Bezpečná dovolená v zahraničí 2020
Úvodní stránka Blog Bezpečná dovolená v zahraničí 2020

Bezpečná dovolená v zahraničí 2020

Od 15.6.2020 dochází z rozhodnutí vlády ke změně pravidel pro cestování českých občanů po EU. Přinášíme vám přehledné shrnutí nových informací.

Aktualizováno: 11.6.2020, 16:43

Od 15.6. můžeme začít cestovat po Evropě. Na vládě jsme schválili systém označující bezpečné země pro cestování,“ napsal 01.06.2020 na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Představil také systém, který umožňuje přehlednou orientaci v současném cestování po Evropě.

Toto rozhodnutí vlády České republiky rozděluje země Evropské unie do tří kategorií - zelené, oranžové a červené. Kategorie určuje podmínky, za jakých je možno pro občany ČR do dané země a zpět cestovat. Je ale třeba mít na paměti, že některé země nemusí mít podmínky pro vstup na své území stejné jako Česká republika.

Obrázek je pouze ilustrativní.

Význam tzv. semaforu

„Do zemí s nízkým rizikem, tedy do těch, které budou označeny zelenou barvou, bude možné od 15. června cestovat bez udání důvodu a bez nutnosti karantény nebo předložení negativního testu,“ sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Mezi tyto státy kromě České republiky patří: Bulharsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko.

Při cestování do zemí se středním rizikem, tedy oranžových, budou pro občany ČR platit stejné podmínky jako do zelených. Jiná pravidla budou platit pro cizince, kteří z těchto zemí zamíří do ČR (povinnost testů nebo karanténa). Členské státy Evropské unie se středním rizikem nákazy onemocnění Covid-19 jsou: Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Malta, Nizozemské království, Portugalsko, Španělsko. Při návratu ze zemí s vysokým rizikem, tedy států červených, bude pro české občany platit povinnost nastoupit do karantény nebo se prokázat negativním testem na Covid-19.

Zařazení zemí do jednotlivých barev se bude každý týden aktualizovat na základě nejnovějších dat o šíření koronaviru. Aktuální a platné informace k opatřením, které vláda schválila 01.06.2020, najdete vždy na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, konkrétně zde.

Co to znamená pro naše zájezdy

My v CK Metal celou situaci a její vývoj stále sledujeme, abychom vás mohli o novinkách co nejdříve informovat. Uklidnění situace v Evropě a rozhodnutí vlády o uvolnění omezení nás velmi těší a jsme velmi rádi, že vás znovu můžeme vzít za hranice. Od 15.06.2020 tak obnovujeme naše zájezdy do těchto zemí: Bulharsko, Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Švýcarsko a Polsko. Následně od 14.07.2020: Lucembursko, Holandsko, Pobaltské státy a také některé zájezdy do Francie.

Podmínky pro vstup do těchto i dalších zemí neustále hlídáme a budeme podle nich tento seznam neustále aktualizovat. Obnovení zájezdů do Itálie plánujeme od 01.08.2020, samozřejmě s ohledem na epidemiologický vývoj.

I přes rozvolňování opatření se na našich zájezdech nemusíte obávat o své bezpečí a zdraví. „Máme velkou radost, že budeme všichni moci znovu cestovat. Samozřejmě ale budeme nadále dbát na bezpečí vaše, průvodců i řidičů. Všechny autobusy budou vybaveny dezinfekcí a budou pravidelně čištěny a dezinfikovány. Roušky, nebo jiné ochranné prvky, zůstanou povinnou výbavou klienta například při návštěvě památek,“ uvedla vedoucí CK Metal Alexandra Konvalinková.

Aktuální informace a nejčastější dotazy od klientů

Všechny autobusy budou vybaveny dezinfekcí a budou pravidelně čištěny a dezinfikovány. Roušky, nebo jiné ochranné prvky, zůstanou povinnou výbavou například při návštěvě památek.

Bulharsko

  • Od letecké společnosti máme potvrzeny odlety z Prahy, Brna i Ostravy od 30.6.2020.
  • Pro letošní sezónu došlo ke změně odletových dní, z původní středy a soboty se odlety přesouvají na úterý a pátek. Termíny jsou na našem webu již aktuální, je možné si bez problémů vytvořit novou rezervaci.
  • Stravování all inclusive zůstává zachováno v původním rozsahu ve všech našich hotelech. Změna bude pouze v tom, že si nebudou jídlo nabírat klienti sami, ale bude jim asistovat personál hotelu.
  • Hygienická opatření jsou postupně rozvolňována. V tuto chvíli jsou roušky povinné pouze v obchodech a v MHD. Bezpečnostní rozestupy budou dodržovány na plážích, což ale klientům přinese spíše více komfortu než omezování. Při pohybu po hotelu a mimo něj nebudete mít povinnost nosit roušku, ani si nechávat změřit teplotu. Samozřejmostí je důkladná a častá dezinfekce veřejných prostor.
  • S některými zvýšenými bezpečnostními opatřeními však musíte počítat na letištích. Jejich přesnou podobu si určují letecké společnosti, předpokládáme ale, že roušky budou ve většině letů povinné. Při čekání na letišti, nástupu a výstupu z letadla budou dodržovány bezpečnostní rozestupy.

Nezaháleli jsme

Přestože se může zdát, že během doby se zákazem cestování neměla cestovní kancelář co na práci, my jsme se snažili tento čas aktivně využít. Současná situace nás donutila začít se na některé věci dívat zcela jiným způsobem a rozhodli jsme se, že si z krize zkusíme odnést i něco pozitivního. S velkým elánem jsme začali pracovat na nových strategiích a projektech, které vám budeme postupně představovat. Takto vzniklo například naše Online cestování. Také jsme hodně pokročili v přípravách Klientského centra, které vám již brzy usnadní proces rezervace zájezdu, kontroly plateb, řešení změn a komunikaci s CK celkově. Také umožní spravování systému odměn, kdy získané bonusové body využijete při dalších zájezdech. O těchto změnách vás budeme včas informovat, abyste mohli sami posoudit, jak se nám vše povedlo.

Během posledních měsíců nám od vás, našich milých klientů, dorazilo mnoho podpory a povzbudivých vzkazů. Chceme vám za ně opravdu srdečně poděkovat, protože pro nás bylo velmi motivující vědět, že naši věrní klienti za námi stojí a drží nám palce.

V tuto chvíli doufáme, že máme to nejhorší za sebou a že od teď se budeme moct zase soustředit jen na to, abychom vám zase my na oplátku pomohli dobít baterky na některém z našich zájezdů.

Aktuální nabídku zájezdů, které během letošního léta uskutečníme, najdete na naší stránce Bezpečná dovolená v zahraničí 2020.

S velkými díky za vaši podporu celý tým CK Metal