Úvodní stránka Blog Den královny se blíží

Den královny se blíží

Duben je v Nizozemsku nejen ve znamení květinových výstav v Keukenhofu, ale také se každoročně 30. dubna slaví nejvýznamněší nizozemský státní svátek Koninginnedag (česky Královnin den).

Tento den Nizozemci oslavují narozeniny své královny, přestože od roku 2013 vládne nový král Willem-Alexander (po 123 letech první muž v čele státu). Pokud 30. dubna připadne na neděli, svátek se slaví již den předem.

 

Svátek se poprvé slavil v roce 1889 jako Princeznin den u příležitosti narozenin princezny Vilemíny dne 31. srpna. Tento den zavedla tehdejší vláda, aby upevnila národní jednotu a zároveň nahradila dožínky slavené na různých místech. Po smrti krále Viléma III. Roku 1890 a nástupu jeho dcery Vilemíny na trůn, byl tento den oficiálně přejmenován jako svátek Koninginnedag slavený 31. srpna. Teprve po korunovaci princezny Juliány královnou (4. září 1948) byl následujícího roku 1949 také Koninginnedag přeložen na její narozeniny 30. dubna. Tehdy se ještě nejednalo o státní svátek jako dnes, jím se stal až během následného panování, když jej slavilo stále více lidí a tak se stal volným dnem.

 

Matka dnešního krale, královna Beatrix ve svém korunovačním projevu dne 30. dubna 1980 vyhlásila, že 30. duben se i nadále bude slavit jako národní svátek na počest její matky, královny Juliány, protože její vlastní narozeniny připadají na 31. ledna, kdy panuje převážně špatné počasí.  

 

U této příležitosti si na sebe mnoho účastníků bere oblečení a doplňky v oranžové barvě, která je symbolem vládnoucího královského Oranžsko-Nassavského rodu. Po celé zemi se slaví formou pouličních svátků, jako průvody, lidové veselice, koncerty nebo karnevaly. V některých městech se v předvečer svátku koná také tzv. Koninginnenacht (Královnina noc). Vrcholem oslav je průvod, v němž jede v otevřeném voze královská rodina a zdraví přihlížející. Už v těchto dnech jsou nizozemské obchody plné oranžových triček, šál, klobouků a balónků a přípravy jsou v plném proudu.