České pivo dobývá svět
Úvodní stránka Blog České pivo dobývá svět

České pivo dobývá svět

Tušili jste, že je české pivo v zahraničí poměrně oblíbené a jeho popularita stále nabývá? Najít ho můžete v zemích, kde byste ho opravdu nečekali.

Už se taky těšíte, až si vyrazíte do hospody na jedno točené? Zatím musíte sice hasit žízeň pouze lahváčem, ale nevadí, blýská se na lepší časy! A do té doby, než nadšeně naběhnete na zahrádky restaurací, se společně českému pivu podíváme „na zoubek“. Věděli jste, jak je to s ním ve světě?

Zřejmě nejstarší pivovar na světě objevili v izraelské jeskyni. Zbytky piva  v něm jsou 13 tisíc let staré - Seznam Zprávy

Popularita českého piva v zahraničí roste

O tradiční české pivo je stále větší zájem, a tak s tím v ruku v ruce roste i jeho vývoz do zahraničí. Najdete ho ve spoustě zemí po celém světě a další destinace skokově přibývají. Zhruba 80 % tvoří vývoz do zemí Evropské unie, ale v podstatě je vyváženo téměř na všechny světové trhy. Jedním z důvodů, proč se české pivo vyváží je fakt, že u nás se už více litrů piva snad ani vypít nedá, proto se vyhledávají zahraničí lokality.

No a kde byste se ho tedy mohli dočkat? Například v takové Brazílii, Peru, Vietnamu, Jižní Korei, Sýrii, Bahrajnu, na Kubě, Filipínách, ale i třeba v Keni a na Antarktidě! Řekněte, napadlo by vás hledat české pivo zrovna v Africe, nebo na ještě podivnějším místě – na Antarktidě? Tak si představte, jak tam s tučňáky vesele popíjíte české pivo v minus třiceti stupních.

Prazdroji se daří, loni prodal v zahraničí rekordních 4,3 milionu  hektolitrů piv | Prazdroj

A teď trochu vážně…pivovarům chybí sládci

Pivovary se již několik let potýkají s narůstajícím nedostatkem sládků. Narůstá také poptávka v cizině po českých sládcích, proto dochází k jejich velkému odlivu za naše hranice. S tím samozřejmě souvisí především skutečnost, že jim nabízí mnohem lepší platové ohodnocení.

U nás doslova každý týden vznikají nové malé pivovary, proto je otázka nedostatku sládků čím dál aktuálnější. Často se také stává, že jeden sládek vaří pivo pro více pivovarů. Pomoci by mohl přibývající počet studijních oborů a rekvalifikační kurzy. Tak co, není mezi vámi nějaký milovník chmele, který by se chtěl této pozice zhostit?

Příběh plzeňského piva / Prazdroj Visit

Pár zajímavostí v číslech

  • Plzeňský Prazdroj prodal v roce 2018 v zahraničí 4,3 milionu hektolitrů piva.
  • V roce 2019 směřovalo české pivo do 92 zemí.
  • 90 % produkce v ČR tvoří světlé pivo plzeňského typu – Pilsner (Pils) beer.
  • Plzeňský Prazdroj exportuje do více než 50 zemí celého světa, proto je největším exportérem českého piva.
  • V České republice je největší spotřeba piva na světě – přes 140 l/osobu/rok.
  • Na 1 půllitr ležáku je potřeba – 2-4 litry vody, 2-3 šištice chmele, 2400 zrníček sladu z 90-100 klasů ječmene a 2,5 g hustých tekutých kvasnic.