Úvodní stránka Blog Co ukrývá Fontána di Trevi?

Co ukrývá Fontána di Trevi?

Kdo by neznal filmem proslavenou Fontánu di Trevi v historickém centru italského velkoměsta. Co se ale ukrývá na jejím dně?

Není snad jediného turisty, který by při návštěvě Říma nezašel k Fontáně di Trevi, kterou vybudoval na konci starořímského vodovodu v roce 1762 papež Klement XII. Architekt Niccolo Salvi ji umístil k zadní stěně paláce vévodů z Poli. Postavená je ve stylu pozdního baroka s přechodem ke klasicismu, což je dáno dobou její výstavby.

Kontrastní bělost sousoší vůči modré hladině působí romanticky a trošku nadpřirozeně. Ústřední sochou je tady bůh Neptun, který je obklopený mořskými božstvy a vodními koni. Fontánu proslavil v celém světě Fellini svým filmem Sladký život (v originálu La Dolce Vita). O jeho úspěchu svědčí i fakt, že film byl oceněn Zlatou palmou na Filmovém festivalu v Cannes. Hlavním aktérem snímku je  Marcello Mastroianni.

Stará legenda slibuje všem, kdo do ní vhodí minci (nejlépe pravou rukou přes rameno), že se do Říma znovu vrátí. Mince vybírá z fontány každý den městem Římem pověřená firma Metro Security a po jejich proprání předává v pytlích italské bance, která je spočítá a poté vyplatí příslušnou částku pokladně římské radnice.

Chcete si taky hodit mincí a připomenout si slavnou scénu z filmu Sladký život? Pak jeďte s námi za památkami nejenom Říma, ale i do Florencie, Verony nebo Pisy.

Autor: Aleš Závodský, průvodce

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám