Bulharsko: Proč tento rok vyměnit kuny za levy?
Úvodní stránka Blog Bulharsko: Proč tento rok vyměnit kuny za levy?

Bulharsko: Proč tento rok vyměnit kuny za levy?

Chorvatsko už máte procestované křížem krážem? Nebaví vás přelidněné pláže a přemrštěné ceny? Vyměňte kuny ze levy a vydejte se s námi do Bulharska.

Vyhledávané místo pro letní dovolenou

Slunečné pobřeží je jednou z nejnavštěvovanějších přímořských destinací v Evropě, a to z mnoha důvodů. Krásné písečné pláže, lemované městskou promenádou, která se táhne po celém Slunečném pobřeží, láká turisty už mnoho let.
 

Destinace plná zábavy pro rodiny s dětmi i mladé páry

Bulharsko je oblíbenou destinací především pro rodiny s dětmi. Je tomu tak díky čistým, udržovaným plážím, s pozvolným přístupem do moře. Na Slunečném pobřeží se hotely předhání v množství animačních programů a zábavě pro děti i dospělé.

Najdete tady dokonce aquapark v mexickém stylu a zábavní Luna Park. Navíc se nemusíte bát dlouhého cestování, letadlem se pohodlně a levně dostanete do Bulharska za dvě hodiny.

Na své si přijdou i mladé páry. Slunečné pobřeží, jeho promenády a centrum města, hýří společenským a rušným životem. Už jste vyzkoušeli potápění v moři, plavbu na katamaránu nebo projížďku na off-roadech? Nudit se rozhodně nebudete!

Vysoká kvalita služeb za dostupné ceny

Přímořská letoviska reagují na rostoucí nároky turistů, a tím se kvalita ubytování a služeb v Bulharsku neustále zvyšuje. Cenově je ale dovolená v Bulharsku snadno dostupná i pro početnou rodinu.

Pro představu se rodina s dětmi může vydat do Bulharska letecky od 30 tisíc korun za týden a autobusem dokonce od 20 tisíc korun. Dopřejete si tak skvělou dovolenou za ceny nižší nebo srovnatelné s našimi.
 

Ochutnejte vyhlášené bulharské speciality

 • Pokud jste gurmáni a milovníci dobrého jídla, budete rozhodně potěšeni bulharskou kuchyní. Určitě vyzkoušejte jednu z místních restaurací nebo kaváren.
 • Doporučujeme Hawaii Restaurant and Bar, kde si pochutnáte na tradičních bulharských jídlech. Zajděte si sem spíš přes den, večer je o tento oblíbený podnik velký zájem. Přijďte hladoví, protože dostanete opravdu velkou porci jídla! Místní i turisté si pochvalují také jejich výbornou kávu a určitě budete odcházet spokojení.
 • Základem pokrmů jsou především ryby, zelenina a maso. Bulhaři si potrpí i na polévky, oblíbený je například tarator z kyselého mléka, nastrouhaných okurek, kopru a česneku.
 • Máte rádi ryby? Vyzkoušejte grundle! Malé smažené rybičky, na které narazíte v pouličních bistrech. Mezi další typická bulharská jídla patří šašlik, tedy maso grilované na špízu, různé druhy karbanátků nebo čevapčiči.
 • Místní nabídka nápojů potěší zejména pivaře, bulharské pivo se totiž velmi podobá našemu. Obvykle se setkáte se značkami Zagorka a Ledenika. Nezapomeňte také ochutnat místní pálenku rakije.

Vydejte se prozkoumávat tajuplné okolí

I když pláž a hotelové bazény mohou svádět k celodennímu lenošení, je škoda celou dovolenou proležet na pláži. Bulharsko v sobě ukrývá bohaté kulturní dědictví, které by byl hřích nevidět! Pouhých 15 km od Slunečného pobřeží leží historické městečko Nessebar, které je zapsané na seznamu UNESCO.

Místní kostely a památky pocházejí už z dob raného křesťanství. O něco dál se na malebném poloostrově rozkládá město Pomorie. Navštívit můžete i 40 km vzdálený Burgas, druhé největší město Bulharska, kde se v létě koná Festival burgaských písní.

Přímo ze Slunečného pobřeží se můžete vydat na výlet do bulharských vesniček v horách, vzdálené 30 km od Nessebaru. Nahlédnete do tradičního způsobu života Bulharů a nasajete pravou bulharskou atmosféru. Uvidíte taneční folklorní show a ochutnáte tradiční bulharské speciality. Určitě vyzkoušejte také Jeep Safari – panoramatickou jízdu pohořím Stará Planina.

Co byste měli vědět před cestou do Bulharska

Naše zvyky jsou někdy zcela odlišné od zvyků v ostatních zemích. Nezapomeňte, že kývání hlavou v Bulharsku znamená nesouhlas, i když mladší generace se už drží evropských zvyků.

Máte obavy z komunikace s místními lidmi? Nebojte se. Poměrně snadno se domluvíte. Bulhaři jsou zvyklí na české turisty a mnozí umí i pár českých slov. S angličtinou se domluvíte spíše na turistických místech nebo v luxusních hotelech.

V Bulharsku vládne klidná atmosféra a nikdo nikam nespěchá. Proto se příliš nedivte, pokud autobus bude mít klidně 10-15 minut zpoždění. Nikdo to příliš neřeší.

Oproti našemu letnímu času je v Bulharsku posun +1 hodina. Proto délka letu do Bulharska ‚trvá‘ 3 hodiny a zpátky jen 1.
 

Podívejte na orientační ceny

1 BGN = cca 13 Kč

 • pizza ¼, gyros, sendvič, salát   2,50-5 BGN
 • menu v restauraci   10-15 BGN
 • zmrzlina   1,5 BGN
 • balená voda   0,6-1 BGN
 • káva   2 BGN
 • pivo v obchodě/restauraci   0,80-3 BGN
 • plážový set (2x lehátko + slunečník)   16 BGN

S námi o vás bude postaráno

Láká vás lenošení na Slunečném pobřeží? Vydejte se s námi do Bulharska letecky nebo autobusem. Po celou dobu pobytu vám bude k dispozici náš zkušený delegát Georgi “Žoro” Kirilov. Každý rok si ho naši klienti pochvalují pro jeho obětavost, spolehlivost a ochotu vyřešit každý problém.

Prožijte v Bulharsku prázdniny snů za rozumné peníze. Nezapomeňte si včas rezervovat termín, o slunečnou dovolenou je velký zájem a zájezdy se rychle plní.