidenta francouzské republiky. Veřejnosti otevřený je i Bourbonský palác, sídlo Národního shromáždění, nebo Lucemburský palác, který je sídlem Senátu. Nahlédnout jde i do Hotelu de Matignon, muzeí, zámků a řady kostelů. Samozřejmostí pak je muzeum Louvre, Pantheon, muzeum Carnavale. To stále není všechno, přístupná jsou i taková netradiční místa jako některá velvyslanectví, prestižní banky, vzdělávací instituce, divadla - Sorbona, Comédie Francaise, Banque de France atd.

Tohoto svátku památek se účastní na 16 000 zajímavých míst a je organizováno více než 20 000 doprovodných koncertů, diskuzí, animací a konferencí. Zvědavci, domorodci, návštěvníci, turisté díky tomu mohou hlouběji proniknout do slavných, skrytých či privátních míst celé Francie.

Pokud si nechcete nechat skrytá francouzská zákoutí a místa ujít, určitě navštivte Paříž i její muzea

 

Autor článku: Stanislava Šedovičová, průvodce Francie