Úvodní stránka Blog Co dalo za vznik názvu Latinské čtvrti?

Co dalo za vznik názvu Latinské čtvrti?

Územní členění Paříže je složité. To, co u nás označujeme jako čtvrtě, je u nich nejmenší samosprávná jednotka. Ovšem jako čtvrť může být označován ve Francii i správní celek, kterých je v Paříži 21. Jedním z nich je i Latinská čtvrť.

Latinská čtvrť se rozkládá v Paříži na levém břehu řeky Seiny. Tato oblast je spojována se studentským životem, s bohémy, intelektuály a vůbec s projevem svobodného pařížského ducha.  

Východní hranici tvoří známý bulvár Saint-Michel, na západě čtvrť přechází plynule do čtvrti Saint-Germain. Latinská čtvrť je spolu se Cité nejstarší částí Paříže. Své jméno dostala podle latiny, jazyka, kterým se dorozumívali studenti, kteří sem ve středověku přicházeli z mnoha zemí. Slavná jména zdejších profesorů lákala studenty zdaleka, aby zde naslouchali výkladům slavného filozofa Tomáše Akvinského. Ten byl považován za největšího teologa všech dob. 

Slavná univerzita Sorbonna děkuje za svůj vznik a jméno Robertovi de Sorbon, který pocházel z vesnice Sorbon v Ardenách a byl zpovědníkem krále Ludvíka IX. V květnu 1968 byla Sorbonna ohniskem studentských bouří, které ve Francii přerostly v generální stávku a vyvolaly celospolečenskou krizi. Idolem studentů se stal známý revolucionář Che Guevara. Kromě Sorbonny je Latinská čtvrť domovem dalších elitních vysokých škol a lyceí.

Chcete se podívat do Latinské čtvrti a navštívit Sorbonnu? Co se takto zastavit v Paříži s přídavkem návštěvy noční Montparnasse?!

 

Autor článku: Aleš Závodský, průvodce

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

O Nás

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám