Adventy a Silvestr 6.díl: Zimní počasí
Úvodní stránka Blog Adventy a Silvestr 6.díl: Zimní počasí

Adventy a Silvestr 6.díl: Zimní počasí

Chcete se vydat na vánoční trhy, ale nevíte, jestli vás nečeká zima jak v ruské pohádce? Pak si přečtěte následující řádky o adventním počasí v Evropě.

  • Je třeba počítat s tím, že v zimě je zkrátka zima. Pokud se rozhodnete jet k našim sousedům do Německa nebo Polska, připravte se na teploty kolem 2 °C. Není ale výjimkou, že teploty spadnou lehce pod nulu, zvláště s blížícím se večerem. Možná ale budete mít naopak štěstí a usměje se na vás i sluníčko, které se taky občas objeví.
  • Ani u našeho jižního souseda není o nic tepleji. V Rakousku ale bývá v prosinci více slunečných dní, takže pocitová teplota může být přece jen o něco vyšší.
  • Ve Švýcarsku je asi ze všeho nejchladněji, teploměr v zimě nejčastěji ukazuje kolem 0 °C. Kdo si chce užít pravou zimu, Švýcarsko je to pravé. Koho by odradilo chladno, když může vidět zasněžené Alpy a zahřát se pravou švýcarskou čokoládou nebo horkým fondue?

Do teplých krajin

  • V zimě k moři? No proč ne! V prosinci je v Itálii, Slovinsku nebo Chorvatsku docela příjemných 7 °C nad nulou, ale teplota se může vyšplhat klidně i na 12 °C. Taky tu bývá o něco slunečněji než ve střední Evropě, takže se vám třeba podaří chytit i trochu „bronz“.
  • Už víte, kde budete slavit Silvestr? Můžete nabrat nové síly na některém z wellness pobytů, naložit se do horké lázně a u toho oknem sledovat klidně i padající sníh. Večer si dáte teplou večeři a šampaňské a po bujarých oslavách se zachumláte do peřin. Parádní start nového roku!

Čím se zahřát

  • Ať už na adventní trhy a na Silvestra pojedete kamkoli, nezapomeňte se teple obléct. Vždycky je lepší být připraven na chladnější počasí, ale zahřát vás může třeba taky nějaký teplý nápoj, který k zimnímu počasí neodmyslitelně patří.
  • Zima má i svoji světlou stránku. Dobře vám udělá například horká polévka, ale vyhlášené je i italské Bombardino se šlehačkou.
  • V Anglii zkuste vánoční puding, který nemůže chybět na žádném štědrovečerním stole. Nečekejte ale puding jako máme u nás. Vánoční puding „po anglicku“ vypadá spíše jako česká bábovka. Bude vám určitě chutnat.
  • Máte rádi pivo? Pokud ano, ale v zimě je na vás příliš studené, zkuste jeho svařenou variantu, kterou pijí v Polsku. Jde o pivo ve stylu svařeného vína, typicky s kořením a plátkem pomeranče. Stojí minimálně za ochutnání.
  • A jestli vás ani teplé nápoje nezahřejí, na každých trzích je nepřeberné množství stánků s nespočtem pletených šál a rukavic, čepic, beranic, ponožek, svetrů a zkrátka všeho oblečení, které vás ochrání i před tou nejkrutější zimou.