Úvodní stránka Blog Co je dobré vědět před cestou do Nizozemí?

Co je dobré vědět před cestou do Nizozemí?

Karel Čapek o Holandsku: „Holandsko, toť voda, Holandsko, toť květinový záhon, Holandsko, toť pastvina. Zelený polder mezi kanály a na něm černobílé krávy.“

Nizozemsko je nepřesně označováno jako Holandsko, ale to jsou pouze dvě z dvanácti provincií (Severní a Jižní Holandsko). Státním zřízením je Nizozemsko konstituční monarchií a hlavním městem Amsterdam, který je hlavně centrem kultury, neboť královská rodina a vláda sídlí v Haagu. Počet obyvatel Nizozemska je necelých 17 mil., úředním jazykem je nizozemština a nejčastěji používanými cizími jazyky jsou angličtina a němčina. Nizozemsko je rovinatá, v deltě obrovských řek položená země o rozloze asi 41.500 km2, a proto trpí častými záplavami a západními větry. Nejvyšší kopec měří pouhých 321 m. Suchozemská část má rozlohu jen asi 34.000 km2, což je území velké zhruba jako Morava.

Díky obrovskému úsilí lidí má Nizozemí co nabídnout turistům - stavby vodního inženýrství, zahrady, průmysl, přístavy, ale také roviny s kanály, loukami a větrnými mlýny. V květinářství a pěstování zeleniny jsou první na světě, druhým největším světovým exportérem potravin. Sousedními státy Nizozemska jsou Německo na východě a Belgie na jihu. Severní a západní hranici tvoří Severní moře.

Název Nizozemsko vznikl podle nížiny v deltě tří řek - Rýna, Šeldy a Másy. Pobřeží je chráněno 70 m vysokými pásy písečných přesypů, které jsou doplněny umělými hrázemi. Podnebí je mírné, oceánské, vlhčí než u nás a časté deště. Vzhledem k nadbytku vody, 26 % Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře, se neustále odčerpává a vysušuje. Pokud by se všech 20.000 čerpadel zastavilo, země by byla během několika hodin pod vodou.

Oficiální název státu je Nizozemské království (Koninkrijk der Nederlanden), které se skládá ze čtyř území - Nizozemska (evropská a karibská část) a autonomních zámořských území (ostrovů) Aruba, Curaçao a St. Maarten, z nichž každé má své hlavní město, instituce i vládu.

Šest věcí, které nesmíte minout při vaší návštěvě Nizozemí

Navštívit Muzeum voskových figurín Mme Tussauds v Amsterdamu - udělat si selfie s největšími světovými celebritami, dotknout se nizozemské královské rodiny a podívat se na plátna, která malují Rembrandt a van Gogh.

Účastnit se exkurze Heineken Experience v Amsterdamu - seznámit se s historií a výrobou piva této slavné značky, zkusit jaké je to být pivní lahví, v baru vypít dvě sklenice a odnést si suvenýr Heineken.

Absolvovat plavbu po grachtech v Amsterdamu - plavit se po malebných amsterdamských kanálech, obdivovat domy a památky včetně Domu Anny Frankové, seznámit se s atmosférou města.

Navštívit skanzen Zaanse Schans - obdivovat větrné mlýny a další typické holandské stavby, svezené do skanzenu, spolu se zasvěceným českým výkladem zkušené místní průvodkyně, nakoupit si holandské sýry v typické výrobně.

Projít se po přímořské promenádě ve Volendamu - okouzlujícím starém rybářském městě s množstvím kavárniček, stánků s rybími výrobky a výhledem na moře.

Obdivovat krásu květin v zahradách Keukenhof - pouze v období březen-květen, nekonečná záplava tulipánů a dalších jarních květin, květinové show, výstava orchidejí, plavba lodí po kanálech - to vše v největším květinovém parku v Evropě, kterému se právem přezdívá „zahrady Evropy“.

Něco málo z dějin

V 5. století našeho letopočtu, za vzestupu germánského kmene Franků, vzniklo království, které bylo na vrcholu za vlády Karla Velikého. Po rozpadu jeho říše vznikly následnické státy, s nadsázkou řečeno dnešní Německo a Francie.

Na přelomu 14. a 15. století bylo Nizozemsko pod vládou burgundských vévodů sňatkem Marie Burgundské a Maxmiliána I. a stalo se tak habsburskou dědičnou zemí, na kterou si však dělali nárok i Habsburkové španělští.Války v Nizozemsku ukončil v roce 1576 podpis dohody o svobodě náboženského vyznání a v roce 1579 vznikla tzv. Utrechtská unie, jež byla základem státu, rychle rozvíjela a stala se námořní velmocí. V 17. století byla nejvyspělejší evropskou zemí. Roku 1806 Napoleon vytvořil Spojené království Nizozemské, ve kterém vládl Napoleonův bratr král Ludvík. Nizozemské království bylo koloniální velmocí a díky tomu zbohatlo.

Během Třicetileté války se byla cílem mnoha českých emigrantů a jejich potomci zde žijí dodnes.

Když katolík Filip II. chtěl ze země vymýtit vše protestantské, došlo ke konfliktu. Do země bylo vysláno vojsko s krutým vévodou z Alby, které nastolilo teror a popravy. Odezvou bylo povstání obyvatel v polovině 16. stol., v jehož čele stál princ Vilém Oranžský.

V roce 1815 byl Napoleon poražen a na trůn se vrací Vilém IV. Oranžský, který ke království připojil Belgii a Lucembursko. Ty však postupně vyhlásily samostatnost. Za I. světové války bylo neutrální zemí, za II. světové války napadeno Německem a okupováno až do roku 1945. Po této válce nastal (vlivem Marshallova plánu) velký průmyslový rozvoj a byla objevena naleziště plynu.

Dnes v zemi vládne od roku 2013 král Vilém Alexandr z dynastie Nasavských, vládnoucí od roku 1962. Předchozích 123 let vládly ženy Vilemína, Juliána a Beatrix. Poslední jmenovaná po 33 letech vlády abdikovala ve prospěch svého syna. Král vládne společně s Radou ministrů.

Ze života v Nizozemí

Na průčelí každého domu je připevněn hák, na který se zavěšovala kladka, pomocí níž byly z lodi do domu dopravovány těžké náklady. Dnes jsou k tomuto účelu používány externí výtahy. Domy jsou stavěny bokem ke kanálu a vysoké, protože stavební prostor je velmi cenný. Vedou do nich úzké a příkré schody. Hodně bytů má u oken zrcátko, aby bylo vidět do prostoru domovního zvonku, kdo je u dveří.

V zemi je mnoho vodních kanálů – grachtů – na nichž jsou postaveny domy na základech z kůlů, které domy stabilizují v bahnité půdě. Použité dřevo je kvalitní a vydrží velmi dlouho.

Nizozemsko je charakteristické větrnými mlýny, kterých je v zemi asi 1300 a jsou poháněny častým a pravidelným větrem od moře. Dříve sloužily k pohonu čerpadel pro vysušování půdy. Nejstarší mlýny byly využívány k mletí kukuřice, obilí a k pohonu pil na řezání dříví.

Typická nizozemská jídla

Nizozemská kuchyně není nijak zvlášť výjimečná a přesto mezi turisty oblíbená. Jídla jsou jednoduchá a vydatná a při přípravě se nešetří kořením. Nejčastějšími potravinami jsou ryby, steaky a zvěřina. Jako příloha se používá rýže, zelenina a brambory.

Hutspot - národní jídlo - skládá se z vařeného nebo dušeného hovězího masa, brambor, mrkve a cibule.

Stamppot - šťouchané brambory v kombinaci s kapustou či čekankovými puky, párek nebo plátek vepřové pečeně. 

Mosselen - škeble, při vaření se k nim přidá sklenka bílého vína, pórek, případně cibule. Jí se s chlebem nebo hranolky.

Bitterballen - smažené masové kuličky, které se jí k pivu.

Poffertjes - ze stejného těsta jako pannenkoeken, ale jsou malé, křupavé a podávají se s kouskem másla a posypané cukrem. Je to obdoba našich vdolečků.

Goreng - menší, ale chutné jídlo velmi podobné rijsttafel.

Zdejší specialitou je indonéský rijsttafel, který se skládá z 32 částí. Dostanete ho společně s rýží a velkou mísou polévky. Jídlo je ostré a pálivé. Dokonce i ovoce namáčené v sirupu je pálivé.

Biefstuk“ – steak, který je pečený na pánvi či grilovaný. K němu se zpravidla podávají opečené brambory.

Pannenkoeken - obdoba našich palačinek. Těsto se skládá z másla, vajec a mouky. Vzniklé těsto se lije na rozehřátou pánev. Palačinky se pak podávají se slanou nebo sladkou náplní. Klasické provedení pannenkoeken jsou polité sirupem a posypané cukrem.

Kroketten - smažené bramborové, rybí, či masové krokety.

Erwtensoep - hustá hrachová polévka s kolečky párků a kostičkami opeče slaniny.

 

Nizozemci mají v oblibě čerstvě uvařenou lahodnou kávu. Ve většině kavárnách dostanete černou kávu a k ní konvičku neslazeného kondenzovaného mléka. 

Pivo - nejčastěji se setkáte se světlým ležákem. V mnoha barech si můžete dát speciální ochucené pivo. Známé zdejší pivo je Heineken, Amstel, Grolsch atd. Jenever - tvrdý alkohol mající příchuť jalovce. Podobá se anglickému ginu, ale je slabší. Jenever se podává ve speciálních chlazených sklenicích. Tento nápoj se pije samotný. Jenever si lze dát i ochucený, např. černým rybízem či citronem.

 

Běžné menu (polévka, hlavní chod a malé pivo) stojí 20 €. Doporučuje se navštívit malé orientální restaurace (čínská, thajská, vietnamská). Nejlevnější je si nakoupit jídlo v supermarketu, jako je Albert Heijnàhned za královským palácem. Dále je výhodný supermarket Aldi a Lidl. 

Nizozemsko je také známé výrobou výborných sýrů.

Podle archeologických nálezů se sýry na území Nizozemska vyrábějí více než 1100 let. Díky dlouhé trvanlivosti se sýry staly vynikající zásobou potravy pro dlouhé námořní plavby.   

Jong - mladý, doba zrání 4 týdny. 

Belegen - uleželý, doba zrání 16 týdnů.

Oud - starý, doba zrání 10 měsíců. 

Overjarig - velmi starý, zrání více než rok.

Extra belegen - zvláště uleželý, doba zrání 7 měsíců,

Jong belegen - mladý uleželý, doba zrání 8 týdnů,

Rozdělení sýrů podle délky doby zrání:

Sýr Gouda má jméno podle města Gouda, které leží mezi Utrechtem a Rotterdamem. Sýr má obvykle tvar bochníku o váze 12 kg. Oblíbené jsou dlouho zrající tvrdé typy goudy - Old Amsterdam se vyrábí ve tvaru bochníku o hmotnosti 10 kg s červeným obalem, označený jako „premier grand cru classé“ (k pivu nebo červenému vínu).

Eidamský sýr je nejoblíbenější sýr na světě v důsledku jeho rozšíření při zámořských plavbách a v koloniích. Vyráběl se ve tvaru koule a říká se, že nizozemské válečné koráby, kterým došla munice, jej používaly do svých děl. Mladý eidamský sýr je jemný s lehce nasládlou a ořechovou chutí. Plnou chuť získává zráním.

Produkují se 2 hlavní typy: Adammer (eidam) a Goudse kaas (gouda). Velmi dobré jsou sýry s modrou plísní Delfts Blauw a také kozí sýry.

Jak se najíst jednoduše a levně:

Je možno využít tzv. eetcafé, což je v podstatě kavárna, kde se podává i jídlo, buď jako hlavní nabídka dne (od 7-15 €), nebo dražší jídlo na objednávku. Doporučuje se ochutnat ryby od sleďů až po mořský jazyk.

Nákupy v Holandsku

Typické suvenýry: dřeváky, panenky v národních krojích či miniaturní větrné mlýny.

Winkels - místní drobnější obchůdky, které najdete především v centrální oblasti města. Zde si můžete koupit vše, na co si vzpomenete, od spotřebních věcí až po starožitnosti.

Otevírací doba je standardně od 9:00 do 18:00 hod. Větší obchody zavírají déle. Mnoho obchodů má zavřeno v pondělí dopoledne a omezený je i víkendový prodej. Ve velkých obchodech není problém realizovat nákup prostřednictvím kreditních karet. Ovšem u menších obchodů to může být problém, především v obchodech se suvenýry.

Koffieshopy – obchody, kde se prodává marihuana a jsou ve všech větších městech (čím vyšší kvalita, tím vyšší cena). Je zakázáno drogy ze země vyvážet. POZOR na záměnu Koffieshopu, Coffeeshopu s kavárnou, kterou najdeme pod názvem Café, coffiehuis, expresso.

Nizozemsko je poměrně bezpečná evropská země, pouze Rotterdam je město se zvýšeným rizikem.Při návštěvě země platí běžná bezpečnostní opatření – doklady, peníze a mobilní telefon mít vždy s sebou a uložené nejlépe vpředu na sobě. Nedoporučuje se mít u sebe větší množství peněz. Pouliční prodej či nákup drog je zakázán. V ČR je dovoz drog (i lehkých) zakázán a nejsou tolerovány. Nikdy nekupovat tvrdé ani lehké drogy od pouličních dealerů. Ve čtvrti červených luceren je zakázáno fotografovat prostitutky.

Smartshopy - obchody, kde se prodávají houbičky, kaktusy, gerbal, extáze, semínka, pilulky, efedrin - všechny tyto produkty silně ovlivňují psychiku – nedoporučuje se zkoušet. Turisté se mylně domnívají, že drogy jsou v Nizozemsku legalizovány. Všechny drogy jsou zakázané, pouze se tolerují měkké pro osobní použití cca 5 gramů jako jsou marihuana, hašiš a extáze.

Nizozemsko na kole

Vzhledem k rovinatému povrchu je jízdní kolo praktickým dopravním prostředkem a v zemi je více než 13 miliónů jízdních kol. I když kola nejsou nijak moderní, dost se kradou.Téměř všude jsou půjčovny kol, kde se platí záloha do 100 € a je potřeba předložit pas.

Pozor na ulici – na chodníku je nutné rozhlédnout se doprava, doleva i dozadu, zda nejede kolo. Po přecházení ulice při příchodu na chodník je potřeba opět dát pozor na kola. Většina chodníků má vyhrazený pruh pro cyklisty (často zvoní).

Představení nizozemských měst

Rotterdam

Je druhé největší nizozemské město, největší evropský přístav (do roku 2004 i světa, ale Šanghaj jej předstihl), město moderní architektury. Je třetí největší nizozemské město. Významný z hlediska mezinárodní politiky a soudnictví, Stálý rozhodčí soud, Mezinárodní soudní dvůr, Europol.

Skanzen Zanse Schans

Je to restaurovaná historická vesnice s obytnými a hospodářskými stavbami v oblasti Severního Holandska, dokumentuje historii jedné z nejstarších průmyslových oblastí světa. Řeka Zaan měla význam už ve středověku, lidé zde žili pouze z větru. Byla zde bažinatá zemina a z důvodu silného větru se tu nedařilo stromům. Rekonstrukce vesnice proběhla po roce 1945, mapuje vzhled 17. a 18. století. Jsou zde dřevěné domy a mlýny s původními dílnami, kde se vyráběly dřeváky a sýry, historické obchůdky a pekárna, ukázka výroby sýrů.

Amsterdam

Název města – AMSTEL DAM (= přehrada na řece Amstel).  

Aristokracie kolem postavila honosné správní budovy, 1808 se zde usídlili napoleonští vojáci při obléhání města, na tomto místě nejstarší osídlení, aby bylo možné získat další půdu pro výstavbu města, bylo nutné okolní bažinatý terén odvodnit – tak vznikl nejstarší odvodňovací kanál Singel Muzeum Mme Tussauds Amsterdam - Muzeum voskových figurín Mme Tussauds v Amsterdamu patří ke 3 nejnavštěvovanějším amsterdamským atrakcím. Reklamní slogan říká, že v tomto muzeu se dotknete hvězd. Jednotlivé slavné osobnosti jsou rozmístěny tak, že ke každé můžete přistoupit, přisednout si, přitulit se, obejmout ji a hlavně se s ní vyfotografovat.Je tu současná královská rodina - král Vilém Alexander a královna Máxima i prezidenti a vůdci světových mocností - americký prezident Obama, německá kancléřka Angela Merkel, dalajlama, Ghándí, Nelson Mandela. Dále vědec Albert Einstein, komik Charlie Chaplin, nezapomenutelná Marylin Monroe, nejznámější malíři Rembrandt a van Gogh a najdete tu i Monu Lisu. Figury v Muzeu Mme Tussauds jsou vytvářeny složitým procesem a věrně odrážejí skutečnost, je to tedy velmi drahá záležitost. Vyrábí se celé ručně včetně injektáže vlasu (jeden po druhem), oči a pokožka se ručně dobarvuje. Nejenom z tohoto důvodu výroba trvá 6 měsíců a stojí cca 150.000 €.

Pamětihodnosti města

Rembrandtovo náměstí - název podle sochy Rembrandta, která zde byla postavena roku 1852, náměstí po Rembrandtovi bylo pojmenováno až r. 1876, do té doby to byl máselný trh -Bottermarkt, nachází se zde plastické výjevy z obrazu Noční hlídka od Rembrandta. Výjev z obrazu je přenesen na sochy, a proto stojí zato porovnat s obrazem. Stojí zde budova radnice, která je zajímavě propojená s koncertní síní. Tento komplex se jmenuje Stopera. V neděli se zde koná známý bleší trh.

Dům Anny Frankové - Nyní významné amsterdamské muzeum, které je věnováno židovské dívce Anně Frankové, která zde během 2. SV žila se svou rodinou. Muzeum bylo otevřeno 3. května 1960 díky nadaci Anny Frankové. V Anne Frank House si přiblížíte dobu, ve které se Anna se svou rodinou musela schovávat před nacisty. Pokoje jsou v původním provedení, stejně to tu vypadalo i za války. Jak je vlastně možné, že se tu rodina mohla skrývat před nacisty? To poznáte během prohlídky. Horní část schodiště je tu totiž ukončená knihovnou. Jde však jen o iluzi knihovny. Ve skutečnosti je to stěna, která umožňuje přístup do zadní části domu. Anna a její sestra umřely týden před osvobozením. Z Anniny rodiny přežil jen otec, který tak mohl vydat úžasný deník své dcery. Tento deník byl knižně vydán a přeložený do padesáti jazyků.

Westerkirke – Západní kostel, ve své době to byl největší protestantský kostel v Evropě (1631), architekt Hendrich de Keyser, věž 85 m, ochoz + výhled, uvnitř renesanční ornamenty, celý kostel je prosvětlen, na vrcholu koruna Maxmiliána = symbol Amsterdamu, u severní lodi památník Rembrandta (je zde pohřben).

Národní památník - obelisk vysoký 22 metrů, postaven 1956 obětem II. světové války.

Nový kostel - konají se zde svatby členů královské rodiny, 2013 král Vilém Oranžský, po Starém kostelu druhý největší v Amsterdamu, r. 1645 vyhořel, byl vystavěn znovu v gotickém stylu, nekonají se tu bohoslužby, pouze výstavy, koncerty.

Královský palác - vznik v 17. století, stavba stojí na 14 000 kamenech, dříve sídlo magistrátu a soudu, Jacob von Campen, interiéry zdobené mramorem, jsou zde alegorické obrazy žáků Remrandta, empírový nábytek z napoleonských dob, královská rodina ale žije v Haagu.

Systém grachtů - je ve tvaru podkovy, kanály kopali lidé krumpáči, lopatami, vojsko jim pouze pomáhalo odvážet zeminu pryč, voda v grachtech je poměrně čistá, žijí tu ryby a obojživelníci, lidé sem házejí nepořádek, za rok sem spadne asi 10 000 kol. Před 25 lety sloužily kanály jako kanalizace a musely být denně splachovány, dnes je celé město napojeno na čističky a kanalizační systém, kanál se průměrně vyčistí od bahna jednou za 10 let. S rozvojem města pokračovala výstavba kanálů dál, především během 17. století.

Náměstí DAM – 1275, nejpůvodnější místo v Amsterdamu a jeho symbol (oslavy, demonstrace)

Waag – Váha z 15. století, původně brána a hrad, konaly se tu veřejné popravy, ve věžích sídlily cechy, dnes restaurace, stojí na rozhraní tří čtvrtí Čínské, Červených luceren a Židovského města, byl sem přizván Rembrandt (na jednání lékařského cechu) namalovat zde svůj známý obraz Hodina anatomie, dnes se na tomto místě konají trhy.

Oude kerk - Starý kostel, nejstarší chrám v Amsterdamu s krásnou viditelnou věží, původně zde stála dřevěná kaple (13. století), okolo byl hřbitov, poté došlo k přestavbě a dnes je chrám z kamene, ve 14. století vznikl nový chór a 2 postranní lodě, uvnitř kaple sv. Jiří a Sebastiána, v 16. století se tu konaly protestantské bohoslužby, kostel byl restaurován 24 let od roku 1951, do roku 1865 se tu pohřbívalo, 2500 hrobů, 10 000 pohřbených občanů (především nizozemští malíři a námořníci), varhany 1724 – 1726 Christian Vater, zvonkohra 35 zvonů, 0 – 3400 kg, do současné doby se dochovalo 14 největších.

Red light District - čtvrť lehkých mravů, červených luceren.

Budova hlavního nádraží - novorenesanční styl, dělí centrum od řeky Ij, autorem byl Cuypers (stejně jako u Rijksmuseum), uvnitř WC za 50 centů (obvyklé místo srazu k lodím, tzv. MEETING point), stavba vznikla roku 1899 v dolní části bývalého přístavu, lidé nesouhlasili - brání výhledu na moře, stojí na třech umělých ostrovech, 8 500 dřevěných pilot v zemi drží tuto stavbu, hlavní centrum dopravy v Amsterdamu, vlevo pavilon IC, naproti je hlavní třída DAMRAK – dlouhá 600 metrů a končí na náměstí DAM (restaurace, kavárny, muzeum sexu).

Kostel Sv. Mikuláše s novobarokní kupolí - sv. Mikuláš je patron námořníků, kostel má bohatý interiér – tím se liší od většiny protestantských kostelů, které mají strohé vybavení.

Národní námořnické muzeum - 2011 otevřeno po rekonstrukci, před 300 lety sloužilo jako přístavní skladiště, jedno z nejdokonalejších světových námořních expozic (modely lodí, obrazy slavných historických plachetnic, námořní mapy, plavby nizozemských námořníků), koráb Amsterdam - přesná kopie lodě, která patřila k flotile Východoindické společnosti a ztroskotala v bouři u JV Anglie na své první plavbě do Asie roku 1749, kopie postavena 1985 – 1991, pracovalo zde 400 dobrovolníků; možná prohlídka lodi i kajut, posádku tvořilo 240 námořníků a 100 vojáků.

Budova NEMO - muzeum technologií a vědy, futuristická budova, tvarem připomíná loď.

Experience - Pivovar Heineken byl založen v r.1865 a v současnosti patří ke třem největším světovým producentům piva.V budově bývalého pivovaru Heineken se nachází rozsáhlá expozice, která vás seznámí se zakladateli - rodinnou Heineken - a historií této známé značky, provede vás výrobním procesem vaření piva, kde si můžete vyzkoušet jak chutná např. slad. Ukáže vám, jak pivo správně skladovat a čepovat, výčepní vám natočí malou sklenku správně vychlazeného ležáku k ochutnání. V letech 2004-2008 prochází muzeum největší přestavbou, renovací a modernizací od doby vzniku.

Muzeum Vincenta van Gogha - největší světová sbírka děl Vincenta van Gogha - 200 obrazů, 500 kreseb, 700 dopisů včetně umělcovy vlastní sbírky japonských tisků, vznik muzea r. 1973, sbírku, kterou v muzeu lze vidět, vybudoval Vincentův mladší bratr Theo, který se živil jako obchodník s uměleckými předměty, Vincent - narozen 1853 v Zundertu v Nizozemí jako syn protestantského faráře začal malovat ve 27 letech. Za 10 let života, které mu zbývaly, namaloval více než 840 obrazů a vytvořil víc než 1000 kreseb. Trpěl epilepsií a duševní chorobou. Pokusil se o sebevraždu, na jejíž následky o 2 dny později, 29. července 1890, zemřel. 

Stedelijk museum - nejvýznamnější muzeum moderního a současného umění v Nizozemsku, díla od poloviny 19. Stol. až po současnost, vystaveny jsou slavné návrhy nábytku architektů Gerrita Rietvelda a Marcela Wanderse, design Waltera Dorwina Teague. Oainte-Victoire, Moneta (Dům pokrytý růžemi), Kandinského (obraz s domy), Chagalla (autoportrét se 7 prsty), Mondrianovy kompozice, Picassova Dáma s kloboukem ve tvaru ryby atd.

 

Květinové atrakce Keukenhof

V patnáctém století byl tento park součástí hradu Keukenhof a sloužil jako zahrada hraběnce Wittelsbachové, která bydlela na blízkém zámku Teylingen. Pěstovala zde zeleninu pro svou kuchyň - odtud také jméno "Keukenhof". V roce 1840 byl tento park změněn zahradními architekty Zocher & Zonen, kteří navrhli mimo jiné i amsterdamský Vondelpark. V roce 1949 byla severní část tohoto území poprvé použita k výstavě cibulovitých květin na podnět tehdejšího starosty městečka Lisse, W. J. H. Lambooy a pro veřejnost poprvé otevřena roku 1950. 

Jedná se o největší kolekci cibulovitých rostlin na světě, ale pozemek zahrad toho nabízí mnohem víc (včetně skleníků). Brzy na jaře spolu s cibulovinami rozkvétají i azalky, sněhobílé japonské sakury, rododendrony a další pestrobarevné květy. Keukenhof nabízí 15 kilometrů chodníků a každý váš krok nabídne pastvu pro oči. Nejrůzněji upravené záhony a barevné variace nasázené s přesností na vás udělají neuvěřitelný dojem, že úplně zapomenete na starosti. Keukenhof je plný květin a vůní, díky kterým se zde příjemně relaxuje. Kromě přírodních krás můžete obdivovat i zdejší fontány či holandský zahradní nábytek. Kouzlo parku spočívá i v dobově oblečených lidech, které zde můžete spatřit. Nemusíte se bát, že by se vaše děti nudily, najde se zde i spousta atrakcí pro nejmenší. Každým rokem je park jinak tematicky zaměřený, sezóna r. 2015 připomíná 150 výročí úmrtí Vincenta van Gogha.

Květinová pole - Půda zde má optimální složení s potřebným podílem písku a vysokou hladinou spodní vody. V kombinaci se zdejším vzduchem, který je díky blízkosti moře dostatečně vlhký, jsou zde vytvořeny ideální podmínky pro pěstování cibulovin. Kromě tulipánů zde můžete spatřit lány krokusů, gladiol, lilií, narcisů, hyacintů, kosatců či jiřin. Výborně se využívá jejich vegetační doby, takže jsou pole téměř neustále v rozkvětu, dokonce ještě na podzim zde můžete obdivovat lány rozkvetlých jiřin. 

 

Volendam

Volendam se původně jmenoval Vollendam. Původně tudy ústila řeka E neboli Ije, na které leží město Edam, do Zuiderzee. V roce 1357 vytvořili obyvatelé Edamu kratší spojení mezi Purmermeer a Zuiderzee. Proto byla postavena hráz a starý přístav v Edamu byl uzavřen; odtud Vollendam. Poté se zde rychle začali usazovat sedláci a rybáři. Nejznámější slavností ve Volendamu je čtyřdenní pouť, která se koná každý rok první víkend v září. Na hrázi se konají velké slavnosti a a v centru vesnice je velký počet atrakcí. Na tuto pouť sem přicházejí lidé z celého Nizozemí. Volendamský kroj je velice známý a je často používán v reklamách, které propagují Nizozemsko, v nichž má roli národního kroje.

V současnosti je Volendam město s asi 22 tisíci obyvateli které se stále rychle rozrůstá. Turisté sem jezdí kvůli dobovým kostýmům a rybářským lodím, ale naleznou tu pouze několik krámků se suvenýry u přístavu a loď, která je vezme na ostrov Marken. A přirozeně také obyvatele, jejichž móda se liší od zbytku Nizozemí a kteří hovoří vlastním dialektem - volendamštinou. Z historického pohledu byl Volendam vždy římskokatolickou vesnicí v jinak silně protestantském okolí. V dřívějších dobách byla vesnice známa vysokým počtem nizozemským misionářů a kněží na čtvereční kilometr. Díky sekularizaci a postupné ztrátě významu církve však návštěvnost kostelů ve Volendamu klesá. V posledních letech však dochází k opětovnému růstu zájmu.

Svátky a festivaly

25. a 26. 12. Vánoce.

5.12. Obdoba našeho svátku sv. Mikuláše. Děti dostávají dárky do dřeváků. Říkají se básničky.

11.11. V západním a severním Nizozemsku chodí děti s lucernami dům od domu a zpívají, za dárky.

3.10. Oslava osvobození města Leidenu v roce 1574, s procesím, poutí a rozdělováním sleďů a bílého chleba.

3. úterý v září – Den princů, kdy král přijíždí ve zlatém kočáře do parlamentu, aby přednesl projev v Rytířském sále.

Září - 2. Sobota - den otevřených dveří muzeí a historických památek se vstupem zdarma. 2. týden v září - Jordaanfestival v Amsterdamu - trhy, produkce, umělců a koncerty v jižní části malebné čtvrti Jordaan.  

Srpen - třetí týden v měsíci je Grachten - festival v Amsterdamu - 5 dnů převážně klasické hudby s vrcholem při večerním koncertu na voru na Prinsengarchtu před hotelem Pulitzer. Poslední víkend v srpnu Uitmarkt v Amsterdamu – slavnostní zahájení divadelní sezony, spojené s produkcemi hudebních a divadelních skupin na různých pódiích ve městě. Poslední sobota v měsíci je v Rotterdamu karneval s divokými rytmy a roztančeným průvodem.

Červenec - obvykle druhý víkend v červenci je největší třídenní jazzový festival na světě pod střechou v kongresové hale v Haagu. Poslední sobota - Parkpop - velký festival popové hudby v Zuiderparku v Haagu. Konec měsíce - Dny válečného námořnictva. V den Helderu s možností prohlídky lodí a zařízení.

Červen - celý měsíc Holland Festival, největší hudební, divadelní a taneční slavnost v Nizozemsku, převážně v Haagu a Amsterdamu. Začátek měsíce-slavnost pouštění draků v Scheveningen.

Svatodušní svátky (7. neděle a pondělí po Velikonocích). Nanebevstoupení Páně (čtvrtek po 5. Neděli po Velikonocích) - v pátek po Nanebevstoupení Páně velká veslařská regata Sloepenrace mezi přístavem Harlingen a ostrovem Tereschelling.

5. 5. Den osvobození od německé okupace. Pouliční oslavy konce války, vyhrávají hudby.

4. 5. Vzpomínka obětí 2. světové války. Král klade věnec na památku obětem 2. světové války k pomníku na náměstí Dam.

27.4. Den krále. Všichni vyrážejí do ulic, ozdobeni oranžovým šálem, čepicí nebo kloboukem, hraje hudba, pije se pivo, zpívá se a tančí, každý může na ulici prodávat, cokoli chce (využívají toho hlavně děti).

Bezpečnost pobytu - drobné kapesní krádeže

Někteří říkají, že se v Praze krade, ale v Amsterdamu ještě více. Krádeže kol (vypůjčené kolo je potřeba dobře zamykat), vykrádají se auta, ponechané tašky, balíčky. Doporučuje se udělat kopie cestovních dokladů, nenosit s sebou více peněz, používat 2 peněženky, z toho tu hlavní mít dobře uschovanou, neupozorňovat, že jste turisté, ve čtvrti červených luceren (red light district) je zákaz fotografovat prostitutky, nedávat se do rozhovoru s podivnými lidmi, kteří vystávají na rozích ulice a pokud něco chtějí, tak říct „nee dank“ a pokračovat.

Co dělat při okradení

Nahlásit ztrátu na policii a požádat o vydání potvrzení. Vše je zjednodušené, pokud máte kopii pasu. Zatelefonovat do své banky a kartu nechat zablokovat.

Jít na nejbližší policejní stanici, nahlásit případ a dát si sepsat zprávu pro pojišťovnu. 

Nieuwezijds Vooburgwal na levé straně hlavní amsterdamské ulice, směřující od náměstí Dam k nádraží Centraal (souběžná s Damrakem, jezdí zde tramvaj). Je zde také sídlo dobrovolnické pomocné skupiny Amsterdam Tourist Assistance Service, zvaní jako Utěšitelé, kde se okradenému dostane rady a pomoci.